مزیت دوربین DSLR نسبت به دوربین کامپکت

عکاسی دیجیتال، قبل از هر چیز، در مورد نور است. نور زیبا عکس های زیبایی خلق می کند. هنگامی که یاد گرفتید چگونه با نور کار کنید و چگونه تصاویر خود را بسازید، می توانید شروع به گرفتن عکس های خیره کننده کنید و تجهیزات شما چندان اهمیتی نخواهد داشت. دانستن عملکرد و تکنیک دوربین شما در مرحله بعدی است. اکثر افرادی که با دوربین های دیجیتال عکاسی می کنند، حتی نمی دانند چگونه با آنها کار کنند! آنها فقط دوربین های خود را در حالت “Auto” قرار می دهند و به خود زحمت نمی دهند تنظیمات و حالت های مهم دوربین را بفهمند. درست است، حالت‌های «خودکار» عالی هستند، اما اگر به تمام عکس‌های خود نگاه کنید، آیا دوربین شما هر بار که عکس می‌گیرید، عکس‌های عالی تولید می‌کند؟ 

چندین دلیل رایج وجود دارد که باعث خراب شدن عکس های شما می شود و حتی برای دوربین های حرفه ای نیز صدق می کند:

. نور بد
. سوژه بد
. ترکیب بد
. تکنیک بد
. عدم داشتن خلاقیت

اگر همه عکس‌هایتان را بگیرید و عکس‌های خوب را در مقابل عکس‌های بد مرتب کنید، مطمئن باشید که اکثر عکس‌های بد، عکس‌هایی هستند که در داخل خانه گرفته شده‌اند (تولد، مهمانی‌ها و غیره) و اکثر عکس‌های خوب آنهایی که در روزهای آفتابی روشن گرفته شده اند. باز هم به خاطر نور است. در شرایط کم نور، یک دوربین دیجیتال حساسیت سنسور خود (ISO) را افزایش می‌دهد و در نتیجه نویز زیادی ایجاد می‌کند. در حالی که در شرایط روشن با نور خوب، یک دوربین به طور خودکار حساسیت دوربین را کاهش می دهد، لنز (دیافراگم) را کاهش می دهد و نویز را کاهش می دهد و در نتیجه عکس هایی زیبا و شارپ می گیرد.

اما دوربین های کامپکت محدودیت هایی دارند. حتی اگر بر نور تسلط داشته باشید و نقطه نظر خود را بدانید و از درون به بیرون عکاسی کنید، دوربین نمی تواند برخی از کارها را مانند یک DSLR انجام دهد. بنابراین، در اینجا لیستی از مزایای دوربین های DSLR نسبت به کامپکت وجود دارد:

یک دوربین کامپکت دارای یک لنز یکپارچه برای مصارف عمومی است، در حالی که می توانید طیف وسیعی از لنزها را برای یک DSLR تهیه کنید. اگر تعجب می کنید که چرا به لنزهای مختلف نیاز دارید، به این عکس نگاه کنید:

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: رینگ لایت سینمایی

 

شما نمی توانید این عکس را با یک دوربین کامپکت بگیرید (مگر اینکه ابزار دیجیسکوپی داشته باشید) زیرا کایوت اجازه نمی دهد تا این اندازه نزدیک شوید. نمی‌توانید لنز تله فوتو  را روی یک دوربین کامپکت نصب کنید و عکس بگیرید. قابلیت نصب لنزهای مختلف بسیار مهم است، زیرا می توانید از مناظر با لنزهای واید گرفته تا پرندگان کوچک با لنزهای تله فوتو عکس بگیرید. مزیت بزرگ دیگر چیزی به نام “عمق میدان” است. ببینید چگونه پس‌زمینه در عکس بالا محو است، در حالی که کایوت واضح و در فوکوس است؟ دوربین DSLR به شما امکان می‌دهد عمق میدان را تغییر دهید و می‌توانید تاری پس‌زمینه عکس‌های خود (که به نام «بوکه» نیز شناخته می‌شود)، از صاف به خشن را کنترل کنید.

یک دوربین DSLR دارای سنسور بزرگتر از یک کامپکت است که در نتیجه نویز کمتر، سرعت بیشتر و کیفیت تصویر بهتر است.

 دوربین‌های DSLR می‌توانند خیلی سریع فوکوس کنند و در هر ثانیه چندین عکس بگیرند. آیا تا به حال سعی کرده اید از یک پرنده در حال پرواز با یک دوربین کامپکت عکس بگیرید؟ عکاسی از سوژه های متحرک با دوربین های کامپکت بسیار سخت است زیرا فاقد سرعت فوکوس/شاتر خوب هستند.

در دوربین DSLR  شما به جای روزنه دید در دوربین، از طریق لنز نگاه می کنید. این به ویژه در لنزهای تله فوتو طولانی مفید است، زیرا می توانید فوکوس را روی سوژه خود طوری تنظیم کنید که گویی از دوربین دوچشمی نگاه می کنید.
دوربین های DSLR بیشترین توانایی را برای کنترل دوربین دارند. می‌توانید همه چیز را از ISO گرفته تا نقاط فوکوس تنظیم کنید و حتی طرح‌بندی‌های مخصوص خود را (در دوربین‌های DSLR پیشرفته‌تر) ایجاد کنید.

مطالب مرتبط: آشنایی با حالت های مختلف دوربین
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *