مزایا و معایب دوربین فول فریم در مقابل کراپ سنسور

همه دوربین‌های دیجیتال بر اساس اندازه سنسورشان طبقه‌بندی می‌شوند و دو اندازه محبوب‌ترین آنها کراپ سنسور و فول فریم است. تفاوت بین هر نوع را بیاموزید تا بتوانید بهترین دوربین را برای نیازهای خود انتخاب کنید.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: بهترین رینگ لایت برای کاشت ناخن

 

سنسور دوربین

برای تصمیم گیری در مورد دوربین دیجیتالی که می خواهید بخرید یا استفاده کنید، یکی از اولین و مهمترین تصمیماتی که باید بگیرید این است که از چه اندازه سنسور استفاده کنید. در دنیای عکاسی دیجیتال، دو دسته اصلی از دوربین ها وجود دارد: دوربین هایی که دارای سنسورهای برش خورده هستند و دوربین های دارای سنسورهای فول فریم.

هر اندازه سنسور مزایا و معایبی دارد و بسته به اهداف عکاسی شما، ممکن است متوجه شوید که سنسور برش یا دوربین فول فریم گزینه بهتری برای شما است. هنگامی که ویژگی های هر دو را شناختید، می توانید با اطمینان تنظیمات مناسب را برای کار انتخاب کنید.

سنسور مستطیل فیزیکی در مرکز دوربین DSLR شما است که تصویر را از لنز می خواند. به طور کلی، هر چه سنسور بزرگتر باشد، نور و جزئیات بیشتری می توانید ثبت کنید و کیفیت تصویر شما بالاتر خواهد بود. یک دوربین فول فریم دارای سنسوری به اندازه یک دوربین فیلم 35 میلی متری (24 میلی متر در 36 میلی متر) است.

نحوه عملکرد سنسور کراپ

سنسور کراپ کوچکتر از اندازه استاندارد 35 میلی متری است که فاکتور برش را به عکس هایی که این دوربین ها می گیرند معرفی می کند. این بدان معناست که لبه های عکس شما برای میدان دید تنگ تر بریده می شود. به عنوان مثال، اگر از یک لنز 50 میلی‌متری روی یک دوربین سنسور کراپ با جلوه ضریب 1.5 برابری استفاده می‌کنید، فاصله کانونی مؤثر شما مانند یک لنز 75 میلی‌متری خواهد بود.

بدنه های دوربین های مختلف فاکتورهای برش متفاوتی دارند. کانن دارای سنسور کراپ 1.6 برابری است، در حالی که نیکون، سونی، سیگما و پنتاکس دارای ضریب ضریب 1.5 برابری هستند و پاناسونیک و المپوس 2 برابر هستند.

برای یافتن زاویه دید معادل لنز روی بدنه کراپ سنسور، کافی است مقدار بزرگنمایی را در فاصله کانونی لنز ضرب کنید. دو اندازه رایج ترین سنسور برش APS-C و Micro Four Thirds هستند که به ترتیب دارای ضریب برش 1.6x و 1.5x هستند.

مزایای دوربین های فول فریم

محدوده دینامیکی

محدوده دینامیکی به طیف کاملی از مقادیر نوردهی در یک تصویر، از تاریک ترین مناطق تا روشن ترین آن اشاره دارد. دوربین های DSLR فول فریم جدید بالاترین محدوده دینامیکی را در اختیار شما قرار می دهند. این بدان معناست که می توانید تصاویری با کنتراست بالاتر بگیرید. همچنین به این معنی است که اگر تصادفاً تصویر خود را کم نور یا بیش از حد نوردهی کنید، یک فایل فول فریم (مخصوصاً اگر با فرمت RAW عکاسی می‌کنید) به شما این امکان را می‌دهد که نقاط برجسته یا سایه‌های عمیق را بیش از یک کراپ سنسور بازیابی کنید.

عملکرد در نور کم

“شما نمی توانید با یک سنسور کراپ به همان عملکرد فول فریم در نور کم برسید. فول فریم بسیار واضح تر و نویز کمتر و جزئیات بیشتری را به شما می دهد.

عکاسی نجومی یکی از سناریوهای نور کم است که در آن سنسور بزرگتر واقعا می درخشد. گرفتن یک عکس خوب از آسمان شب با یک سنسور کراپ بسیار سخت است، زیرا سنسور کوچک‌تر است، به این معنی که نور کمتری را وارد می‌کند.

عملکرد ایزوی بالا در نور کم قابل استفاده است. از آنجایی که نور بیشتری به سنسور بزرگ‌تر برخورد می‌کند، لازم نیست ایزوی خود را به اندازه کافی برای جبران کمبود نور افزایش دهید و در نتیجه کیفیت عکس خود را با نویز مرتبط با ایزوهای بالا کاهش دهید.

عمق میدان کم

در حالی که عمق میدان تا حد زیادی توسط لنز و حداکثر دیافراگم آن تعیین می‌شود، بدنه دوربین می‌تواند به شما کمک کند تا جلوه بوکه تار زیبا را نیز به دست آورید. سنسورهای فول فریم عمق میدان کمتری را نسبت به سنسورهای برش داده شده خود فراهم می کنند.

پرتره، عکاسی از غذا و سایر انواع عکاسی که از پس‌زمینه تار بهره می‌برند، به بهترین وجه توسط یک سنسور فول فریم ارائه می‌شوند.

جزئیات و وضوح

دوربین تنها عامل تعیین کننده کیفیت تصویر نیست، اما یک سنسور فول فریم به شما یک شروع خوب می دهد. اگر یک عکاس تجاری هستید یا نیاز به چاپ عکس در اندازه های بزرگ دارید، یک سنسور فول فریم به شما کمک می کند تا بالاترین استانداردها را برای وضوح و جزئیات رعایت کنید. مگاپیکسل بیشتر همچنین به این معنی است که می توانید به طور قابل توجهی یک تصویر را برش دهید و کیفیت آن همچنان حفظ شود.

میدان دید وسیع تر

از آنجایی که عامل برش در سنسورهای فول فریم وجود ندارد، شما می توانید با لنز خود میدان دید وسیع تری داشته باشید. اگر از منظره یا هر چیزی که نیاز به فریم عریض دارد، مانند املاک یا معماری، عکاسی می‌کنید، احتمالاً یک تصویر فول فریم می‌خواهید.

معایب دوربین فول فریم

قیمت بالا

دوربین های فول فریم به گونه ای طراحی شده اند که نیازهای علاقه مندان و افراد حرفه ای را برآورده کنند و برچسب قیمت بالاتر آنها منعکس کننده این ویژگی های اضافی است. به خاطر داشته باشید که اگر یک دوربین فول فریم انتخاب می کنید، باید روی لنزهای فول فریم سرمایه گذاری کنید، که می تواند به همان اندازه گران تر از خود بدنه باشد.

اندازه

اگر می‌خواهید دوربین خود را برای عکاسی در سفر، عکاسی خیابانی یا عکاسی خبری در جاده ببرید، حمل لنزها و بدنه‌های فول‌فریم می‌توانند کمی سخت باشد. این تا حدی به دلیل اندازه سنسور است.

فایل های بزرگ

پیکسل بیشتر به معنای فایل های بزرگتر است. این بدان معناست که شما باید در فضای ذخیره سازی مناسب برای نگهداری این فایل های بزرگتر سرمایه گذاری کنید، از کارت های حافظه سریعتر گرفته تا ذخیره سازی ابری یا درایوهای پشتیبان.

مزایای دوربین های سنسور کراپ

اندازه کوچکتر

اگر آمادگی برای پرداخت مبلغ بالا برای یک فول فریم را ندارید، بهتر است با یک کراپ سنسور شروع کنید، که کوچکتر و سبکتر است.

عامل برش

در حالی که ضریب برش را می توان به عنوان نقطه ضعف این دوربین ها در نظر گرفت، می توانید این بزرگنمایی را برای سوژه هایی که نیاز دارید تا حد امکان به آنها نزدیک شوید، به نفع خود تبدیل کنید. «سنسور کوچکتر به لنزهای شما دسترسی بیشتری می دهد. اگر از حیات وحش عکاسی می‌کنید یا عکاسی ورزشی می‌کنید، می‌توانید با یک دوربین سنسور برش به خوبی این کار را انجام دهید.

معایب سنسورهای کراپ

کیفیت تصویر پایین تر

یک سنسور کراپ به دلیل مساحت کوچکتر آن نمی تواند همان مقدار اطلاعات را در یک فایل به عنوان یک فول فریم جای دهد. اما در عمل این ممکن است فقط در شرایط خاصی مانند شرایط کم نور قابل توجه باشد. با پیشرفت فناوری دوربین، شکاف کیفیت بین سنسورهای کراپ و فول فریم همچنان کاهش خواهد یافت.

فاصله کانونی کمتر

فاکتور برش می تواند یک ابزار برای تقویت دسترسی به تله فوتو باشد، اما طرف دیگر این است که گرفتن عکس های با زاویه باز دشوار است.

چگونه از هر دوربینی بیشترین بهره را ببرید؟

مهم نیست که چه نوع دوربینی را انتخاب می کنید، در اینجا چند روش وجود دارد که می توانید برای گرفتن بهترین عکس ممکن با تجهیزاتی که در اختیار دارید، استفاده کنید.

روی لنزهای فول فریم سرمایه گذاری کنید

اگر می‌خواهید از یک سنسور کراپ استفاده کنید، بهترین کاری که می‌توانید برای خود انجام دهید این است که روی یک لنز فول فریم سرمایه‌گذاری کنید. لنزها مسئول کیفیت تصویری هستند که می توانید از دوربین خود دریافت کنید.

شما می توانید از یک لنز فول فریم بر روی یک کراپ سنسور استفاده کنید، اما نه برعکس. اگر فکر می‌کنید ممکن است بعداً دوربین خود را به یک فول فریم ارتقا دهید، این به شما کمک می کند تا به راحتی کیت خود را بدون نیاز به فروش و تعویض اقلام گران قیمت افزایش دهید.

با فرمت RAW عکاسی کنید

فایل‌های RAW فشرده‌ نشده هستند و اطلاعات بسیار بیشتری نسبت به یک JPG فشرده می‌گیرند، اما خبر خوب این است که هم دوربین‌های کراپ سنسور و هم دوربین‌های فول فریم می‌توانند با فرمت RAW عکس بگیرند. برای به حداکثر رساندن کیفیت تصویر خود، هر زمان که ممکن است با فرمت RAW عکس بگیرید. با فایل‌های RAW، می‌توانید برجسته‌سازی‌ها و سایه‌های عکس را بازیابی کنید که در صورت استفاده از JPG از بین می‌روند.

کدام اندازه سنسور برای شما مناسب است؟

در حالی که تقریباً همیشه فول فریم‌ها به عنوان استاندارد برای افراد حرفه‌ای در نظر گرفته می‌شوند، گزینه‌های بسیار خوبی وجود دارد که تصمیم بین این دو اغلب به نیازها و اهداف هر عکاس بستگی دارد.

در بسیاری از موارد، دوربین فول فریم ممکن است بیشتر از آنچه شما نیاز دارید باشد – حداقل در ابتدای کار. نیازهای خود را بشناسید و از آنجا مزایا و معایب هر گزینه را بسنجید.

مطالب مرتبط: شناخت تجهیزات نورپردازی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *