معنی عبارات روی لنزهای کانن

تولیدکنندگان مختلف از اعبارات بسیار متفاوتی برای توصیف فناوری استفاده شده در لنزهای خود استفاده می کنند حتی اگر این فناوری کاملاً مشابه باشد. درک برخی از عبارات ممکن است دشوار باشد و به راحتی با هم اشتباه گرفته شود. ما قبلاً به اختصارهای لنز Nikon پرداخته ایم. این مقاله به شما کمک می کند اصطلاحات نامگذاری لنزهای کانن را درک کنید.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: خرید رینگ لایت بلاگری

 

1) عبارات مربوط به مانت لنز کانن

EF – این مانت جدید لنز کاملاً الکترونیکی کانن است که در سال 1987 معرفی شده است. لنزهای علامت گذاری شده با EF با تمام دوربین های Canon EOS ، دیجیتال و فیلم سازگار هستند و برای پوشش دایره تصویر 35 میلی متری با فریم کامل طراحی شده اند.
EF-S – تنها تفاوت لنزهای Canon EF و EF-S در این است که دومی برای دوربین های دیجیتال کانن با سنسورهای APS-C مانند Canon EOS 700D طراحی شده است. لنزهای Canon EF-S به دلیل آینه بزرگتر استفاده شده در این دوربین ها ، نباید (و در اکثر موارد نمی توانند) بر روی فیلم Canon EOS و دوربین های فول فریم دیجیتال با سنسورهای اندازه 36×24 میلی متر نصب شوند. در صورت نصب ، ممکن است هنگام فعال شدن شاتر به آینه آسیب برساند – این به عنصر عقب لنز برخورد می کند. لنزهای EF-S دارای یک پین محافظ هستند که مانع نصب این لنزها بر روی یک دوربین EOS تمام فریم می شود.
EF-M – قالب جدید لنز مخصوص سیستم دوربین بدون آینه Canon EOS M با پایه EF-M طراحی شده است. درست مانند لنزهای EF-S ، EF-M نیز برای دوربین های حسگر APS-C طراحی شده است. با این وجود به دلیل فاصله کانونی فلنج کوتاه تر (فاصله بین نصب لنز و صفحه فیلم / حسگر) ، آنها فقط در دوربین های Canon EOS M مناسب خواهند بود. لنزهای EF-S و EF را می توان با استفاده از آداپتورهای مناسب نصب لنز بر روی لنز EF-M نصب کرد ، اما لنزهای EF-M نمی توانند بر روی پایه EF نصب شوند.
FD – این مانت قدیمی لنز کانن است که قبل از سال 1987 استفاده می شد. از آنجا که برای فوکوس خودکار مناسب نبود ، کانن تصمیم گرفت سیستم EOS را با پایه EF طراحی کند. Canon FD اکنون متوقف شده است ، اما هنوز هم توسط علاقه مندان به عکاسی فیلم استفاده می شود. برخی لنزهای ترک خورده با نصب FD وجود دارد و با استفاده از آداپتورهای مناسب می توان لنزهای FD را بر روی دوربین های EOS EF مدرن نصب کرد. آداپتورهای دارای یک عنصر شیشه ای نوری اجازه فوکوس بینهایت را می دهند ، در حالی که آداپتورهای ساده تر و بدون یک عنصر نوری اضافی در بی نهایت فوکوس نخواهند کرد.
FDn – همان FD ، فقط بدون تعیین پوشش در قسمت جلوی لنز (پوشش لنز SSC استفاده شده).
FL – همان پایه FD ، اما بدون قابلیت اندازه گیری در دیافراگم کامل.

2- عبارات مربوط به کلاس و تکنولوژی لنز

L – به معنای “Luxury” ، علامت L علامت های درجه یک حرفه ای Canon با پیشرفته ترین فرمول های نوری و عناصر شیشه ای پیچیده و با کیفیت بالا است. این لنزها با بالاترین استانداردهای کانن ساخته شده اند و غالباً دارای نوعی محافظت در برابر هوا و همچنین تنظیمات دیافراگم گسترده هستند. لنزهای L با توجه به کیفیتشان قیمت دارند ، اما برخی از آنها مانند لنزهای 24-105 میلی متر f / 4L ، مقرون به صرفه (در حد معقول) در نظر گرفته می شوند. در حال حاضر بیش از 1100 دلار خرده فروشی می کند و به سختی می توان آن را ارزان قیمت دانست ، اما برای یک لنز L این نوع قیمت بسیار قابل قبول است. لنزهای کلاس L با وجود یک حلقه قرمز در قسمت جلویی به راحتی قابل تشخیص هستند.
SSC – پوشش فوق العاده طیفی. در اصل توسط لرد ریلی در سال 1886 کشف شد و بعدا توسط کارل زایس افزایش یافت ، پوشش لنزها تأثیر زیادی بر اپتیک آینده داشت. اصولاً ، پوشش بازتاب لنز را به حداقل می رساند و کنتراست را افزایش می دهد. تمام لنزهای مدرن کانن چند لایه هستند ، بنابراین تنها قدیمی ترین آنها دارای مارک SSC بر روی بشکه هستند.
I، II، III – اعداد رومی در نام لنز ، تولید لنز را توصیف می کنند. به عنوان مثال ، دو لنز Canon 24-70mm f / 2.8L وجود دارد: اولین لنز Canon EF 24-70mm f / 2.8L USM است و دیگری Canon EF 24-70mm f / 2.8L II USM است. تنها تفاوت در نام لنزها “II” لنز دوم است ، به این معنی که نسخه جدیدتر و به روز شده آن است. هر دو لنزهای حرفه ای ، درجه L سخت ، اما با اپتیک و قیمت متفاوت هستند. به طور کلی ، اگر یک لنز IS را بدست آورد – که همان تثبیت کننده تصویر است – عدد قبلی را کاهش می دهد و باید انتشار جدیدتری محسوب شود.
USM – این علامت اختصاری به معنای مجهز بودن لنز به موتور فوکوس سطح بالای Canon است ، موتور UltraSonic از نوع حلقه ای. این یک موتور فوکوس خودکار سریع ، بی صدا و قدرتمند است که اجازه می دهد تا فوکوس دستی تمام وقت را لغو کند. این لنز در بیشتر لنزهای کنونی کانن از لنزهای پرایم ارزان قیمت تا لنزهای تله فوتو و کلاس L وجود دارد.
Micro USM – این موتور فوکوس خودکار کوچکتر و ساده تر از USM است که در بیشتر لنزهای کانن استفاده می شود. مانند برادر بزرگش ، در لنزهای کوچکتر با عناصر نوری سبک تر ، سریع و ساکت است. هرچند یک نقطه ضعف وجود دارد – Micro USM به طور کلی اجازه لغو فوکوس دستی تمام وقت را نمی دهد. استثناهایی وجود دارد. Canon EF 50mm f / 1.4 USM Canon EF 50mm f / 1.4 USM یکی از لنزهای قابل توجه است که از موتور ساده Micro USM به جای نوع حلقه ای USM با اندازه کامل بهره می برد اما در عین حال امکان تغییر فوکوس دستی به صورت تمام وقت را فراهم می کند. هر دو موتور USM و Micro USM روی خود لنز به عنوان USM نشان داده شده اند.
STM – موتور استپر که برای به حداقل رساندن ارتعاشات فوکوس خودکار و سر و صدا در هنگام ضبط فیلم طراحی شده است ، این موتور فوکوس خودکار به تدریج راه خود را به لنزهای ارزان قیمت کانن باز کرده است. اولین لنزی که از نوع STM ورزشی استفاده کرد ، لنز EF-M 22mm f / 2 STM بود. اکنون ، تمام لنزهای EF-M از Stepper Motor استفاده می کنند ، اما حتی برخی از لنزهای EF-S مانند لنزهای EF-S 18-55mm f / 3.5-5.6 IS STM به روز شده اند. لنزهای STM از فوکوس فلای به سیم استفاده می کنند ، این بدان معنی است که چرخش حلقه فوکوس باعث جابجایی عناصر نمی شود ، بلکه به موتور AF می گوید که این کار را انجام دهد.
AFD – Arc-Form Drive اولین موتور فوکوس خودکار است که در لنزهای Canon EF استفاده می شود. صدای آن بسیار بلندتر از موتورهای USM است ، تا حدی کندتر و سریع نیست. همچنین دارای زمان واکنش کندتری است ، بنابراین از موتورهای جدیدتر سوژه ها را دنبال نمی کند. هیچ جایگزینی تمرکز دستی تمام وقت وجود ندارد. اگر لنز کانن فوکوس خودکار هیچ نشانه ای بر روی بشکه خود نداشته باشد که از چه نوع موتور AF استفاده شده باشد ، این AFD یا Micro Motor است.
MM – این مخفف مخفف Micro Motor است که کمترین پیشرانه AF است که در لنزهای Canon همراه با AFD استفاده می شود. در اصل ، این یک نسخه کوچکتر از موتور AFD است. این موتور فوکوس خودکار فقط در ارزانترین لنزهای کانن مانند بزرگنمایی کیت EF-S 18-55mm f / 3.5-5.6 IS II استفاده می شود. این موتور مانند سیستم های پیچیده تر USM اجازه لغو تمرکز دستی تمام وقت را نمی دهد. همچنین عملکرد آن تا حدی بلندتر است ، اگرچه به دلیل سبک بودن بزرگنمایی کیت ، موتور نیز بسیار کوچک است و نویز به ندرت سرزده است. اگر لنز کانن فوکوس خودکار هیچ نشانه ای بر روی بدنه خود نداشته باشد که از چه نوع موتور AF استفاده شده باشد ، این میکرو موتور یا AFD است.
PZ – مخفف Power Zoom است و از یک موتور اختصاصی برای تغییر فاصله کانونی لنز استفاده می کند. 
IS – این مخفف Canon برای تثبیت کننده تصویر نوری یا به سادگی تثبیت کننده تصویر است – قطعه ای از فناوری که برخی از عناصر نوری لنز را برای مقابله با لرزش حرکت داده و نتایج واضح تری را هنگام استفاده از سرعت شاتر پایین برای ضبط سوژه ثابت به کار می برد.

3- عبارات مربوط به لنزهای تخصصی کانن

ماکرو – لنزی با چنین نامگذاری در فواصل نسبتاً کوتاه فوکوس کرده و بزرگنمایی 1: 1 را فراهم می کند.
Compact Macro – شبیه لنزهای ماکرو معمولی ، Compact Macro می تواند بسیار نزدیک فوکوس کند. فقط یک لنز از این دست وجود دارد – EF 50mm f / 2.5 Compact Macro. یک مبدل اختصاصی برای این لنز در دسترس است که فاصله کار (فاصله بین سوژه و عنصر لنز جلویی در حداقل فوکوس) را افزایش می دهد و بزرگنمایی 1: 1 را برای این لنز امکان پذیر می کند. به آن Canon Life-Size Converter EF گفته می شود.
MP-E – فقط یک لنز Canon با چنین نامگذاری وجود دارد و آن لنز Canon MP-E 62mm f / 2.8 1-5x Macro است. MP-E به معنای نوری با بزرگنمایی بسیار بالا است – این لنز شروع به فوکوس در بزرگنمایی می کند در صورتی که در لنزهای ماکرو معمولی چنین نیست. لنز فوق الذکر فقط فوکوس دستی است و در بی نهایت فوکوس نمی کند. در عوض ، می تواند در هر مکانی از 1: 1 تا 5: 1 به بزرگنمایی برسد.
TS-E – لنزهایی با تنظیمات شیب و شیفت که برای عکاسی پرتره ، مناظر ، ماکرو و معماری استفاده می شوند. 
DO – لنزهای Diffractive Optics دارای عناصر شیشه ای خاصی هستند که نور را بیش از شیشه های معمولی می شکنند. این اجازه می دهد تا آنها کوچکتر از لنزهای معمولی با همان پارامترها باشند. یک لنز معروف Canon DO تله فوتو EF 400mm f / 4 DO IS USM است. این مدل از کیفیت ساخت عالی L برخوردار است ، اما به جای اینکه یک حلقه قرمز داشته باشد ، یک حلقه سبز در قسمت جلو دارد.
Softfocus – همانطور که حدس زده اید ، لنزهای Softfocus فرمول نوری دارند که به منظور نتایج نرم تر به طور عمدی در نظر گرفته شده است. این لنزها دهه ها پیش در بین عکاسان فیلم برای عکاسی پرتره محبوب بود زیرا نقایص پوست را پنهان می کرد و جلوه ای درخشان و رویایی ایجاد می کرد. امروزه دستیابی به اثر فوکوس نرم با استفاده از پردازش پس از آن آسان است. فقط یک لنز Canon EF با ویژگی Softfocus وجود دارد و آن لنز EF 135mm f / 2.8 با Softfocus است. با تنظیم حلقه مناسب روی لنز می توان Softfocus را خاموش کرد ، در این حالت لنز مانند یک 135 میلی متر f / 2.8 طبیعی عمل می کند.

مثال لنز:

لنز Canon EF 70-200mm f2.8L IS II USM


بر اساس نام لنز به راحتی می توانیم بگوییم که این یک لنز گران قیمت و دارای درجه حرفه ای است (طراحی L). به عنوان ابزاری با کیفیت بالا ، از یک فرمول نوری پیشرفته برای بهترین عملکرد ممکن ، از جمله عناصر شیشه ED و Fluorite (L) نیز برخوردار است. آب بندی هوا با لنزهای L امکان پذیر است و در واقع در این مورد خاص وجود دارد. همچنین با در نظر گرفتن دوربین فیلمبرداری و دوربینهای دیجیتال فول فریم Canon EOS (EF) طراحی شده است. طبیعتاً می توان از آن در دوربین های DSLR سنسور برش Canon نیز استفاده کرد. لنز از فناوری Canon’s Image Stabilizer (IS) بهره می برد. این همچنین نسخه دوم چنین لنزهایی با تثبیت کننده (II) است. فوکوس خودکار توسط بهترین موتور Canon انجام می شود. فوکوس دستی تمام وقت در دسترس است ، در حالی که فوکوس اتوماتیک بسیار سریع و آرام (USM) است.

مطالب مرتبط: معنی عبارات روی لنزهای نیکون

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *