مثلث نوردهی در عکاسی چیست؟

مثلث نوردهی در عکاسی

مثلث نوردهی در عکاسی از سه ضلع تشکیل شده است که عبارتند از دیافراگم، سرعت شاتر و ایزو. اضلاع این مثلث باهم همکاری می کنند تا یک عکس در دوربین ثبت شده و قابل رویت باشد.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: استفاده از رینگ لایت در پرتره های حرفه ای

 

برای بسیاری از افراد مبتدی رابطه بین دیافراگم، سرعت شاتر و ایزو می تواند کمی گیج کننده باشد. در این مقاله می خواهیم با تعریف اضلاع این مثلث و بررسی رابطه بین آنها به درک بهتر این موضوع کمک کنیم.

قبل از اینکه به این تعاریف بپردازیم بحث خود را با صحبت در مورد واژه استاپ در نوردهی ادامه می دهیم. دانستن مفهوم استاپ به درک مثلث نوردهی کمک می کند. در عکاسی به دوبرابر یا نصف شدن مقدار نوری که به سنسور دوربین می رسد یک استاپ می گوییم. حال ما چگون می توانیم مقدار نوردهی را نصف یا دوبرابر کنیم؟ برای این کار باید مقدار دیافراگم، سرعت شاتر و ایزو را تغییر دهیم.

1- سرعت شاتر

سرعت شاتر عبارت است از مدت زمانی که شاتر باز می ماند تا نور به سنسور دوربین برسد. هرچقدر این زمان کمتر باشد سرعت شاتر بالاتر بوده و نور کمتری به سنسور دوربین خواهد رسید و بالعکس. به عنوان مثال اگر ما سرعت شاتر را از 1/60 ثانیه به 1/30 ثانیه برسانیم مقدار نوردهی یک استاپ افزایش خواهد یافت. در مثال دیگر اگر سرعت شاتر را از 1 ثانیه به 1/8 ثانیه برسانیم مقدار نوردهی 3 استاپ کاهش پیدا می کند. اگر از یک سرعت شاتر خیلی پایین استفاده کنیم به یک سه پایه نیاز خواهیم داشت در غیر کوچکترین لرزش دست باعث ایجاد تاری در عکس خواهد شد.

2-دیافراگم:

تیغه هایی در لنز وجود دارند که این تیغه ها در کنار هم روزنه ای ایجاد می کنند که به نور اجازه میدهد به سنسور دوربین برسد. هرچقدر این دریچه یا دیافراگم بازتر باشد نور بیشری به دوربین می رسد. برای مشخص کردن قطر دیافراگم اعدادی وجود دارنذ که هرچه این اعداد بزرگتر باشند قطر دیافراگم کوچکتر بوده و نور کمتری به دوربین می رسد. مامی توانیم قطر دیافراگم را بر روی اعدادی که در دوربین وجود دارد تنظیم کنیم. دیافراگم باز باعث ایجاد عمق میدان کمتر و تاری پس زمینه شود که در عکاسی پرتره بسیار کابرد دارد.

3- ایزو:

میزان حساسیت سنسور دوربین به نور را ایزو می نامند که توسط اعداد خاصی مشخص می شود. هرچه این اعدا بزرگتر باشد حساسیت سنسور به نور بیشتر شده و نور بیشتری جذب می کند. البته استفاده از ایزوی بالا باعث ایجاد نویز در تصویر خواهد شد.

 

مطالب مرتبط

محاسبه کارکرد دوربین عکاسی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *