معنی عبارات روی لنزهای سونی

 در این مقاله ، ما در مورد رایج ترین عبارات استفاده شده روی لنزهای سونی صحبت خواهیم کرد.

شایان ذکر است که سونی با تولید کننده افسانه ای لنز آلمان ، کارل زایس رابطه نسبتاً ویژه ای دارد. تا آنجا که می دانیم ، این لنزهای Sony-Zeiss در واقع توسط کارل زایس طراحی نشده اند. در عوض ، آنها صرفاً توسط سازنده افسانه ای لنزها تأیید می شوند که به اندازه کافی برای حمل نام تجاری Zeiss مناسب هستند. به هر حال ممکن است ، چون این لنزها به طور رسمی توسط سونی پشتیبانی ، تولید و توزیع می شوند ، می توانند لنزهای اصلی باشند و نه تولید کننده ثالث. با این حال ، آنها هر دو نام Zeiss و Sony را دارند. در این مقاله ، فقط روی لنزهای مدرن سونی تمرکز خواهیم کرد. 

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: رینگ لایت RGB و کابرد آن

 

1- عبارات مربوط به مانت سونی

SAL – لنز فوکوس خودکار سونی ، اما شاید به عنوان لنز Sony Alpha بهتر شناخته شود زیرا لنزهایی که با این مخفف ارائه می شوند به طور خاص برای دوربین های A-mount طراحی شده اند. همانند SEL ، این اختصار تنها بخشی از نام کوتاه سونی است. به عنوان مثال ، لنز Sony 24-70mm f / 2.8 ZA SSM با نام SAL-2470Z نیز شناخته می شود.
DT – مخفف “Digital Technology” است و لنزهایی را مشخص می کند که برای دوربین هایی با سنسورهای APS-C طراحی شده اند. این لنزها ، دقیقاً مانند لنزهای Nikon DX ، Canon EF-S و Sigma DC ، دایره تصویر حسگر 35 میلی متری را پوشش نمی دهند. همانطور که گفته شد ، می توان لنزهای DT را بر روی دوربین های سونی فول فریم نصب کرد و از آنها در حالت برش استفاده کرد و به طور موثر یک دوربین سونی فول فریم را به یک دوربین سنسور برش تبدیل کرد.
SEL – لنزهای فوکوس خودکار سونی را برای سیستم دوربین بدون آینه E-mount آنها مشخص می کند. مانند SAL ، این مخفف فقط در نام کوتاه محصول یافت می شود. به عنوان مثال ، لنز Sony E 16-50mm f / 3.5-5.6 PZ SSM نیز با نام SELP1650 شناخته می شود.
FE – لنزهایی که یک سنسور به اندازه 35 میلی متر را پوشش می دهند و برای استفاده در دوربین های بدون آینه فول فریم سونی مانند Sony Alpha A7 طراحی شده اند.
لنزهای E – طراحی شده برای دوربین های بدون آینه سونی با سنسورهای اندازه APS-C ، مانند Sony Alpha A6000.

2- عبارات مربوط به کلاس لنز و تکنولوژی آن

G – مخفف “Gold” است و بهترین ، با کیفیت ترین و گرانترین لنزهای حرفه ای سونی را مشخص می کند.
ZA – لنزهای مارک Zeiss Alpha ، Zeiss که مخصوص دوربین های سونی طراحی شده اند و تا آنجا که از کیفیت بالایی برخوردار هستند ، این لنزها با لنزهای G Sony مطابقت دارند. لنزهای ZA در واقع توسط Zeiss طراحی نشده اند. طراحی و ساخت این لنزها هنوز به سونی بستگی دارد ، اما فقط زمانی که طراحی نوری با توجه به استانداردهای بالای آنها توسط Zeiss تأیید شود.
SSM – موتور SuperSonic ، نسخه سونی از موتور اولتراسونیک از نوع حلقه ای است که برای عملیات اتوفوکوس بسیار سریع و بی صدا استفاده می شود. بدنه های دوربین A-Mount Minolta که قبل از سال 2000 منتشر شده اند از SSM پشتیبانی نمی کنند و شما فقط فوکوس دستی دارید.
SAM – موتور فوکوس خودکار روان در برخی از لنزهای سطح پایین Sony که از سال 2009 به بازار عرضه شده اند تعبیه شده است. به اندازه کافی سریع و ساکت است ، اما به اندازه SSM نیست. افزودن SAM نیز معمولاً نشان می دهد که لنز از پلاستیک ساخته شده و از محدوده ارزان است. دقیقاً مانند SSM ، SAM با بدنه دوربین قبل از 2000 مینولتا کار نمی کند و فوکوس لنز باید به صورت دستی انجام شود.
OSS – Optical SteadyShot به این معنی است که یک لنز خاص دارای تثبیت کننده تصویر نوری است. لنزهای Mount Alpha Sony از چنین ویژگی برخوردار نیستند زیرا Sony ترجیح می دهد با دوربین های DSLR و SLT خود از IS مبتنی بر سنسور استفاده کند. با این حال ، سیستم E-mount بدون آینه آنها در عوض به تثبیت کننده تصویر نوری متکی است.
PZ – مخفف “POWER ZOOM” است و لنزهایی را مشخص می کند که دارای موتور داخلی برای کار با بزرگنمایی نوری هستند. لنزهای PZ نیز در کلاس خود کاملا جمع و جور هستند.
ED – همانند لنزهای تولیدکنندگان دیگر ، مخفف عناصر شیشه ای دارای پراکندگی فوق العاده کم است که در ساختار نوری لنز استفاده می شود و برای کاهش انحرافات رنگی طراحی شده است.

3- عبارات مربوط به لنزهای تخصصی سونی

TC – همانند سایر سازندگان ، مخفف Tele Converter است و به این معنی است که این لنز خاص برای افزایش فاصله کانونی (و کاهش حداکثر دیافراگم) لنزهای تله طراحی شده است.
Fisheye – لنزهای Fisheye ، همانطور که احتمالاً می دانید ، زاویه دید بسیار گسترده ای را ایجاد می کنند. آنچه که آنها را از لنزهای واید معمولی متمایز می کند ، ویژگی های بسیار قوی و منحصر به فرد است. 
پنکیک – لنزهای سونی با اندازه بسیار کم حجم و وزن سبک طراحی شده اند.
ماکرو – همانند لنزهای سایر تولیدکنندگان ، لنزهای ماکرو در خط لنزهای سونی بزرگنمایی بالاتر از حد متوسط ​​را ارائه می دهند و طوری طراحی شده اند که در فاصله نزدیک، فوکوس به خوبی کار می کند. اگر لنز به عنوان Macro مشخص شود ، می تواند بزرگنمایی 1: 1 را به ایجاد کند.
STF – Smooth Transition Focus ، لنزهایی که از گروه های ویژه عدسی APD استفاده می کنند و به همین دلیل میزان عبور نور را کاهش می دهند. حتی اگر حداکثر دیافراگم های فیزیکی لنزهای STF کاملا باز باشند ، مقدار واقعی نوری که به دلیل عدسی های APD وارد می شود بسیار کمتر است (تفاوت بین f-stop و t-stop لنز می تواند تا یک و نیم متفاوت باشد) توقف نور ، یعنی یک لنز f / 2 STF تقریباً به اندازه لنزهای f / 3.2-3.5 معمولی نور می دهد). اگر می خواهید لنزی داشته باشید که دارای فوکوس فوق العاده با پس زمینه ابریشمی با تصویر بالا و کیفیت ساخت عالی باشد، لنزی مانند Sony 135 mm f / 2.8 (T4.5) STF ممکن است همان چیزی باشد که بدنبال آن هستید، البته کمبود اتوفوکوس را باید فراموش کنید.

4- مثال لنز

با استفاده از عبارات روی لنزهای سونی ، اکنون می توانیم نام یک لنز واقعی را تجزیه و تحلیل کنیم. شاید 70-300 میلی متر F4.5-5.6 G SSM

اولین موارد – بدیهی است که لنز دارای فاصله کانونی متغیری است که می تواند از 70 میلی متر تا 300 میلی متر تنظیم شود و حداکثر دیافراگم از f / 4.5 در انتهای پهن شروع می شود و به تدریج به f / 5.6 نزدیک می شود زیرا شما به سمت انتهای بلند محدوده فاصله کانونی حرکت می کنید. حرف G نشان می دهد که بخشی از محدوده “Gold” سونی است ، به همین دلیل از مواد با کیفیت بالا و بهترین اپتیکی که سازنده می تواند ارائه دهد ساخته شده است. SSM به این معنی است که لنزها دارای یک موتور اولتراسونیک از نوع حلقه ای برای عملیات AF هستند ، بنابراین فوکوس خودکار باید سریع و تقریباً بی صدا باشد. با این حال ، اگر می خواهید این لنز را بر روی بدنه قبل از 2000 Minolta SLR سوار کنید ، فقط با فوکوس دستی می توانید کار کنید. 

مطالب مرتبط:  تفاوت 4K و FULL HD
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *