قوانین عکاسی در دوبی

اگر ساکن امارات متحده عربی یا توریست هستید، باید از قوانین عکاسی در دوبی و استفاده از آن در این کشور آگاه باشید…
در یکی از توریست پذیرترین مکان‌های روی زمین، ممکن است برای برخی تعجب‌آور باشد که در واقع قوانین سخت‌گیرانه‌ای وجود دارد که بر موارد و مکان‌هایی که می‌توان عکس گرفت، نظارت می‌کند.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: رینگ لایت برای عکاسی از غذا

 

گرفتن یک عکس سریع از یک ساختمان یا یک نما در اینجا با تلفن هوشمند خود در اینجا بی خطر است. گرفتن عکس یا فیلمبرداری در مکان های عمومی در دبی و امارات ممنوع نیست مگر اینکه به صراحت ذکر شده باشد… اما استثناهایی وجود دارد که در این راهنما توضیح می دهیم.

اکثر هتل‌ها، استراحتگاه‌ها و فضاهای عمومی برای گرفتن عکس یا ترتیب دادن عکس‌برداری به مجوز از تیم‌های مدیریتی و مقامات نیاز دارند.

اگر می‌خواهید عکس‌های حرفه‌ای بگیرید یا در هر یک از مکان‌های عمومی دبی و امارات عکس‌برداری ترتیب دهید، چند نکته وجود دارد که باید از آنها آگاه باشید.

در اینجا چهار موردی است که باید در مورد عکس گرفتن در دبی و امارات بدانید…

1. مطمئن شوید که مجوزهای مناسب را دریافت کرده اید

اگر در یک کمپین تجاری کار می کنید، شاید به عنوان بخشی از شغلتان، باید مطمئن شوید که مجوزهای مناسبی را به دست آورده اید که به شما امکان می دهد در یک مکان عمومی عکسبرداری کنید.

جاذبه هایی مانند Madinat Souk Jumeirah یا در هر یک از مراکز خرید بزرگ دبی، نیاز به دریافت مجوز برای بازدید خود قبل از محل برگزاری دارند. اگر نه همه، بیشتر هتل‌ها از گرفتن عکس با دوربین‌های حرفه‌ای در اطراف محوطه و هتل‌شان جلوگیری می‌کنند، اگر ابتدا مجوز را دریافت نکنید.

اگر به سادگی از یک مکان عمومی بازدید می کنید – مانند یک ساحل در دبی، هر یک از مراکز خرید یا یک مکان توریستی – به طور کلی اشکالی ندارد که از منظره، یک رویداد یا یکی از دوستان یا اعضای خانواده خود در تلفن هوشمند خود عکس بگیرید.

اما اگر مدیریت یا حتی پلیس به شما مراجعه کردند و از شما درخواست کردند که هر تصویر یا فیلم گرفته شده را حذف کنید، باید این کار را انجام دهید.

2. عکس گرفتن از افراد بدون رضایت آنها مشمول مجازات قانونی است

اگر عکس یا ویدیویی بگیرید که ممکن است حریم شخصی فرد دیگری را نقض کند، طبق قانون امارات با عواقب جدی روبرو خواهید شد.

قوانین خاصی که به حفاظت از حریم خصوصی افراد در امارات کمک می کند عبارتند از ماده 378 قانون مجازات امارات (قانون 3 فدرال 1987) و ماده 21 قانون جرایم سایبری امارات متحده عربی (قانون فدرال شماره 5 2012). .

به طور کلی، ممنوعیت عکس گرفتن از زنان و خانواده در امارات در مکان های عمومی رایج است. عکس گرفتن از مردم موضوعی حساس در فرهنگ محلی دبی است.

ما در اینجا هر دو قانون را برای شما توضیح می دهیم…

ماده 378 قانون مجازات امارات (قانون 3 فدرال 1987)
این موضوع روشن می‌کند که گرفتن عکس از یک شخص بدون رضایت او، یا در شرایط قانونی مجاز، «تجاوز به حریم خصوصی یا زندگی خانوادگی آن شخص است».

«نه تنها دوربین یا دستگاه مصادره و ضبط شده از بین می‌رود، بلکه ممکن است عکاس یا فیلمبردار جریمه بپردازد و زندانی شود. همین مجازات برای افرادی که چنین تصاویری را منتشر کنند نیز قابل اجراست.» 

ماده 21 قانون جرایم سایبری امارات متحده عربی (قانون فدرال شماره 5 سال 2012)
این قانون مقرر می‌دارد: «استفاده از ابزار بصری برای تعرض به حریم شخصی شخص ثالث از طریق گرفتن عکس یا انتقال، کپی یا نگهداری آن عکس‌ها، حداقل شش ماه حبس و تا 500 هزار درهم جریمه نقدی دارد.»

3. اشتراک گذاری آن فیلم بدون اجازه نیز غیرقانونی است

قانونی وجود دارد، ماده 43 قانون کپی رایت امارات متحده عربی (قانون فدرال شماره 7 سال 2002)، که بر اشتراک گذاری عکس ها یا فیلم های ویدئویی یک فرد بدون اجازه آنها در امارات نظارت می کند.

در اینجا قانون را توضیح می دهیم…

ماده 43 قانون کپی رایت امارات متحده عربی (قانون فدرال شماره 7 سال 2002)
این قانون تخلف را طبق قانون جزا تکرار می کند، اما استثناهایی نیز قائل است.

«اگر عکاس یا فیلمبردار عکس شخص دیگری را ثبت کند، حق نگهداری، نمایش، ارتباط، توزیع یا انتشار تصاویر را بدون رضایت قبلی شخصی که عکس از او گرفته شده است، نخواهد داشت. مرتکب به مجازات حبس حداکثر تا شش ماه و پرداخت جزای نقدی محکوم می شود.»

استثناهایی برای این جرم وجود دارد که فقط در موارد زیر قابل اعمال است:

تصویر در یک رویداد عمومی گرفته شده است.
تصویر مربوط به شخصیت های رسمی، شخصیت های عمومی یا افراد مشهور است. یا
انتشار تصاویر با رعایت مصالح عمومی توسط مقامات مجاز می باشد.
همچنین شایان ذکر است که نباید کار شخص دیگری – عکس یا ویدیو – را بدون رضایت به صورت آنلاین پست کنید.  

4. از گرفتن فیلم از سازمان های دولتی، ساختمان های سیاسی و اماکن نظامی خودداری کنید

به دلایل امنیتی نمی توان از تاسیسات حیاتی، مکان های استراتژیک و نظامی و سازمان های دولتی یا ساختمان های سیاسی عکاسی کرد.

در نتیجه، بر اساس قوانین عکاسی امارات، گرفتن فیلم از مناطق ممنوعه غیرقانونی است.

برای ارائه یک ایده، نهادهای دولتی شامل مقاماتی مانند دفاع مدنی دبی، وزارت دارایی، اتاق دبی، اداره امور حقوقی دولت دبی، دادگاه‌های دبی و دادستان عمومی دبی هستند. لیست کامل را می توانید در اینجا برای مرجع خود پیدا کنید.

اگر برای آفرود یا کمپینگ به بیابان می‌روید، مراقب باشید که نقاط پراکنده در اطراف امارت مناطق ممنوعه هستند. آن تصویر شتری که دیدید ممکن است در واقع یک پایگاه نظامی پشت آن باشد و شما متوجه نشده باشید – پس مراقب باشید!

مطالب مرتبط: قوانین عکاسی در کره شمالی!!!
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *