لنزهای سوپر واید

یک لنز سوپر واید تصاویری با زاویه دید بسیار گسترده تولید می کند. این یک انتخاب محبوب در بین عکاسان معماری و منظره است. زیرا می تواند قسمت زیادی از پیش زمینه و عناصر اطراف آن را در خود جای دهد.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: مفهوم CRI و کاربرد آن در رینگ لایت

 

برخی از لنزهای سوپر واید از نوع چشم ماهی و برخی دیگر از نوع خطی هستند. ما در این مقاله هر دو نوع را مرور کرده و تفاوت آنها را توضیح خواهیم داد.

یک لنز سوپر واید لنزی است که فاصله کانونی کمتر از 24 میلی متر را در دوربین عکاسی فول فریم پوشش می دهد. این می تواند شامل لنزهای زوم و پرایم باشد. توجه به این نکته مهم است که برای قرار گرفتن یک لنز در رده سوپرواید هم فاصله کانونی و هم اندازه سنسور باید در نظر گرفته شود.

 

این بدان معناست که به عنوان مثال یک لنز پرایم 20 میلی متری برروی یک دوربین عکاسی فول فریم به عنوان لنز سوپر واید شناخته می شود ولی همان لنز اگر برروی یک دوربین کراپ سنسور نصب شود دیگر به عنوان لنز سوپرواید نخواهد بود.

این به دلیل ضریب برش 1.5 در سنسور کراپ سنسور می باشد. یک لنز 20 میلی متر فول فریم را اگر برروی یک دوربین عکاسی کراپ سنسور نصب کنیم فاصله کانونی 54 میلی متر را خواهد داشت.

 

کاربرد لنزهای سوپر واید

لنزهای سوپر واید در بین عکاسان معماری ومنظره بسیار استفاده می شود. عکاسان معماری از لنزهای سوپر واید استفاده می کنند تا بتوانند ساختمانهای بلند را در کادر خود جای دهند. در عکاسی از فضای داخلی ساختمان ها نیز از لنزهای سوپر واید استفاده می شود.

 

تاثیر لنزهای سوپر واید بر عمق میدان

در عکاسی عوامل مختلفی از جمله دیافراگم فاصله کانونی فاصله دوربین تا سوژه و اندازه سنسور بر عمق میدان تاثیر می گذارند. یک لنز سوپر واید دارای فاصله کانونی بسیار کوتاه است و حتی در صورت استفاده از دیافراگم باز عمق میدان زیادی را ایجاد می کنند.

از آنجایی که لنزهای سوپر واید می توانند در فواصل نزدیک به بی نهایت فوکوس کنند بنابراین در پیش زمینه و پس زمینه وضوح بالایی را ایجاد می کنند یکی از مشکلات استفاده از دیافراگم کوچک ایجاد پراش در تصویر است در لنزهای سوپر واید به راحتی می توانید از دیافراگم های باز استفاده کنید و بدون نگرانی از ایجاد پراش عمق میدان زیاد و وضوح بالا را تجربه کنید.

 

کاهش اثر لرزش دوربین با استفاده از لنزهای سوپر واید

همانطور که می دانید فاصله کانونی کوتاهتر پتانسیل لرزش دوربین را کاهش می دهد. از آنجا که لنزهای سوپر واید از نظر زاویه دید بسیار گسترده هستند در مقایسه با لنزهایی با فاصله کانونی بیشتر اثر لرزش دوربین را بسیار کمتر نشان می دهند.

 

لنزهای چشم ماهی در مقابل لنزهای خطی

لنزهای چشم ماهی

لنزهای چشم ماهی برای گرفتن زاویه دید بسیار گسترده طراحی شده اند که اغلب از 180 درجه نیز عبور می کند. عکس های ثبت شده توسط لنزهای چشم ماهی دایره ای هستند و خطوط صاف در این عکس ها به صورت منحنی به نظر می رسند.

 

لنزهای خطی

لنزهای سوپر واید خطی لنزهایی هستند که علاوه بر پوشش دادن میدان دید بسیار گسترده خطوط مستقیم را به همان شکل نشان می دهند.

به تصویر زیر توجه کنید:

 

تصویر سمت راست مربوط به یک لنز خطی و تصویر سمت چپ مربوط به یک لنز چشم ماهی می باشد.

نکته مهم در خطوط لنزهای سوپر واید این است که امکان نصب فیلترهای پولاریزه و ND برروی آنها وجود ندارد.

 

مطالب مرتبط:  لنزهای پن کیک

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *