مفهوم کنتراست در عکاسی

کنتراست در عکاسی یکی از مهمترین مولفه هاست. در این مقاله ما به شما نشان میدهیم که چگونه با افزایش یا کاهش کنتراست عکس های خود را بهبود ببخشید. دانستن اینکه چگونه کنتراست را در عکاسی تغییر دهید تصاویر شما را به سمت بهتر شدن سوق میدهد.

حال بیایید نگاهی بیاندازیم به آنچه باید بدانید.

کنتراست در عکاسی چیست؟

کنتراست یعنی تضاد. در عکاسی ، متداول ترین تضادها با تغییر در تن ها یا رنگ های تشکیل دهنده تصویر حاصل می شود. کنتراست از ابتدای عکاسی یکی از عناصر اصلی بوده است. کنتراست درجه تفاوت بین عناصر تشکیل دهنده یک تصویر است. کنتراست بالاتر به تصویر شما احساسی متفاوت از کنتراست کم می دهد. نوع کنتراست می تواند بر روی تصاویر شما نیز تأثیر بگذارد.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: با رینگ لایت در ZOOM زیباتر دیده شوید

 

مفهوم کنتراست رنگ را برای بهبود تصاویر 

ایجاد یک عکس جالب با کنتراست رنگی به دانش تئوری رنگ نیاز دارد. اما نگران نباشید برای شروع آزمایش فقط به اصول اولیه احتیاج دارید. اینجاست که طرح های رنگی و چرخ رنگی وارد میدان می شوند.

 

چرخ رنگ یک نمودار است که به طور گسترده ای در هنر استفاده می شود. این نمودار به سادگی نشان دهنده رابطه بین رنگ های مختلف است. با استفاده از طرح های رنگی می توانید بفهمید کدام ترکیبات بیشترین کنتراست را دارند. متضادترین ترکیب معمولاً ترکیب رنگهای مکمل است. تشخیص رنگهای مکمل آسان است زیرا آنها در مقابل یکدیگر قرار دارند. یکی از نمونه های متداول قرارگیری سبز و قرمز در کنار هم است.

 

اگر نمی خواهید به چرخ رنگ فکر کنید، می توانید رنگ ها را به دو گروه گرم و سرد طبقه بندی کنید. ترکیب یک رنگ سرد با یک رنگ گرم باعث ایجاد کنتراست رنگ می شود.

 

چگونه کنتراست تونال را درک کنیم؟

معروف ترین نوع کنتراست، کنتراست تونال است که به تفاوت روشنایی بین عناصر تصویر اشاره دارد. کنتراست تونال به ویژه در تصاویر سیاه و سفید اهمیت دارد. اینها فاقد انواع دیگر کنتراست مانند رنگ هستند.

اگر تصویر دارای عناصر بسیار تاریک و بسیار روشن باشد ، کنتراست تونال زیادی دارد.

 

اگر عکس از طیف وسیعی از تن ها، از سفید خالص تا سیاه خالص برخوردار باشد آن را یک تصویر با کنتراست متوسط می دانند.

 

اگر تصویر دارای یک طیفی از تون های میانه باشد ولی فاقد رنگ سیاه خالص و سفید خالص باشد، عکس ما تصویری با کنتراست کم خواهد بود.

 

کنتراست تونال یکی از بهترین انواع کنتراست است ولی انواع دیگری نیز وجود دارند که در عکاسی کاربرد دارند.

برای تصاویر با کنتراست کم از رنگ های مشابه استفاده کنید

برخی از ترکیبات رنگ باعث ایجاد کنتراست کمتری می شوند. این به این دلیل است که آنها باهم هماهنگ هستند مانند رنگ های مشابه. این رنگ ها در چرخ رنگ در کنار یکدیگر قرار دارند. البته هنوز هم تا حدودی بین رنگها تضاد وجود دارد، بنابراین توسط بیننده می توان آنها را از هم متمایز کرد.

 

روش دیگر ایجاد کنتراست در عکاسی با رنگ های مشابه ، قرار دادن عنصری با رنگ / سایه متفاوت است. این یک کنتراست قوی نخواهد بود اما سوژه شما را در عکس برجسته می کند.

 

آخرین نکته در مورد کنتراست رنگ در عکاسی این است که سعی کنید سادگی را در عکس خود حفظ کنید. وجود رنگ های کم در تصویر  اثر کنتراست شدیدی ایجاد می کند و عکس برجسته تر به نظر می رسد.

 

کنتراست از طریق بافت

تفاوت بین بافت ها نیز یک روش عالی برای ایجاد کنتراست در عکاسی است. شما می توانید عناصر خشن و نرم را با هم ترکیب کنید تا به تصویر خود یک برجستگی بدهید.

 

یک روش آسان برای انجام این کار استفاده از پس زمینه است. اگر از عنصری با بافت زیاد عکس می گیرید ، آن را مقابل یک پس زمینه نرم قراردهید. می تواند آسمانی صاف یا دیواری صاف باشد. اگر زمینه مشخصی ندارید، می توانید از عمق میدان برای نرم کردن آن استفاده کنید. استفاده از دیافراگم عریض (f 3.5 یا پایین تر) و قرار دادن سوژه خود در دورتر از پس زمینه ، عمق میدان کمتری ایجاد می کند و پس زمینه تار و نرم به نظر می رسد. در مقابل وضوح و بافت موضوع شما بیشتر به چشم می آید. اگر یک عنصر نرم داشته باشید، در پس زمینه ای بافت دار ظاهر می شود.

 

برای بیان داستان در عکس از کنتراست مفهومی استفاده کنید

تصاویر با کنتراست مفهومی، انتزاعی و بسیار درونی تر هستند. دلیلش این است که اینها بر اساس ایده ها هستند. تصاویر با این نوع کنتراست دارای یک مولفه قوی برای روایت داستان هستند. این شامل جمع کردن چیزهایی است که انتظار ندارید در یک تصویر ببینید. برای برجسته کردن تفاوت بین عناصر می توانید از تصاویر کنتراست مفهومی استفاده کنید. برخی از نمونه های کنتراست مفهومی (قدیمی-جدید ، بزرگ-کوچک یا مصنوعی-طبیعی) هستند.

 

برای انتقال حالت و مود خاص از کنتراست استفاده کنید

کنتراست یک عنصر اصلی برای انتقال حالات خاص از طریق تصاویر است. عکس های با کنتراست برجسته تر ظاهر می شوند، بافت ها را در موضوع نشان می دهند و احساس پیری و کهنگی یا انرژی و قدرت بالا می دهند.

ازکنتراست بالا در عکاسی خیابانی و عکاسی از طبیعت بسیار استفاده می شود.

 

تصاویر با کنتراست کم احساس رویایی دارند. کنتراست کم برای پرتره های بیرون از خانه به خوبی کار می کند، به خصوص اگر به دنبال ظاهری با کیفیت بالا هستید.

 

قبل از گرفتن هر عکسی ، به این فکر کنید که می خواهید چه حسی را منتقل کنید و سپس به دنبال انواع کنتراست باشید که باعث برجسته شدن آن شود.

چگونه می توان با کنتراست در زمینه تمرین کرد

برای کنتراست تونال ، چیزی که واقعاً کمک می کند تنظیم دوربین روی سیاه و سفید است. عدم استفاده از رنگ در عکس به شما کمک می کند تا روی شدت نور و تأثیر آن بر تصویر متمرکز شوید. همچنین می توانید به دنبال تضادهای سایه – روشن قوی باشید.

 

شما همچنین می توانید با “ساختن” سناریوهای خود ، آموزش را با کنتراست شروع کنید. چند مقوا سیاه و سفید تهیه کنید. سیاه و سفید برای کنتراست تونال عالی هستند. می توانید از این موارد به عنوان زمینه برای اشیایی با رنگهای مختلف که در خانه دارید استفاده کنید. ببینید که چگونه ترکیبات مختلف بر کنتراست تصویر نهایی تأثیر می گذارد.

 

علاوه بر موارد فوق شما میتوانید از منوی تنظیمات دوربین عکاسی خود و همچنین نرم افزارهایی مانند فتوشاپ نیز برای تغییر کنتراست استفاده کنید.

 

مطالب مرتبط

شوک شاتر و روش کاهش آن

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *