مفهوم عمق میدان در عکاسی

مفهوم عمق میدان در عکاسی

عمق میدان (DoF) یکی از مفاهیم مهم در عکاسی است. درک اینکه عمق میدان چیست و دانستن اینکه چه عواملی بر آن تأثیر می‌گذارند، چیزهایی هستند که همه عکاسان باید بدانند. بسیاری از عکاسان می دانند که شما می توانید عمق میدان را با تنظیم دیافراگم کنترل کنید. اما آیا می دانستید که عمق میدان تحت تأثیر عوامل دیگری نیز قرار می گیرد؟ در این مقاله می خواهیم به زبان ساده توضیح دهیم که عمق میدان چیست و در مورد راه هایی که می توانید آن را کنترل کنید صحبت کنیم.

 

خرید انواع رینگ لایت اورجینال در فروشگاه مینیاتور

مفهوم عمق میدان در عکاسی

مفهوم عمق میدان در عکاسی

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: قیمت و خرید انواع رینگ لایت

 

عمق میدان چیست؟

عمق میدان فاصله بین نزدیک ترین و دورترین اشیاء در یک عکس است که به طور قابل قبولی شارپ به نظر می رسد. اکنون دوربین شما فقط می تواند در یک نقطه فوکوس واضح داشته باشد. اما انتقال از واضح به غیر واضح تدریجی است. بدون اینکه خیلی فنی باشید، نحوه مشاهده تصویر و اندازه آن عواملی هستند که به وضوح قابل قبول یک تصویر کمک می کنند. همچنین بستگی به بینایی شما دارد!

آموزش ویدئویی

اگرچه این مقاله دارای نمونه‌های بسیاری از عکس‌های دنیای واقعی است، اما اگر شما از آن دسته افرادی هستید که ترجیح می‌دهید از طریق نمایش‌های ویدیویی یاد بگیرید، ما یک آموزش عمق میدان کامل را فیلم‌برداری کرده‌ایم که ممکن است برای شما مفید باشد. 

آموزش از طریق تصاویر

حالا اجازه دهید چند نمونه عکس از نحوه تغییر عمق میدان برای یک صحنه مشخص را نشان دهیم. قبل از هر چیز دیگری، می‌خواستم تنظیماتی را که برای گرفتن نمونه تصاویر در این مقاله استفاده کردیم را به شما نشان دهیم. امیدواریم این به شما بینش بیشتری نسبت به عکس‌ها بدهد و احساس بهتری نسبت به فواصل بین اشیا داشته باشید. برای تغییر فاصله دوربین-سوژه، سه پایه را از پایه ها نزدیکتر/ دورتر کردیم. تمام تصاویر آزمایشی با یک دوربین، نیکون D500 گرفته شده است.

مفهوم عمق میدان در عکاسی 2

مفهوم عمق میدان در عکاسی 2

دیافراگم

دیافراگم دریچه ای در لنز شما است که به نور اجازه عبور به سنسور را می دهد. آن را به عنوان یک مردمک برای لنز خود در نظر بگیرید. گشاد می‌شود تا نور بیشتری وارد شود، و منقبض می‌شود تا نور وقتی روشن است محدود شود. دیافراگم احتمالاً اولین چیزی است که اکثر عکاسان هنگام تنظیم عمق میدان به آن فکر می کنند.

مفهوم عمق میدان در عکاسی 3

مفهوم عمق میدان در عکاسی 3

دیافراگم های بزرگ که با اعداد f-stop کوچک مرتبط هستند، عمق میدان بسیار کم ایجاد می کنند. از سوی دیگر، دیافراگم های کوچک یا اعداد f-stop بزرگ، تصاویری با عمق میدان زیاد تولید می کنند.

مفهوم عمق میدان در عکاسی 4

مفهوم عمق میدان در عکاسی 4

مفهوم عمق میدان در عکاسی5

مفهوم عمق میدان در عکاسی5

دوربین-فاصله سوژه

یکی دیگر از عوامل موثر بر عمق میدان، فاصله بین دوربین و سوژه است. هرچه این فاصله کوتاهتر باشد، عمق میدان کمتر است. آیا تا به حال سعی کرده اید از یک گل یا حشره از نزدیک عکس بگیرید، اما نمی توانید کل سوژه را حتی با یک دیافراگم کوچک فوکوس کنید؟ این به این دلیل است که هر چه به سوژه خود نزدیکتر باشید، عمق میدان کمتر می شود.

به این دو مجموعه تصویر نگاه کنید. فاصله دوربین با سوژه در تصاویر گروه اول 1.5 متر است. بعد از هر شات، دیافراگم را پایین می‌آوریم. ست دوم فاصله فوکوس کمی کمتر از نیم متر دارد. به دو چیز توجه کنید در هر مجموعه ای از تصاویر، با باریک شدن دیافراگم، عمق میدان افزایش می یابد. علاوه بر این، برای هر جفت عکسی که با دیافراگم یکسان گرفته شده است، زمانی که فاصله دوربین با سوژه بیشتر باشد، عمق میدان بیشتری وجود دارد.

مفهوم عمق میدان در عکاسی6

مفهوم عمق میدان در عکاسی6

فاصله کانونی لنز

معمولا لنزهای واید (فاصله کانونی کوتاه) عمق میدان بیشتری نسبت به لنزهای تله فوتو (فاصله کانونی بلند) دارند ولی همیشه اینطور نیست. اگر عکس می گیرید و فاصله دوربین تا سوژه را تغییر نمی دهید، این درست است. می توانید این تصویر را در این دو مجموعه از تصاویر زیر مشاهده کنید. مجموعه بالا در فاصله کانونی 70 میلی متر عکسبرداری می شودو مجموعه پایین در 105 میلی متر. هر دو ست در فاصله 2 متری از سوژه گرفته شدند. توجه داشته باشید که چگونه برای هر جفت عکس گرفته شده در یک دیافراگم، عمق میدان برای لنزهای با فاصله کانونی کم بزرگتر است.

مفهوم عمق میدان در عکاسی7

مفهوم عمق میدان در عکاسی7

با این حال، مقایسه این دو مجموعه از تصاویر منصفانه نیست. میدان دید در هر مجموعه بسیار متفاوت است. گروه بالایی از تصاویر محیط های بیشتری را گرفته اند و گوزن های شمالی در قاب بسیار کوچکتر هستند.

برای اینکه مقایسه منصفانه باشد، دو عکس دیگر گرفتیم. اولین عکس در فاصله کانونی 35 میلی متر و تقریباً 0.6 متر از نقطه فوکوس (چشم نزدیکترین گوزن شمالی) گرفته شد. برای تصویر دوم، دوربین را به عقب بردیم، بنابراین 1.2 متر از سوژه فاصله داشت. سپس روی 70 میلی متر زوم کردیم و عکس را طوری کادربندی کردیم که سر آهو تقریباً به همان اندازه و مکان عکس اول باشد. به نظر می رسد که عمق میدان در هر دو این تصویر یکسان است. در هر دو تصویر، آنها به یک اندازه شارپ هستند.

مفهوم عمق میدان در عکاسی 8

مفهوم عمق میدان در عکاسی 8

پس چرا این دو عکس متفاوت به نظر می رسند؟ خوب دو دلیل اولی ربطی به عمق میدان ندارد. شما باید این واقعیت را نادیده بگیرید که پس زمینه در عکس دوم تیره تر است. جدای از آن، تفاوت در این واقعیت نهفته است که فاصله کانونی بیشتر زاویه دید باریکی دارد. بنابراین، بخش کوچکتری از پس زمینه کادر را پر می کند. بزرگنمایی آشکار پس‌زمینه این حس را ایجاد می‌کند که تاری در عکس گرفته شده با لنز طولانی‌تر بزرگ‌تر است.

بنابراین اگر فاصله کانونی سوژه را طوری تنظیم کنید که بزرگنمایی سوژه شما یکسان باشد، فاصله کانونی بر عمق تأثیر نمی گذارد.

اندازه سنسور

اندازه سنسور نیز بر عمق میدان تأثیر می گذارد. 

به طور خلاصه، دوربین هایی با سنسورهای کوچکتر عمق میدان بیشتری دارند. با این حال، باید مراقب نحوه مقایسه باشید. شما باید به دوربین هایی با لنزهایی نگاه کنید که فاصله کانونی موثر یکسانی دارند تا میدان دید یکسان باشد. اگر در همان فاصله دوربین با سوژه، با دیافراگم های یکسان عکاسی کنید، متوجه خواهید شد که سنسورهای بزرگتر عمق میدان کمتری دارند. به همین دلیل است که بسیاری از عکاسان حرفه ای پرتره دوست دارند از دوربین های فول فریم استفاده کنند. به عنوان مثال. یک دوربین فول فریم با لنز 120 میلی‌متری، یک دوربین APS-C با لنز 80 میلی‌متری، و یک دوربین Micro 4/3 با لنز 60 میلی‌متری (همه یک میدان دید) هر کدام روی دیافراگم f/9 و a تنظیم شده‌اند. فاصله دوربین سوژه 5.0 متر این جدول به طور خلاصه نشان می دهد که عمق میدان در هر تصویر چگونه به نظر می رسد.

Camera Crop Factor Physical Focal Length Effective Focal Length* Aperture DoF
*Effective Focal Length = Physical Focal Length x Crop Factor
Full Frame 1.0 120mm 120mm f/9 0.92m
APS-C 1.5 80mm 120mm f/9 1.42m
Micro 4/3 2.0 60mm 120mm f/9 1.91m

اما یک سوال رایج این است که آیا می توانید با استفاده از دوربین هایی با اندازه سنسورهای مختلف، با همان عمق میدان تصاویر مشابه بگیرید؟ پاسخ بله است. با این حال، برای به دست آوردن عمق میدان یکسان، باید دیافراگم ها را بر ضریب برش تقسیم کنید. استفاده از دوربین ها و لنزهای مشابه در مثال بالا، اما تنظیم دیافراگم f/18 در دوربین فول فریم، f/12** در سنسور اندازه APS-C و f/9 در دوربین Micro 4/3، در نهایت به تصاویری خواهید رسید که نه تنها در یک میدان دید هستند، بلکه دارای عمق میدان تقریباً یکسانی هستند.

Camera Crop Factor Physical Focal Length Effective Focal Length* Physical Aperture Effective Aperture** DoF
*Effective Focal Length = Physical Focal Length x Crop Factor
**Effective Aperture = Aperture x Crop Factor
*** although f/12 would be the mathematically correct physical aperture, you would have to select either f/11 or f/13 on your camera.
Full Frame 1.0 120mm 120mm f/18 f/18 1.89m
APS-C 1.5 80mm 120mm f/12*** f/18 ~1.91m
Micro 4/3 2.0 60mm 120mm f/9 f/18 1.91m

تعیین عمق میدان

بسیاری از دوربین های DSLR دارای دکمه پیش نمایش عمق میدان هستند. اگر در حالی که از منظره یاب نگاه می کنید این دکمه را فشار دهید، لنز دوربین را متوقف می کند و خواهید دید که تصویر واقعی چگونه به نظر می رسد. با این حال، در دیافراگم های کوچک، منظره یاب بسیار تاریک می شود و دیدن پیش نمایش سخت خواهد بود!

نمای زنده همچنین می‌تواند در برخی از مدل‌های دوربین برای پیش‌نمایش ظاهر عمق میدان استفاده شود. راهنمای دستورالعمل خود را بررسی کنید تا ببینید DSLR شما می تواند این کار را انجام دهد یا خیر.

دوربین‌های بدون آینه به طور بالقوه نسبت به دوربین‌های DSLR مزیت‌هایی دارند، زیرا آنچه که از طریق منظره یاب دیجیتالی یا روی LCD می‌بینند، همان عکس نهایی است.

مطالب مرتبط: بررسی سه پایه فیبرکربن Sandmarc
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *