معنی عبارات روی لنزهای نیکون

قرارداد نامگذاری لنزهای Nikon گاهی اوقات گیج کننده است ، زیرا Nikon از حروف و اختصارات برای شناسایی اجزای مختلف لنز استفاده می کند. دانستن اینکه هر یک از آن ها به چه معنی هستند ، خصوصاً در طی فرآیند ارزیابی و خرید لنزها می تواند ارزشمند باشد. از آنجا که نیکون چندین سال است که لنز تولید می کند و تنوع محصولات آن بسیار بالاست ، برخی از اختصارات قدیمی دیگر در لنزهای مدرن استفاده نمی شوند و به طور مناسب در زیر علامت گذاری شده اند.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: نورپردازی خلاقانه با استفاده از رینگ لایت

 

عبارات و اصطلاحات مربوط به لنزهای نیکون

در اینجا لیستی دقیق از تمام اصطلاحات مربوط به لنزهای Nikon وجود دارد:

AF – مخفف Auto Focus است ، به این معنی که لنز می تواند به طور خودکار از طریق دوربین فوکوس کند.
AF-D – فوکوس خودکار با اطلاعات از راه دور. همان AF ، با این تفاوت که می تواند فاصله سوژه و لنز را گزارش کند و سپس آن اطلاعات را به دوربین گزارش می کند. اطلاعات فاصله می تواند برای اندازه گیری مفید باشد. این عبارت دیگر در لنزهای مدرن استفاده نمی شود.
AF-I – فوکوس اتوماتیک با موتور فوکوس یکپارچه. دیگر در لنزهای مدرن استفاده نمی شود.
AI-P – لنزهای فوکوس دستی با پردازنده داخلی که داده ها را برای اندازه گیری نوردهی به دوربین منتقل می کند. دیگر در لنزهای مدرن استفاده نمی شود.
AF-S – لنزهای AF-S دارای موتورهای داخلی در لنز هستند که در تمام دوربین های فاقد موتور داخلی مانند سری Nikon D40 / D40x ، D60 ، D3x00 و D5x00 به خوبی کار می کنند.
AF-P – فوکوس خودکار با موتور پله ای. این موتورهای ساخته شده جدیدترین نسل هستند که سریع و فوق العاده بی صدا هستند و آنها برای هر دو مورد نیاز عکاسی و فیلمبرداری ایده آل هستند. موتورهای AF-P به آخرین نسل DSLR نیکون مانند D7500 و D500 نیاز دارند. آنها با DSLR های قدیمی DX و FX مانند Nikon D7000 و D800 کار نخواهند کرد.

AI – این علامت اختصاری در لنزهای فوکوس دستی بسیار قدیمی استفاده می شد ، بنابراین دیگر در لنزهای مدرن استفاده نمی شود.
AI-P – لنزهای AI با فوکوس دستی با تراشه برای ارسال داده ها به دوربین. دیگر در لنزهای مدرن استفاده نمی شود.
AI-S – لنزهای فوکوس دستی که می توانند در دوربین هایی که دارای حالت اولویت برنامه و اولویت Shutter هستند، استفاده شوند. در لنزهای AI-S می توان دیافراگم را مستقیماً از دوربین تغییر داد. دیگر در لنزهای مدرن استفاده نمی شود.
ASP – لنز حاوی حداقل یک عنصر کروی است که برای اصلاح کما و سایر انحرافات لنز استفاده می شود. 
CRC – لنزهای برد نزدیک که برای فوکوس نزدیک بهینه شده اند.
D – لنزهای نوع D اطلاعات فاصله سوژه را به دوربین می فرستند.
DC – لنزهای Defocus Control امکان کنترل بوکه را دارند که برای پرتره ها بسیار مناسب است.
ED – عناصر شیشه ای دارای پراکندگی بسیار کم درون لنز ، نور را هنگام ورود به لنز پراکنده نمی کند. اکثر لنزهای مدرن نیکون حاوی عدسی ED هستند که وضوح بهتری نیز به شما می دهد و انحراف رنگی یا تغییر رنگ در عکس ها را کاهش می دهد.
FL – در سال 2013 معرفی شده است. نشان می دهد که لنزها دارای عناصر فلوریت  هستند ، که از نظر نوری برتری دارند و به طور قابل توجهی از عناصر شیشه ای سبک تر هستند. تعدادی از لنزهای جدید مانند Nikon 800mm f / 5.6E VR اکنون دارای عناصر فلوریت هستند.
G – اگر بعد از دیافراگم حرف “G” را مشاهده کردید ، به عنوان مثال “Nikon 50mm AF-S f / 1.4G” ، به این معنی است که لنز مانند لنزهای قدیمی حلقه دیافراگم ندارد. تمام لنزهای مدرن نیکون دارای حرف G هستند. حلقه دیافراگم فقط برای بدنه دوربین قدیمی مورد نیاز است.

HRI – مخفف لنز با ضریب شکست بالا ، طراحی شده برای کاهش انحنای میدان و انحرافات کروی است. عناصر HRI لنزها فقط در بهترین لنزهای Nikon وجود دارند ، مانند Nikon 70-200mm f / 2.8E FL ED VR.
E – لنزهای جدید نوع “E” دارای کنترل الکترونیکی دیافراگم هستند ، همان چیزی که قبلاً در لنزهای PC-E مشاهده کردیم. این لنزها اهرم دیافراگم در پشت لنز ندارند و کاملاً الکترونیکی هستند ، بنابراین دیگر راهی برای تنظیم دستی دیافراگم وجود ندارد. لنزهای نوع “E” دقت بیشتری نسبت به لنزهای نوع “G” دارند ، خصوصاً برای عکسبرداری با نرخ فریم بالا ، زیرا لنز می تواند تا دیافراگم دلخواه متوقف شود و نیازی به درگیری با موتور دوربین نیست.
IF – فوکوس داخلی این امکان را به لنز می دهد تا با حرکت برخی از عناصر داخل لنز ، بدون جابجایی لوله در جلو یا اندازه آن ، به سرعت فوکوس کند. بسیاری از لنزهای مدرن Nikon مانند Nikon 18-200mm f / 3.5-5.6G VR II و Nikon 70-200mm f / 2.8G VR II لنزهای IF هستند. لنزهای دارای IF سریعتر از لنزهای بدون IF فوکوس می گیرند.
Micro – همان اصطلاح Macro است که برای عکاسی در فاصله نزدیک در نظر گرفته شده است.
N – حرف “N” مخفف Nano Crystal Coat است و همیشه با یک حلقه طلایی در بالای لنزهای Nikon نشان داده می شود. این نوع خاصی از پوشش نانو کریستال است که در عنصر جلویی لنز وجود دارد.
PC-E – کنترل چشم انداز با دیافراگم الکترونیکی. به لنزها اجازه می دهد تا کج شوند و برای ایجاد جلوه های ویژه تغییر مکان دهند.
RF – فوکوس عقب. فوکوس با حرکت عنصر عقب در داخل لنز انجام می شود ، این بدان معنی است که عنصر عقب هنگام فوکوس حرکت می کند. به عنوان مثال لنز Nikon 24mm f / 1.4 ، RF است.
SWM – موتور بی صدا با تغییر سریع بین فوکوس خودکار و فوکوس دستی امکان فوکوس خودکار را فراهم می کند. فوکوس دستی کاملا ساده است – شما فقط حلقه فوکوس را می چرخانید ، به جای اینکه ابتدا مانند لنزهای AF-D به حالت دستی بروید.
VR – Vibration Reduction امکان استفاده از لنزها بدون نیاز به سه پایه در شرایط کم نور را فراهم می کند. حسگرهای حرکتی ویژه درون لنز حرکت دست را تشخیص داده و با تثبیت لنز در جهت مخالف ، حرکت را جبران می کنند.
FX – این عبارت مخفف “فول فریم” است ، همانطور که در فیلم 35 میلی متر معادل آن است. مخفف هایی مانند FX ، DX و CX نشانگر اندازه قالب (اندازه سنسور دیجیتال) است. 
DX – اگر یک لنز دارای علامت “DX” باشد ، این بدان معنی است که به طور خاص برای بدنه دوربین APS-C DX طراحی شده است، مانند Nikon D3000 / D5000 / D90 / D300s. لنزهای DX روی بدنه های FX کار می کنند (از نظر فیزیکی سوار می شوند) اما فقط در نیمی از وضوح کار می کنند.
CX – نیکون دارای یک سیستم بدون آینه به نام “Nikon 1” با سنسور کوچکتر از DX است. اگرچه علامت اختصاری CX در عنوان لنز وجود ندارد ، اما ممکن است آن را در توضیحات و سایر مطالب بازاریابی مشاهده کنید. اگر عنوان لنز با “1 NIKKOR” شروع شود ، به این معنی است که لنز به طور خاص برای بدنه دوربین CX مانند Nikon 1 V1 / V2 / J1 / J2 طراحی شده است. لنزهای CX روی هیچ مانت دیگری در نیکون کار نمی کنند.

مثال لنز:

نگاهی به لنز زیر نیکون بیندازید:


همانطور که از تصویر لنز مشاهده می کنید ، روی لنز نوشته شده است: “AF-S Nikkor 24mm 1: 1.4G ED” ، که اساساً به این معنی است که یک لنز ثابت Nikon (Nikkor و Nikon یک چیز هستند) 24 میلی متر با حداکثر دیافراگم 1.4 ، دارای فوکوس خودکار داخلی با موتور بی صدا (AF-S) ، بدون حلقه دیافراگم (G) و حاوی عدسی (ED). حرف بزرگ “N” در کنار نشان می دهد که لنز دارای پوشش نانو کریستال است. 

مطالب مرتبط:  معنی عبارات روی لنزهای سونی
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *