مفهوم ایزو و کاربرد آن در عکاسی

ISO مخفف سازمان بین المللی استاندارد سازی است. سازمانی که استانداردهای بین المللی را برای انواع مختلف اندازه گیری ها تعیین می کند. اما هنگامی که به دوربین عکاسی شما اشاره می شود ایزو در واقع حساسیت دوربین شما به نور است که با اعداد مختلفی نمایش داده می شود. اساسا وقتی ایزوی دوربین را تنظیم می کنید حساسیت دوربین خود را به نور تغییر می دهید.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: رینگ لایت برای عکاسی مد

 

ایزو چه کاری انجام می دهد؟

ایزو یکی از راههایی است که به کمک آن می توانید میزان نوردهی دوربین خود را تنظیم کنید. ایزو یکی از سه ضلع مثلث نوردهی است در کنار دیافراگم و سرعت شاتر.

هرچه ایزو بالاتر باشد تصویر شما روشن تر و هرچه پایین تر باشد تصویر تیره تر می شود.

ایزو چگونه برعکس ها تاثیر می گذارد؟

تغییر ایزو در عکاسی باعث روشن یا تاریک شدن تصویر می شود. به طور معمول هرچه ایزو پایین تر باشد بهتر است. به این دلیل که ایزوی پایین تر باعث ایجاد نویز کمتری در عکس خواهد شد.

 

ایزو بالاتر بهتر است یا ایزوی پایین تر؟

از نظر فنی ایزوی پایین بهترین کیفیت تصویر ممکن را به شما ارائه می دهد. اگر از ایزوی 100 استفاده می کنید تصویر شما یک نوردهی عالی خواهد داشت. به این معنی که تقریبا بهترین کیفیت را از دوربین خود کسب خواهید کرد. اکنون وقتی نوبت به ایزوی بالا مثلا 3200 یا بالاتر می رسد شما نویز را در تصویر تجربه خواهید کرد. هرچه ایزو بالاتر باشد دانه و نویز بیشتری را به تصویر خود وارد می کنید.

 

با توجه به این نکته سعی کنید در صورت امکان ایزوی خود را پایین نگه دارید وفقط در صورت نیاز آن را بالا ببرید. اما نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که همه اینها به دوربین شما نیز مربوط می شود. بعضی از دوربین ها در ایزوهای بالا عالی هستند و برخی دیگر نویز بسیار قابل توجهی دارند. بهتر است با دوربین خود تست کنید تا توانایهای آن را ببینید.

 

 

بهترین تنظیمات ایزو برای فیلمبرداری چیست؟

معمولا بهترین تنظیمات ایزو برای فیلمبرداری ایزوی پایین است. ایزوی بین 100 تا 200 بهترین نتیجه را به شما می دهد. همچنین می توانید از ایزوهای پیش فرض دوربین خود استفاده کنید. ایزوهای پیش فرض ایزوهایی هستند که در آنها دوربین شما بهترین عملکرد را خواهد داشت. به عنوان مثال وقتی صحبت از دوربین های کانن می شود،ایزوهای اصلی درآنها عبارتند از 3200-1250-640-320-160 و غیره.

 

بنابراین اگر می خواهید از دوربین خود برای فیلمبرداری استفاده کنید ایزوی پایین را انتخاب کنید و در صورت نیاز با سرعت شاتر و دیافراگم تصویر خود را تنظیم کنید.

چرا ایزوی بالاتر نویز را افزایش می دهد؟

ایزوهای بالا معمولا نویز زیادی ایجاد می کنند زیرا باعث می شوند سنسور دوربین سریعتر نور را جذب کند. این بدان معناست که هرچه ایزو بالاتر باشد سنسور دوربین برای جذب نور بهتر کار می کند که گاهی اوقات باعث ایجاد نویز در تصویر می شود.

 

تفاوت ایزو و سرعت شاتر چیست؟

ایزو و سرعت شاتر هر دو محصول نوردهی سنسور دوربین هستند. می توان ایزو را به عنوان نوار لغزنده نوردهی در نظر گرفت. هدف اصلی آن روشن یا تیره کردن تصویر شماست. سرعت شاتر کمتر به معنی نوردهی بیشتر و در برخی موارد موجب تارشدن عکس می شود و سرعت شاتر بیشتر به معنی نوردهی کمتر و تصویر شارپ تر است.

 

مطالب مرتبط

مفهوم cold shoe و hot shoe در عکاسی

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *