لنز تیلت شیفت (Tilt Shift)

لنز تیلت شیفت به لنزی گفته می شود که اپتیک داخل آن نسبت به سنسور دوربین کج و جابجا می شود. این لنزها به منظور تصحیح پرسپکتیو ساخته می شوند. آنها در به حداقل یا حداکثر رساندن عمق میدان نیز کمک می کنند. این لنزها قابلیت تغییر زاویه نسبت به سنسور دوربین عکاسی را دارند.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: رینگ لایت اورجینال

 

در لنزهای تیلت شیفت یا شیب متغیر از اصل Scheimpflug استفاده می شود. در واقع این حالتی است که صفحه لنز و سنسور دوربین در یک راستا قرار ندارند. این ویژگی می تواند فوکوس شما را به طرز چشمگیری تغییر دهد. در یک لنز معمولی صفحه فوکوس و صفحه لنز در یک راستا قرار دارند.

 

شما اگر روی جسمی در فاصله 5 متری فوکوس کنید همه چیز در همان فاصله در فوکوس شما قرار می گیرد و ممکن است سایر قسمت های تصویر در فوکوس نباشند. با کج شدن لنز به چپ یا به راست نحوه تعامل این دو صفحه تغییر می کند. در این حالت همه چیز از جلو تا پشت کادر می تواند در فوکوس قرار گیرند.

حتی در صورت استفاده از دیافراگم های باز این مورد صدق خواهد کرد. با جابجایی لنز شما می توانید به طور موثر از سوژه خود در زوایای مختلف عکس بگیرید که این امر در عکاسی معماری به خصوص عکاسی از ساختمانهای بلند بسیار مفید است.

 

نحوه استفاده از لنز تیلت شیفت

تمام لنزهای تیلت شیفت فقط دارای فوکوس دستی هستند. فایده این لنزها این است که شما می توانید از نظر فیزیکی تغییر لنز را هنگام کج شدن مشاهده کنید. لنز تیلت شیفت حرکت می کند و تمام تغییرات را همزمان به شما نشان می دهد.

 

 

تغییر زاویه لنز به چپ و راست

دو دستگیره پیچی قابل تنظیم در سمت چپ و راست لنز تیلت شیفت وجود دارد. به وسیله اینها شما می توانید لنز را به چپ و راست تغییر دهید. با تغییر لنز به سمت چپ خط کانونی شما در سمت راست قرار می گیرد.

با قرار گرفتن خط کانونی در سمت راست همه چیز در سمت چپ خارج از فوکوس است و بالعکس. با این روش شما تا حدود 12 میلی متر جابجایی در اختیار دارید. نکته مثبت در این روش این است که می توانید عمق میدان زیادی را در دیافراگم باز مانند F/3.5 بدست آورید.

تغییر شیب لنز به بالا و پایین

برای کج کردن لنز باید از دو دکمه پیچی که در بالا و پایین لنز وجود دارند استفاده کنید. کج شدن این لنز این حس را ایجاد می کند که دوربین شما نسبت به حالت استاندارد بالاتر و پایین تر قرار دارد.

 

چه موقع از لنز تیلت شیفت استفاده کنیم؟

هنگامی که شما از یک لنز معمولی استفاده می کنید اگر از یک دیافراگم باز مانند F/2.8 یا F/3.5 استفاده کنید تنها قسمتهای خاصی از کادر شما در فوکوس قرار می گیرد. ولی استفاده از لنز تیلت شیفت این مشکل را حل می کند. این بدان معناست که هم می توانید از دیافراگم باز استفاده کنید و هم تمام کادر شما در فوکوس قرار گیرد.

 

ایجاد زاویه غیر ممکن

یکی از ویژگی های مهم لنزهای تیلت شیفت این است که امکان ایجاد زاویه غیرممکن برای دوربین را فراهم می کند. به عنوان مثال می توانید به صورت مستقیم و بدون انعکاس در آینه عکاسی کنید.

 

تصاویر پانوراما

یکی دیگر از ویژگی های لنزهای تیلت شیفت امکان ثبت عکس های پانوراما است. با ثابت ماندن دوربین و تغییر زاویه لنز به چپ و سپس به مرکز و به راست می توانید عکس های پانوراما ثبت کنید.

 

مطالب مرتبطاعوجاج تصویر در عکاسی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *