مزیت های فوکوس دستی

دوربین های مدرن برای فوکوس دقیق تصویر در بیشتر شرایط طراحی شده اند. همانطور که گفته شد ، موارد زیادی وجود دارد که در آنها بهتر است یک عکاس به صورت دستی فوکوس کند. اگر می خواهید مهارت های عکاسی و کیفیت و وضوح تصاویر خود را بهبود ببخشید ، بیاموزید که چگونه در عکاسی به صورت دستی فوکوس کنید.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: اثر COVID-19 بر بازار رینگ لایت

 

فوکوس دستی چیست؟

فوکوس دستی فرآیند تنظیم عمق میدان لنز دوربین است تا بدون تکیه بر فوکوس خودکار یا سایر کمکهای فنی ، یک فوکوس را انجام دهد. در طول قرن بیستم ، فوکوس دستی تنها روش فوکوس کردن یک دوربین بود تا اینکه در دهه 1980 فوکوس خودکار به ویژگی استاندارد دوربین های مدرن تر تبدیل شود. بیشتر عکاسان حرفه ای همچنان از استفاده از سیستم فوکوس خودکار چشم پوشی می کنند زیرا فوکوس دستی به آنها امکان کنترل حداکثر تصاویر را می دهد.

چگونه به صورت دستی فوکوس کنیم؟

روند مکانیکی فوکوس دستی دوربین dslr نسبتاً آسان است: فوکوس خودکار دوربین را خاموش کنید ، از منظره یاب نگاه کنید و حلقه فوکوس را روی لنز خود بچرخانید. این ساده ترین راه برای فوکوس دستی دوربین شما است ، اما مشکل این است که منظره یاب تصویر کاملا دقیقی از شکل نهایی تصویر شما ارائه نمی دهد. 

پیش نمایش عمق میدان: اکثر دوربین های DSLR دارای ویژگی ای به نام پیش نمایش عمق میدان هستند. پیش نمایش عمق میدان معمولاً با یک دکمه مجاور محل نصب لنز فعال می شود. این ویژگی بر اساس دیافراگم و عمق میدان انتخاب شده ، نمایش دقیق تری از کیفیت تصویر نهایی شما را به شما ارائه می دهد.
نمای زنده: نمای زنده به شما امکان می دهد تا از صفحه LCD دوربین دیجیتال خود برای مشاهده زنده تصویر خود و بزرگنمایی مناطق مختلف برای اندازه گیری در صورت فوکوس کامل سوژه استفاده کنید.
پنجره های فاصله فوکوس: پنجره فاصله کانونی یکی از ویژگی های برخی لنزهای فوکوس دستی است که سعی می کند اندازه گیری شما در فوت یا متر از فاصله فوکوس شما از دوربین را نشان دهد. این یک تخمین تقریبی است تا یک اندازه گیری دقیق ، اما می تواند برای کمک به شما در تنظیم فاصله کانونی مفید باشد.
دوربین های Rangefinder: برخی دوربین ها مجهز به دور یاب هستند که برای کمک به شما در فوکوس دقیق دوربین طراحی شده اند و قبل از رواج فوکوس خودکار در بسیاری از دوربین ها مسئله استاندارد بودند. Rangefinders تصویری تقسیم شده از سوژه شما ارائه می دهد. برای به دست آوردن فوکوس مناسب ، سعی می کنید تصاویر تقسیم شده را با استفاده از منظره یاب و حلقه فوکوس تداخل دهید.

مزیت های فوکوس دستی

موارد خاصی وجود دارد که فوکوس دستی برای شما مفید است و باید از فوکوس خودکار دوری شود. برخی از این موارد عبارتند از:

شرایط کم نور: فوکوس خودکار در شرایط کم نور در گرفتن فوکوس خیلی خوب نیست. اگر قصد عکاسی در نور کم را دارید ، احتمالاً باید فوکوس دستی را انتخاب کنید.
انباشت فوکوس: انباشت فوکوس روشی است که می توانید با گرفتن چندین عکس از یک کادر با فوکوس های مختلف ، به فوکوس نهایی تصویر خود برسید. بعد از اینکه تصاویر را گرفتید ، می توانید با استفاده از نرم افزار ویرایش عکس ، آنها را بهم متصل کنید تا اطمینان حاصل شود که تمام تصویر شما در فوکوس است. اگر در حالت انباشت فوکوس هستید، از فوکوس دستی استفاده کنید تا تنظیمات ظریف هر عکس را انجام دهید.
فوکوس انتخابی: گاهی اوقات سعی می کنید به طور انتخابی بر روی یک عمق میدان کوچک متمرکز شوید که حالت فوکوس خودکار شما نمی تواند این کار را انجام دهد. در این حالت ، ممکن است مجبور شوید از فوکوس دستی استفاده کنید تا بتوانید روی عنصر مورد نظر فوکوس کنید.
کنتراست کم: فوکوس خودکار هنگام عکاسی با کنتراست بالا بیشترین کاربرد را دارد. اگر در حال عکاسی از چیزی هستید که سطح کنتراست کمتری دارد ، در فوکوس خودکار احتمال ایجاد تصویر واضح کمتر است.
حرکت سریع اشیا: دستیابی به فوکوس دقیق هنگام عکاسی از سوژه های دارای حرکت سریع ممکن است بسیار دشوار باشد. در این شرایط ، شما می توانید از فوکوس دستی استفاده کرده و لنز خود را از قبل فوکوس کنید. به این ترتیب وقتی زمان عکاسی فرا می رسد دوربین خود را در فاصله کانونی کافی قرار می دهید.
لنزهای واید: لنزهای واید می توانند اندازه اشیا موجود در تصاویر شما را بسیار کمتر از اندازه واقعی خود نشان دهند. این مسئله فوکوس خودکار را مشکل ساز می کند. اگر از لنز واید استفاده می کنید ، به احتمال زیاد باید از فوکوس دستی استفاده کنید.

مطالب مرتبط:  5 نکته کلیدی در عکاسی منظره
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *