مثلث طلایی در عکاسی

مثلث طلایی در ترکیب بندی چگونه شکل می گیرد؟

قانون یک سوم عناصر مهمی را در کادر شما روی خطوطی قرار می دهد که قانون یک سوم را تشکیل می دهند. این خطوط منجر به تشکیل 9 مستطیل هم اندازه در کادر دوربین عکاسی می شود.

در مثلث طلایی به جای مستطیل از مثلث استفاده می کنیم. این باعث ایجاد حس مورب بودن در سرتاسر ترکیب شما می شود. برای ایجاد مثلث طلایی یک خط فرضی به صورت مورب از گوشه سمت چپ بالا به گوشه سمت راست پایین.

کادر دوربین را رسم کنید. فرقی نمی کند کدام گوشه باشد. حالا از گوشه سمت چپ پایین یک خط عمود بر خط مورب رسم کنید. و همین کار را از گوشه سمت راست بالا تکرار کنید. اکنون مثلث هایی خواهید داشت که ترکیب معروف به مثلث طلایی را تشکیل می دهند.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: رینگ لایت

 

چگونه از مثلث طلایی استفاده کنیم؟

هنگامی که کادر خود را منطبق بر مثلث طلایی قرار دادید. دو نقطه تقاطع خواهید داشت. شما باید سوژه خود را روی یکی از نقاط قرار دهید.

به عنوان مثال در عکاسی پرتره باید چشم سوژه روی نقطه تقاطع بالایی قرار گیرد.

 

استفاده از مثلث طلایی برای کدام سوژه ها مناسب است؟

1- پرتره : مثلث طلایی در مورد پرتره های استاندارد چندان کارآمد نخواهد بود. به پرتره هایی که مدل نشسته یا دراز کشیده هستند نگاه کنید. در این پرتره ها برای ایجاد خطوط مورب می توانید با زاویه ها بازی کنید.

 

2- کوه ها : وقتی خط افق شما مسطح نیست گزینه های بیشتری برای ترکیب مثلث طلایی دارید. از یک خط افق مورب استفاده کنید که به سمت سوژه اصلی هدایت شود. نیازی به استفاده از کوه نیست. همچنین می توانید از تپه شنی به همین روش استفاده کنید.

 

3- جاده : می توانید از جاده ای استفاده کنید که کادر شما را به صورت مورب برش می دهد و یک ترکیب مثلث طلایی ایجاد می کند. ایستادن در کنار جاده یکی از راههای عبور جاده از کادر دوربین به صورت مورب است.

برخی از سوالات متداول در مثلث طلایی

 

مثلث طلایی به چه معناست؟

مثلث طلایی یک قانون ترکیب بندی است. این قانون تا حدودی مانند قانون یک سوم ولی با کمی تفاوت.

7 عنصر عکاسی چیست؟

این عناصر عبارتند از : رنگ – شکل – خطوط – فرم – بافت – فضا – کنتراست.

نسبت طلایی در عکاسی چگونه استفاده می شود؟

نسبت طلایی یک روش جایگزین برای ترکیب بندی و ساختن عکس است.

 

مطالب مرتبطتاریخچه دوربین عکاسی و لنز هاسلبلاد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *