مسدود کننده های نور در عکاسی

مسدود کننده های نور در عکاسی به دو بخش تقسیم می شوند: 

1- FLAG

2- GOBO

FLAG

فلگ یا پرچم وسیله ای است که در نورپردازی برای فیلمبرداری و عکاسی ثابت برای جلوگیری از نور استفاده می شود. می توان از آن برای سایه انداختن ، ایجاد پر شدن منفی یا محافظت از لنز در برابر شعله ور شدن استفاده کرد. استفاده از آن به طور کلی توسط مدیر عکاسی دیکته می شود ، اما مسئولیت قرار دادن آنها ممکن است بسته به منطقه متفاوت باشد.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: دلایل استفاده از رینگ لایت

 

پرچم ها در اشکال و اندازه های بسیار متنوعی قرار دارند ، بیشتر پرچم های “استاندارد صنعت” از یک قاب سیم مربعی دوخته شده با دوتکه سیاه تشکیل شده است که هرگونه نور منعکس شده را به حداقل می رساند و پرچم را سبک نگه می دارد. پرچم ها از ابزارهای بزرگتر برای برش نور مانند دکل های هوایی یا پروانه ها متمایز می شوند ، به این دلیل که می توانند روی پایه های C جداگانه نصب شوند ، در مقابل چسباندن به قاب های جمع شونده.

 

با وجود بودجه کوچکتر یا شرایط تخفیف ، موارد فوق می تواند عملاً از هر شی مات برای پرچم زدن نور استفاده شود.

نوع کوچکتر با بازوی مفصل ، که در اصطلاح عامیانه به عنوان پرچم فرانسه شناخته می شود ، گاهی اوقات با صلاحدید کشنده فوکوس (AKA 1st AC) فقط به منظور مسدود کردن مشعل های نوری که جعبه مات و لوازم جانبی آن است ، به دوربین فیلم متصل می شوند. 

GOBO

گوبو جسمی است که برای کنترل شکل نور ساطع شده و سایه آن در داخل یا مقابل منبع نور قرار گرفته است.

برای اهداف عکاسی در استودیو ، اصطلاح “gobo” به هر وسیله ای که سایه می اندازد و تجهیزات مختلفی که جلوی نور قرار می گیرند گفته می شود (مانند بازوی gobo یا سر gobo). 

با این حال ، در روشنایی تئاتر ، این اصطلاح به طور خاص تر به دستگاهی گفته می شود که در “دروازه” یا “نقطه کانونی” بین منبع نور قرار دارد ، لامپ نامیده می شود و لنزها (یا سایر اپتیک ها).

استفاده از گوبو در عکاسی استودیویی

در صنعت عکاسی ، “gobo” هر نوع صفحه مات از هر بعد را توصیف می کند که بین منبع نور و موضوع عکاسی قرار دارد (مانند بین نور خورشید و مدل پرتره) برای کنترل تأثیر مدل سازی نور موجود یا استفاده از آن به عنوان “برش” ، ایجاد سایه ها ؛ یا حتی برای کنترل بازتاب ها یا بین منبع نور و لنز ، برای برش شعله ور. استفاده از gobos باعث تقویت وسایل شکل دهنده نور می شود که به خود چراغها اعم از مداوم یا فلش متصل می شوند ، از جمله مخروط ها ، دندانه دارها و شبکه های لانه زنبوری.

 

کاهشی

استفاده از gobo در مقایسه با استفاده از “بازتابنده” برای پرش نور افزوده شده به سایه ، ناچیز است. گوبو نور بخشی از یک  سایه را کم می کند و یک کنتراست بین یک طرف سوژه و طرف دیگر ایجاد می کند.

این اصطلاح برای صفحه هایی که برای مسدود کردن نور از لنز استفاده می شود و در غیر این صورت باعث افزایش یا کاهش کنتراست می شود ، استفاده می شود. چنین صفحه هایی که در مجموعه فیلم ها استفاده می شوند ممکن است 3 متر قد داشته باشند.  عکاس در محل ممکن است از هود لنز ، دست یا اسلاید تاریک خود برای چنین هدفی استفاده کند ، اما با چندین منبع نور در استودیو ، طیف وسیعی از گوبوهای قابل اجرا ، راه حل های متناسب را ارائه می دهند.

ممکن است از gobo حتی در مورد نور منبع گسترده (برای مثال یک جعبه نرم) استفاده شود که مشکل این است که بازتاب را در یک سطح فلزی یا شیشه ای کنترل کنید ، با قرار دادن آن در جلوی پخش کننده برای بازتاب تاریک لبه سخت ، یا پشت سر ، برای ایجاد یک طرح کلی نرم.

استفاده از گوبو در تئاتر

با پروژکتورها و منابع نوری ساده تر برای ایجاد صحنه های روشنایی در برنامه های نمایشی استفاده می شود. گوبوهای ساده ، که در سیستم های روشنایی خودکار گنجانده شده اند ، در کلوپ های شبانه و سایر اماکن موسیقی برای ایجاد شکل های متحرک محبوب هستند. همچنین ممکن است از Gobos برای نورپردازی معماری و همچنین در طراحی داخلی مانند طرح آرم شرکت روی دیوار استفاده شود.

 

مطالب مرتبطعکاسی از افراد بی خانمان

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *