لنزهای آینه ای

وقتی صحبت از مسافرت و عکاسی از منظره و دریا می شود. عکاسان سعی می کنند که یک لنز تله فوتو همراه داشته باشند. مثلا وقتی که می خواهید از یک ببر عکاسی کنید قطعا نباید به آن نزدیک شوید.

در اینجاست که یک لنز تله فوتو به کمک شما می آید. اما لنزهای تله با دیافراگم های باز مانند f2.8 لنزهای ارزانی نیستند. حال سوال اینجاست که آیا گزینه ای برای لنزهای تله وجود دارد؟ پاسخ مثبت است. شما می توانید از لنزهای آینه ای استفاده کنید.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: کاربرد انواع رینگ لایت

 

لنز آینه ای چیست؟

به طور خلاصه لنز آینه ای یک تلسکوپ جمع وجور است. لنزهای معمولی از عناصر شیشه ای برای جمع آوری و انتقال نور به سنسور دوربین استفاده می کنند. ولی لنزهای آینه ای حاوی مجموعه ای از آینه های دایره ای زاویه دار هستند که نور را جمع می کنند.

لنزهای آینه ای به جای انتقال یک تصویر متمرکز به طور مستقیم به سنسور دوربین نور ورودی را به عقب و جلو منعکس می کنند و سپس نور به سنسور دوربین می رسد.

 

مزایای لنزهای آینه ای

لنزهای آینه ای سبک کوچک و مقرون به صرفه هستند. گران ترین لنز تله فوتوی معمولی که در حال حاضر در بازار وجود دارد لنز سونی  600 F/4 می باشد که حدود 13000 دلار قیمت دارد. در حالی که گران ترین لنز آینه ای موجود در بازار Rokinon 300 F/6 می باشد که حدود 300 دلار قیمت دارد.

برای مقایسه این دو لنز به تصویر زیر توجه کنید.

 

یکی از دلایل کم نویز بودن لنزهای آینه ای این است که تولید عناصر لنزهای شیشه ای در مقایسه با لنزهای آینه ای به تجهیزات گرانتری نیاز دارد. یکی دیگر از مزیت های لنزهای آینه ای این است که به دلیل طراحی آنها تصاویر تولید شده توسط لنزهای آینه ای عاری از انحرافات رنگی هستند.

معایب لنزهای آینه ای

اولین عیب لنزهای آینه ای این است که آنها دیافراگم ثابت دارند. اغلب آنها دارای دیافراگم F/8 هستند. لنزهای آینه ای در مقایسه با لنزهای دارای عدسی کندتر هستند.

یکی دیگر از معایب لنز آینه ای مسئله زیبا شناختی است که به دونات مربوط است. دونات ها در واقع دایره های توخالی هستند که توسط لنزهای آینه ای ایجاد می شوند و در پس زمینه و پیش زمینه عکس دیده می شوند.

 

تولید کنندگان لنزهای آینه ای

امروزه تنها پنج تولید کننده برای لنزهای آینه ای هستند که سه عدد از آنها لنزهای یکسان هستند که با برچسب های مختلف به فروش می رسند. لنز توکینا Tokina szx 400 F/8 یکی از معروف ترین لنزهای آینه ای است که در بازار وجود دارد.

 

بزرگترین لنز آینه ای جهان

یکی از پیشرفته ترین قطعات ترکیبی که تاکنون توسط بشر ساخته شده است تلسکوپ هابل است. تلسکوپ هابل در واقع یک لنز آینه است.

 

مطالب مرتبط:  افزایش مهارت در عکاسی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *