مانت لنز چیست؟

مانت یک رابط مکانیکی و گاهی اوقات الکتریکی بین دوربین و لنز است. این ویژگی به دوربین ها اجازه می دهد که قابلیت تعویض لنز داشته باشند. از مانت لنز همچنین برای اتصال اجزای نوری در ابزار دقیق که ممکن است دوربین در آن نباشد استفاده می شود. مانند اجزای مدولار مورد استفاده در نمونه سازی آزمایشگاهی نوری که از طریق عناصر C-mount یا T-mount به هم متصل می شوند.

جهت مشاهده مطلب روی ان کلیک کنید: خرید انواع رینگ لایت

 

انواع مانت لنز

مانت لنز ممکن است از نوع پیج دار از نوع سرنیزه ای یا از نوع قفل بریچ (قفل اصطکاکی ) باشد. مانت لنز در دوربین های مدرن از نوع سر نیزه ای هستند. زیرا مکانیزم سرنیزه ای دقیقا ویژگی های مکانیکی و الکتریکی را بین دوربین و لنز برقرار می کند.

پایه های پیچ دار شکننده هستند و لنزها را در یک موقعیت چرخشی قابل اطمینان تراز نمی کنند. با این وجود هنوز هم در برخی از دوربین های فیلمبرداری استفاده می شوند.

 

پایه های سر نیزه ای معمولا دارای تعدادی زبانه ( 3 عدد ) در اطراف پایه لنز هستند که در فرورفتگی های مانت در دهانه دوربین عکاسی قرار می گیرند. پس از قرار دادن لنز در دهانه دوربین با کمی چرخاندن در جای خود محکم می شود.

سپس توسط یک پین فنردار در جای خود قفل می شود. تولید کنندگان دوربین در جهان معمولا دوربین های دارای مانت یکسان تولید نمی کنند. در این لنزها علاوه بر رابط مکانیکی و الکتریکی فاصله فلنج تا سنسور دوربین نیز متفاوت است.

 

جهت حرکت مانت در انواع لنزها

جهت چرخاندن لنز برای قفل شدن برروی مانت دوربین در برندهای مختلف متفاوت است. در اکثر برندهای موجود در بازار لنزها با چرخاندن در جهت عقربه های ساعت قفل می شوند. ولی در برخی از برندها این کار به صورت معکوس انجام می شود. مثلا در دوربین های نیکون لنز با چرخاندن در جهت خلاف عقربه های ساعت در جای خود قفل می شود و بالعکس.

 

اندازه مانت

وقتی نوبت به اندازه گیری مانت می رسد چند پارامتر مهم وجود دارند که باید به آنها توجه شود این پارامترها عبارتنداز : قطر داخلی – قطر خارجی – اندازه گلویی

در تصاویر زیر نحوه اندازه گیری قطر داخلی قطر خارجی و گلویی مانت را مشاهده می کنید.

1-قطر داخلی

 

2-قطر خارجی

 

3-گلویی

 

فاصله فلنج

فاصله فلنج که به فاصله کانونی فلنج نیز معروف است. فاصله بین قسمت انتهایی لنز تا سنسور دوربین است. فاصله فلنج در دوربین های عکاسی مختلف متفاوت است.

 

تاثیر اندازه مانت و فاصله فلنج بر کیفیت لنز

اکنون می خواهیم در مورد جوانب مثبت ومنفی اندازه مانت و فاصله فلنج صحبت کنیم. اندازه مانت فاکتور مهمی در سیستم دوربین است. به طور کلی اندازه مانت بزرگتر لنزهای بزرگتری را طلب می کند که می توانند نور بیشتری به سنسور برسانند. فاصله فلنج نیز به همان اندازه مهم است.

 

فاصله فلنج کمتر باعث می شود که لنزها به سنسور دوربین نزدیکتر باشند و این امکان طراحی لنزهای ساده تر کوچک تر و سبک تر را فراهم می کند.

همچنین به تبع آن امکان طراحی دوربین های عکاسی کوچک تر و سبک تر نیز فراهم می شود. ولی این نکته قابل یادآوری است که کوتاه تر شدن فاصله فلنج می تواند منجر به بروز پدیده وینیتینگ و تغییر رنگ در گوشه های عکس شود.

 

مطالب مرتبط:  لنز مناسب برای عکاسی از غذا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *