قانون 16 آفتابی در عکاسی

در عکاسی قوانین مختلفی وجود دارد که به بهبود عکاسی شما کمک می کند.

هدف از قانون 16 آفتابی چیست؟ قانون 16 آفتابی به شما کمک می کند از تنظیمات دوربین برای نوردهی متعادل استفاده کنید. همانطور که از نام آن مشخص است این کار برای عکاسی در فضای باز در روزهای آفتابی است. در ادامه با قانون معروف 16 آفتابی بیشتر آشنا خواهید شد.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: تاثیر رینگ لایت در عکاسی پرتره

 

قانون 16 آفتابی در عصر دیجیتال

در گذشته دانستن قانون 16 آفتابی برای عکاسان عصر آنالوگ یک امر ضروری بود. این قانون هنگامی که نورسنج ندارید به عنوان یک سیستم اندازه گیری عمل می کند. اما امروزه نورسنج های داخلی در هر دستگاهی وجود دارند از تلفن های هوشمند گرفته تا دوربین های عکاسی DSLR.

 

با این وجود هنوز هم دانستن این قانون برای شما مفید خواهد بود. این موضوع باعث می شود که با دوربین دیجیتال خود به صورت دستی سریعتر کار کنید و یک تمرین مفید برای بهبود توانایی شما در خواندن نور موجود است.

قانون 16 آفتابی چگونه کار می کند؟

این قانون بیان می کند که در روزهای آفتابی در دیافراگم F/16 سرعت شاتر، معکوس مقدار ایزو است. این بدان معناست که اگر مثلا در F/16 و ایزو 100 قرار دارید سرعت شاتر شما باید 1/100 ثانیه باشد. این یکی از آسانترین قوانین عکاسی است که باید به خاطر بسپارید.

 

 

این یک نقطه شروع عالی است زیرا بدون شک می خواهید تنظیمات نوردهی خود را بر اساس نور منعکس شده موجود تغییر دهید.

مثلث نوردهی

قانون 16 آفتابی براساس مثلث نوردهی کار می کند. نوردهی تصویر شما ترکیبی از دیافراگم، سرعت شاتر و مقادیر ایزو است. طبق مثلث نوردهی شما با تغییر هرکدام از پارامترها می توانید نوردهی یکسانی داشته باشید. مثلا زمانی که شما از F/16 ایزو 400 وسرعت شاتر 1/400 استفاده می کنید، با تنطیمات زیر هم می توانید همان نوردهی را دریافت کنید.

Shatter Speed 1/800-F/11-ISO 400

Shatter Speed 1/800 -F/16-ISO 800

 

نوردهی کم یا بیش از حد در براکت ها ظاهر می شود. همه دوربین ها و لنزها امکان عکاسی در F/16 را ندارند. به عنوان مثال دوربین عکاسی Sony RX 100 دارای کمترین دیافراگم معادل 11 است.

قوانین مشابه

هوای بیرون همیشه آفتابی نیست. بعضی روزها بسیار تاریک است وقانون 16 آفتابی با آن شرایط مطابقت ندارد. به همین دلیل بسته به آب و هوا قوانین مختلفی وجود دارد.

نمودار 16 آفتابی در زیر شرایطی را نشان می دهد که قوانین مختلف اعمال می شوند.

 

قانون 16 آفتابی: هنگام عکاسی در یک مکان باز در یک روز آفتابی.

قانون 11 کمی ابری: هنگام عکاسی درهوای ابری ولی هوا تاریک نیست.

قانون 5/6 ابر شدید: عکاسی در هوای بد و شاید هم بارانی.

قانون 4 غروب آفتاب: برای عکاسی در شرایط معمول غروب آفتاب.

قانون 22 برفی: اگر خورشید در منظره ای برفی می درخشد دیافراگم پیشنهادی F/22 است.

 

با استفاده از سرعت شاتری که معکوس ایزوی شما باشد به نوردهی متعادل خواهید رسید. مثلا در هوای ابری برای دستیابی به سرعت 1/100 ثانیه باید دوربین خود را روی F/8 و ایزوی 100 تنظیم کنید..

 

هوا را فراموش کنید و سایه ها را بسنجید

برای تخمین اینکه کدام قانون با شرایط نوری مطابقت دارد. به شدت سایه ها نگاه کنید. شرایط واقعی آسمان می تواند گمراه کننده باشد.

در عکس زیر آسمان عالی و شفاف به نظر می رسد اما برخی از ابرها مانع خورشید هستند و هیچ سایه ای روی زمین وجود ندارد. در این شرایط نورسنج دوربین می گوید که نوردهی متعادل در دیافراگم 11 و سرعت شاتر 1/100 ثانیه بدست می آید که این در واقع قانون 11 کمی ابری است.

 

 

اعمال قانون 16 آفتابی در زندگی واقعی

این قوانین دقیق نیستند. واقعیت ترکیبی از عوامل مختلف است که همیشه در حال تغییر است و هیچ قانون مطلقی وجود ندارد. به همین دلیل مهم است که بدانید چگونه نور را بسنجید به ویژه برای یک عکاس در فضای باز.

 

سایه های بسیار قوی را می توانید روی زمین ببینید. با این حال نورسنج داخل دوربین به من می گوید که باید سرعت شاتری داشته باشید که معکوس ایزو آن باشد یعنی 1/100 ثانیه ولی در عمل من باید از دیافراگم 5.6 استفاده کنم.

این را از سختی سایه ها متوجه می شویم زیرا به دلیل وجود شاخ و برگ زیاد صحنه نسبتا تاریک است. آن را با روشنایی تصویر زیر مقایسه کنید که فقط چند دقیقه بعد و در همان نور روز گرفته شده است.

 

این عکس در فضای باز از قانون 16 آفتابی پیروی می کند. به طور کلی عکس های گرفته شده در زمین و فضای باز بسیار روشن تر از عکس های گرفته شده در زیر سایبان درختان است.

 

مطالب مرتبط: استعاره در عکاسی

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *