نیکون بهتر است یا کانن؟

یکی از بزرگترین مباحث در صنعت عکاسی بوده است. شاید برخی از عکاسان به شما بگویند که کانن-Canon بهترین است ، در حالیکه برخی دیگر ادعا می کنند که نیکون-Nikon بهتر است. همه چیز به انتخاب و ترجیحات شخصی می رسد. بدیهی است که این دو از بهترین مارک های دوربین  عکاسی و دارای شباهت های زیادی هستند و به همین دلیل انتخاب یکی بر دیگری سخت است.

قبل از هر چیز باید یادآور شد که شرکت نیکون سالهاست که به صورت تخصصی دوربین عکاسی، لنز و لوازم جانبی عکاسی را طراحی و تولید کرده است. ولی شرکت کانن علاوه بر دوربین، لنز و تجهیزات عکاسی در زمینه تولید دوربین فیلمبرداری، پرینتر، دستگاه فکس، دستگاه کپی، ماشین حساب و غیره نیز فعالیت دارد. کانن و نیکون هر دو کیفیت تصویر و طیف گسترده ای از لوازم جانبی را تولید می کنند. هر دو برند همچنین برای هر نوع عکاسی دوربین دارند. آنها همچنین تفاوت های خود را دارند. انتخاب بهترین دوربین به نیاز شما و البته بودجه شما بستگی دارد. 

کانن در مقابل نیکون: سنسورها

وقتی صحبت از سنسورها می شود ، هر دو شرکت کانن و نیکون در تولید حسگرهای با کیفیت موفق هستند. وقتی یکی ارتقا می یابد ، دیگری به سرعت دوربین عکاسی ارتقا یافته و پیشرفته را به بازار عرضه می کند. سنسورهای جدید این دوربین های DSLR دارای ویژگی هایی هستند که باعث خاص بودن آنها می شوند.

بیشتر  دوربین های عکاسی DSLR جدید تولید شده توسط نیکون دارای سنسوری هستند که به آنها امکان می دهد بدون داشتن فراوانی اعوجاج در خطوط و الگوهای ظریف ، از شر فیلتر low pass خلاص شوند. با از بین بردن فیلتر ، دوربین می تواند جزئیات بیشتری را انتخاب کرده و در شرایط کم نور عملکرد بهتری داشته باشد. در حقیقت ، تمام دوربینهای سنسور APS-C نیکون 2015 دارای این ویژگی هستند که باعث می شود آنها بسیار مطلوب باشند. از طرف دیگر سنسور دوربین های عکاسی دیجیتال کانن ویژگی متفاوتی دارد. این شرکت بیشتر روی مگاپیکسل متمرکز شده است. آنها هنوز از یک فیلتر low pass استفاده می کنند اما اخیراً از تولید یک دوربین  DSLR با 50 مگاپیکسل خبر داده اند. دوربین جدید EOS 5DS R توسط کانن می تواند رزولوشن 5792 * 8688 را ضبط کند در حالی که دوربین نیکون D810 با سنسور 36 مگاپیکسلی می تواند تصاویری با  رزولوشن 4912 * 7360 را ثبت کند. به هر حال شما می توانید یک دوربین را فقط بر اساس مگاپیکسل انتخاب کنید. با اینکه این دو دوربین عکاسی تصاویری با کیفیت بالا تولید می کنند اما ممکن است تفاوت قابل توجهی در رنگ وجود داشته باشد.

کانن در مقابل نیکون: سرعت

دوربین های عکاسی دیجیتال نیکون و کانن هر دو از عملکرد سرعت عالی برخوردار هستند اما ممکن است اختلاف کمی در سرعت عکاسی پیاپی وجود داشته باشد. شرکت کانن-Canon تمایل دارد از نظر سرعت دوربین های DSLR سطح بالایی داشته باشد. به عنوان مثال ، Canon EOS 7D Mark II دارای سرعت عکاسی پیاپی 10 فریم بر ثانیه (فریم در ثانیه) است و این دوربین را را برای عکاسان ورزشی ایده آل می کند. در حالیکه دوربین نیکون  D7200 تنها دارای سرعت عکاسی 6 فریم بر ثانیه است. اگر در حال خرید دوربین عکاسی DSLR سطح مبتدی هستید ، دوربین های نیکون با سرعت بیشتری به بازار عرضه می شوند.

کانن در مقابل نیکون: لنزها

هر دو برند نیکون و کانن تولید کننده لنزهای حرفه ای با قاب کاملاً عالی هستند. انتخاب لنز به آنچه می خواهید برسید بستگی دارد. اگر می خواهید یک لنز همه فواصل کانونی از واید تا 300 میلی متر را پوشش دهد نیکون بهترین انتخاب است. از طرف دیگر ، هنگامی که می خواهید جدیدترین لنزهای تله فوتو و ماکرو را بخرید ، با کانن موفقیت بیشتری کسب خواهید کرد. مثلا لنز 100-400 کانن یک لنز بسیار عالی است. ولی از لنز 80-400 نیکون نیز نباید غافل شد زیرا تصاویر شارپ و بسیار خیره کننده ای می تواند ثبت کند.

کانن در مقابل نیکون: عملکرد

هر دو برند کانن و نیکون در عملکرد خود بسیار شبیه به هم هستند اما هنوز هم برخی از اختلافات را حفظ می کنند. نیکون کمی متفاوت از کانن است. به عنوان مثال ، اجازه دهید حالت اولویت شاتر را بر روی هر دو دوربین متفاوت نشان دهیم. در دوربین های عکاسی دیجیتال نیکون حالت اولویت شاتر را با حرف S نمایش می دهند در حالی که در دوربین های کانن با علامت Tv مشخص می شود. هر دو دوربین برای حالت فوکوس خودکار خود از اصطلاحات یکسانی استفاده می کنند. در عمر باتری آنها اختلافاتی وجود دارد. نیکون می تواند با یک بار شارژ باتری عکس های بیشتری بگیرد ، این بدان معناست که از این نظر بهتر از کانن است.

کانن در مقابل نیکون: کیفیت فیلم

وقتی صحبت از کیفیت فیلم می شود ، اعتقاد بر این است که کانن از این نظر بهتر است. کانن برای اولین بار در حال تولید یک سیستم فوکوس خودکار ترکیبی بود که به دوربین اجازه می دهد تا هنگام ضبط فوکوس مجدد کند. همچنین دوربین های کانن به دلیل ردیابی خودکار فوکوس بهتر در هنگام ضبط شناخته شده اند. کانن طیف وسیعی از لنزها را دارد که بخصوص برای فیلم ساخته شده اند. با این حال ، نیکون در این زمینه در حال پیشرفت است. آخرین دوربین عکاسی DSLR نیکون دارای فوکوس خودکار مداوم است. نیکون حتی دوربین هایی با سرعت فیلمبرداری  60 فریم بر ثانیه را برای حرکت نرمتر منتشر کردند و این در حالیست که بالاترین سرعت برای دوربین های کانن 30 فریم بر ثانیه است. بطور کلی دوربین های کانن از کیفیت فیلم بهتری برخوردار هستند اما نیکون هم در این حوزه در حال پیشرفت و جلب توجه است.

کانن در مقابل نیکون: گزینه ها یا آپشن ها

از نظر دوربین های DSLR پیشرفته ، کانن در مقابل نیکون حرفهای زیادی دارد.  به عنوان مثال نیکون باید پاسخی برای سرعت عکاسی 10 فریم برثانیه در دوربین کانن Canon EOS 7D Mark II داشته باشند. از نظر دوربین های DLSR  سطح مبتدی ، نیکون مدل های بهتری نسبت به کانن ارائه می دهد. در رابطه با قیمت ، نیکون گزینه های مقرون به صرفه تر و همچنین تفاوت های عمده ای دارد. به عنوان مثال ، علاقه مندان به نیکون عاشق D7200 هستند که مقرون به صرفه تر است و با 51 نقطه فوکوس خودکار، سرعت عکاسی پیاپی 6-7 فریم در ثانیه، فیلمبرداری با سرعت 60 فریم در ثانیه ، 1100 شات با هربار شارژ باتری و عدم وجود فیلتر low pass دوربین بسیار ایده آلی است. T6S Canon در همان سطح دارای 19 نقطه فوکوس خودکار ، سرعت عکاسی پیاپی 5 فریم بر ثانیه ، فیلتر low pass و از نظر عمر باتری تقریبا نصف نیکون است.

در پایان اینکه برای انتخاب برند دوربین عکاسی خود باید یدانید چه فاکتورهایی برای شما مهم است؟ سرعت دوربین، رزولوشن، کیفیت فیلمبرداری یا عمر باتری. همچنین بودجه ای که برای خرید دوربین در نظر گرفته اید در انتخاب شما موثر خواهد بود.