مزایای استفاده از فیلتر UV

استفاده از فیلترهای UV و شفاف یک موضوع بحث داغ در عکاسی است. در مورد عکاسی فیلم، استفاده از فیلتر UV کاملاً ضروری است، زیرا فیلم به شدت به اشعه UV حساس است. اما اگر از یک دوربین دیجیتال استفاده می کنید، آیا اینقدر مهم است؟ 

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: << تاثیر رینگ لایت در عکاسی پرتره >>

 

مزایای استفاده از فیلتر UV

نور فرابنفش نوری است که در طیف نامرئی قرار دارد. اگرچه این نور برای چشم انسان قابل مشاهده نیست، اما اگر به درستی مورد توجه قرار نگیرد، می تواند عکس ها را خراب کند. همانطور که نور UV می تواند به پوست شما آسیب برساند، همچنین می تواند توانایی دوربین شما را برای گرفتن کنتراست در یک عکس محدود کند. یک فیلتر UV اشعه ماوراء بنفش را فیلتر می کند و پتانسیل ایجاد “تاری بنفش” در اطراف لبه های عکس را از بین می برد. لنزهای UV شفاف، نازک هستند و در جلوی لنز دوربین شما قرار می گیرند.

عکاسان همچنان به بحث در مورد اینکه آیا فیلترهای UV برای عکاسی با دوربین های دیجیتال به جای فیلم نیاز دارند یا خیر ادامه می دهند. عکاسان دیجیتال احساس می کنند که حسگرهای تعبیه شده در دوربین های دیجیتال نسبت به دوربین هایی که از فیلم استفاده می کنند، دستگاه را نسبت به نور UV کمتر حساس می کند. در واقع، برخی از عکاسانی که از فناوری‌های دیجیتال استفاده می‌کنند، احساس می‌کنند که یک فیلتر UV می‌تواند باعث شود که تصاویر آنها با وضوح کمتری فوکوس شود.

فیلترهای UV علاوه بر جلوگیری از اشعه ماوراء بنفش و به طور بالقوه تصاویری که گرفته‌اید را بهبود می‌بخشند، یک لایه حفاظتی اضافی برای لنز دوربین شما ایجاد می‌کنند.

چه زمان به فیلتر نیاز داریم؟

نوع عکاسی که انجام می دهید نیز تعیین می کند که آیا باید از فیلتر استفاده کنید یا خیر. اگر دائماً در محیط‌های پر گرد و غبار عکس می‌گیرید یا در میان مردم عکاسی می‌کنید، به یک فیلتر نیاز دارید. از طرف دیگر، اگر معمولاً در شرایط تمیز و بکر عکاسی می‌کنید، احتمالاً به فیلتر UV نیاز ندارید.

مطالب مرتبط: شروع عکاسی مستند
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *