مفهوم ترکیب بندی در عکاسی

ترکیب بندی در عکاسی

آیا تاکنون فکر کرده اید که این چیست که یک عکس را به یک اثر هنری تبدیل می کند؟ جنبه های مختلفی در یک عکس وجود دارد ، اما بطور باور نکردنی ، این ترکیب است که به عکاس اجازه می دهد تا با تصویر خود اظهاراتی را بیان کند.

تعریف ترکیب در عکاسی 

بطور کلی ترکیب یکی از سخت ترین جنبه های عکاسی است زیرا نمی توان به سادگی آموزش داد. یادگیری روش مناسب برای تهیه تصویر ، همانند سفری مداوم برای عکاس است که حتی ممکن است یک عمر طول بکشد.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: خرید انواع رینگ لایت

 

ترکیب در هنر چیست؟
ترکیب اصطلاحی است که در همه ژانرهای هنر به کار می رود. این شامل سازماندهی عناصر در یک اثر یا هنر است ، خواه یک نقاشی باشد یا یک قطعه موسیقی. اگر اثر هنری شما به خوبی ترکیب شده باشد ، بیننده یا شنونده آن می تواند پیام مورد نظر  را بفهمد و احساسی را که می خواهید با آن منتقل کنید ، درک کند. بسیاری از قوانین تنظیم ترکیب وجود دارد اما هنرمند برای بیان ایده خود به بهترین وجه ممکن می تواند آنها را بشکند یا دگرگون کند.

ترکیب در عکاسی می تواند به عنوان قرار دادن اشیاء موجود در قاب به گونه ای تعریف شود که چشمان بیننده به طور خودکار به جالب ترین یا قابل توجه ترین قسمت گرفتن برسد.

ترکیب بندی در عکاسی منظره

در عکاسی منظره ، معمولاً وقت داریم که تصویر خود را قبل از عکسبرداری با دقت ترکیب کنیم زیرا با اشیاء غیرقابل حرکت یا اشیائی که به آرامی در حرکت هستند سر و کار داریم (مانند ابرها یا خورشید).

از طرف دیگر در عکاسی خیابانی  ، ترکیب در عرض چند ثانیه انجام می شود. برای رسیدن به این نقطه ، یک عکاس به ترکیبی از دانش ، تمرین و کمی شجاعت خلاق نیاز دارد.

این ترکیب است که پیام شما را تحویل می دهد و سبک شما را تعریف می کند
روند عکاسی به طور فزاینده ای خودکار شده است ، اما ترکیب هنوز چیزی است که دوربین شما نمی تواند برای شما انتخاب کند. به همین دلیل ترکیب مهمترین جنبه عکاسی است.

حتی یک تصویر شارپ که با یک دوربین حرفه ای گرفته شده است اگر به شکل جالب و معنی دار نباشد می تواند بی مفهوم بوده و در واقع”چیزی به ما نگوید”. 

چگونه می توانم در ترکیب عکاسی تسلط داشته باشم؟
همانطور که در بالا ذکر شد ، تسلط بر ترکیب تا جایی که بتوانید در یک لحظه تصمیم خلاقانه بگیرید ، ممکن است یک عمر طول بکشد.

1- تحلیل اثر هنری
اولین چیزی که به هر عکاس آغازگر توصیه می شود این است که به هنر نگاهی عمیق داشته باشد. نه فقط عکاسی بلکه در صورت امکان ، هر نوع هنر تجسمی دیگر. با کلاسیک ها شروع کنید اما به آنچه هنرمندان معاصرانتان انجام می دهند نیز توجه کنید.

تصاویری را که بیشتر شما را جذب می کند ، تجزیه و تحلیل کنید. چه چیزی آنها را بسیار قدرتمند می کند؟ دیدگاه؟ تعیین موقعیت اصلی مورد علاقه؟ یا استفاده از خطوط هندسی؟

2- از تقلید نترسید
 بیرون بروید و سعی کنید چیزهایی را که دوست دارید بیشتر در عکس های خود ثبت کنید. نگران نباشید در ابتدا خوب است که از عکاس های مورد علاقه خود تقلید کنید. همه این کار را می کنند.

3- قوانین ترکیبی را بیاموزید
در ابتدا سعی کنید قواعد کلاسیک ترکیب را به دست بیاورید – به عنوان مثال قاعده یک سوم، دانستن این قوانین مهم است.

4- تمرین ، تمرین و تمرین …
مثل همه چیز ، تمرین مهم است. در هر زمان ممکن عکاسی کنید. فقط از اشیائی که ظاهرا جالب هستند عکاسی نکنید. از اشیاء خسته کننده نیز عکاسی کنید. با یک ترکیب جالب ، حتی یک عکس از یک چنگال می تواند به یک اثر هنری تبدیل شود.

5- کار خود را به اشتراک بگذارید و بازخورد آن را دریافت کنید
 کار خود را نشان داده و از آنها بازخورد بخواهید. در دنیای دیجیتال امروز ، این کار راحت تر از همیشه انجام می شود. به انجمن های عکاسی یا گروه های اختصاصی در فضای مجازی بپیوندید و از اعضای دیگر بخواهید که عکس های شما را ارزیابی کنند. از انتقاد نترسید – برای بهبود روش خود به آن احتیاج دارید.

مهمترین جنبه های ترکیب چیست؟
 دو کار وجود دارد که باید برای ایجاد یک ترکیب معنی دار انجام دهید.

A. نقطه کانونی
ابتدا مهمترین شی موجود در صحنه را شناسایی کنید. شاید این یک درخت پر از شکوفه باشد یا یک گل زیبا یا شخصی که در خیابان است و کلاه بزرگی با رنگ روشن دارد.

B. ساده سازی
توجه بیننده را به آن جلب کنید. بزرگنمایی کنید. یا مطمئن شوید که هیچ رنگ روشن یا اشکال بزرگی در پیش زمینه یا پس زمینه وجود ندارد که توجه بیننده را به سمت خود جلب کند.

روش های زیادی وجود دارد که می توانید با ترکیب بازی کنید اما ساده سازی کارآمدترین روش است.

فقط از هر چیزی که باعث افزایش ارزش عکس شما نمی شود دوری کنید.

همانطور که گفته شد ، ترکیب چیزی است که به راحتی نمی توان آموزش داد. اما شما آن را با تمرین یاد می گیرید. فقط کافی است عناوین هنرمندان حوزه خود را کشف کنید ، عکس هایی را که بیشتر از همه دوست دارید انتخاب کنید و دریابید که چرا آنها را دوست دارید. سپس عکاسی کنید، عکاسی کنید و عکاسی کنید. و در آخر ، کار خود را نشان داده و از آنها بازخورد بخواهید. قبل از شناختن آن ، پیدا کردن ترکیب مناسب به ماهیت دوم شما تبدیل می شود.

نمی توان به یک عکاس یاد داد که چگونه ببینید ، اما می توان به او کمک کرد تا یاد بگیرد که چه چیزهایی را جستجو کند.

 

مطالب مرتبط

مقایسه لنزهای ثابت و لنزهای زوم

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *