آشنایی با انواع لنزهای عکاسی

لنز استوانه ای است که حاوی مجموعه ای از عدسی هاست و وظیفه آن رساندن نور به سنسور دوربین است.کیفیت عکس بیشتر به لنز بستگی دارد تا دوربین و این نشاندهنده اهمیت لنز در عکاسی است. بیشتر دوربین های عکاسی DSLR و بدون آینه قابلیت تعویض لنز را دارند اما دوربین های عکاسی کامپکت یا خانگی لنز جداشونده ندارند.

قیمت – خرید – فروش – لنز – حرفه ای – سونی – فوجی 

در دوربین های عکاسی DSLR هنگام تعویض لنز باید مراقب باشید تا ذارت گرد و غبار روی سنسور دوربین ننشیند. این مسئله در طولانی مدت باعث کاهش کیفیت عکسها می شود. قدرت و کیفیت لنزها به عوامل گوناگونی بستگی دارد که مهمترین آنها فاصله کانونی و عدد دیافراگم است. در لنزهای با فاصله کانونی ثابت (پرایم ) و دیافراگم بازتر شاهد ثبت عکسهایی با کیفیت بالا هستیم و در لنزهای فاصله کانونی متغیر (زوم) عکاس بدون جابجایی فیزیکی می تواند از سوژه هایی در فواصل مختلف عکاسی کند.

قیمت – خرید – فروش – لنز – حرفه ای – سونی – فوجی 

اجزای اصلی لنز عبارتند از:

1- عناصر اپتیکی

2- دیافراگم

3- مانت

  • قیمت – خرید – فروش – لنز – حرفه ای – سونی – فوجی 

    عناصر اپتیکی: مجموعه ای از عدسی های مختلف هستند که در کنار هم باعث می شوند نور به سنسور دوربین برسد. هرکدام از این عناصر وظیفه خاصی دارند. معمولا عناصر داخلی لنز وظیفه کوچک یا بزرگ کردن تصویر را بر عهده دارند. شعاع نور قبل از رسیدن به دوربین از عدسی های مختلفی عبور می کند و این امر باعث پراکندگی نور می شود و به همین دلیل تا کنون لنزی ساخته نشده که است که بتواند نور را به طور کامل به دوربین برساند.

  • دیافراگم: از تعدادی تیغه های فلزی تشکیل شده است که در کنار هم با باز و بسته شدن می توانند مقدار نوری را که به دوربین می رسد کنترل کنند و با یک سری اعداد مشخص می شوند که اعداد کوچکتر نشاندهنده دیافراگم بازتر و اعداد بزرگتر نشاندهنده دیافراگم بسته تر می باشند.
  • مانت: به محل اتصال لنز به دوربین عکاسی اصطلاحا مانت گفته می شود که در برندهای مختلف با حروف متفاوت نمایش داده می شوند.قیمت – خرید – فروش – لنز – سونی

لنزها از نظر فاصله کانونی به 3 گروه تقسیم می شوند :

قیمت – خرید – فروش – لنز – حرفه ای – سونی – فوجی 

لنز نرمال: لنز نرمال لنزی است که فاصله کانونی آن به اندازه قطر سنسور دوربین باشد. فاصله کانونی نرمال در دوربین های فول فریم معادل 50 میلی متر و در دوربین های عکاسی کراپ سنسور معادل 30 میلی متر می باشد. تصویر ایجاد شده توسط لنز نرمال تقریبا همان چیزی است که چشم ما می بیند.

لنز واید: به لنزهایی گفته می شود که فاصله کانونی آنها از قطر سنسور دوربین کمتر باشد. زاویه دید این لنزها از زاویه دید چشم انسان وسیع تر است و محدوده وسیع تری از منظره جلوی دوربین را ثبت می کنند. این لنزها در عکسبرداری از مناظر طبیعی، تاسیسات صنعتی، آثار باستانی و به طور کلی در هر جایی که به میدان دید وسیع نیاز داریم استفاده می شود ولی برای عکاسی پرتره اصلا مناسب نیستند. از ویژگی های مهم این لنزها می توان به ایجاد دقت زیاد بر روی تمامی تصویر اشاره کرد.

لنز تله: به لنزهایی گفته می شود که فاصله کانونی آنها از قطر سنسور دوربین بیشتر است. لنزهای تله خود به دو گروه تقسیم می شوند.

لنزهای تله کوتاه 

 – لنزهای تله بلند

قیمت – خرید – فروش – لنز – حرفه ای – سونی – فوجی 

معمولا به لنزهای محدوده 85 تا 250 لنزهای تله کوتاه و به لنزهای محدوده 300 تا 1000 لنزهای تله بلند گفته می شود. هردو گروه این لنزها در عکاسی حیات وحش و عکاسی ورزشی کاربرد دارند. یکی از ویژگی های مهم لنزهای تله ایجاد عمق کم می باشد که در اصطلاح عکاسی به آن بوکه گفته می شود.

قیمت – خرید – فروش – لنز – حرفه ای – سونی – فوجی 

لنزهای خاص: برخی از لنزها وجود دارند که برای موارد خاصی کاربرد دارند مانند لنزهای ماکرو که به عکاس این امکان را می دهند که از فاصله بسیار نزدیک از سوژه عکس بگیرد، مثلا در عکاسی از حشرات و یا عکاسی از جواهرات کاربرد دارند. دسته دیگری از لنزهای خاص لنزهای چشم ماهی هستند که زاویه دید حداکثری را در اختیار عکاس قرار می دهند. فاصله کانونی این لنزها معمولا بین 6 تا 16 میلی متر است. دلیل نامگذاری آنها این است که عدسی بیرونی در این لنزها به صورت محدب و شبیه چشم ماهی است.