فوکوس استکینگ

فوکوس استکینگ (Focus Stacking)

در عکاسی مواردی وجود دارند که حتی در صورت استفاده از دیافراگم F/16 ایجاد یک تصویر واضح غیر ممکن است. این مسئله بیشتر در عکاسی منظره و عکاسی ماکرو مشهود است. پس وقتی در این شرایط قرار گرفتیم راه حل چیست؟

راه حل استفاده از فوکوس استکینگ یا انباشت فوکوس است. در این مقاله ما به شما توضیح خواهیم داد که چگونه از این روش استفاده کنید.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: رینگ لایت حرفه ای

 

فوکوس استکینگ به چه معناست؟

به زبان ساده این روشی است که چندین تصویر از یک شی را در نقاط مختلف فوکوس ترکیب می کند. یعنی شما از یک شی چندین عکس با نقاط فوکوس مختلف می گیرید و در نهایت این عکس ها را با هم ترکیب می کنید.

این فرآیند منجر به ایجاد عکسی می شود که از پیش زمینه تا پس زمینه همگی در فوکوس قرار دارند. از این روش در عکاسی از محصولات نیز استفاده می شود.

دیافراگم مناسب را برای فوکوس استکینگ انتخاب کنید

در فوکوس استکینگ دیافراگم مناسب F/5.6 یا F/8 خواهد بود زیرا آنها عمق میدان درستی را ارائه می دهند. هر مقداری بالاتر از این ممکن است باعث ایجاد انحراف شود. اگر از لنز ماکرو استفاده می کنید حتی اگر دیافراگم خود را برروی F/8 تنظیم کنید همچنان عمق میدان کم خواهد بود.

چرا از دیافراگم بسته تر استفاده نمی شود؟

درست است که در F/16 همه چیز می تواند در فوکوس قرار بگیرد. ولی در عکاسی ماکرو ممکن است چنین نباشد. علاوه بر آن استفاده از دیافراگم بسته تر می تواند باعث ایجاد پراش در عکس شود.

بنابراین استفاده از دیافراگم بسته نهایتا تا عدد F/11 توصیه می شود. همچنین شرایط نوری را نیز باید در نظر بگیرید. اگر نور کم باشد شما به دیافراگم بازتر نیاز دارید و این کار وضوح کل تصویر را از بین می برد.

مراحل انجام فوکوس استکینگ

1- دوربین خود را روی سه پایه قرار دهید.

2- کادر بندی صحیح را انجام دهید.

3- تنظیمات نوردهی صحیح را انجام دهید، برای این کار باید دوربین در حالت تنظیمات دستی باشد.

4- ایزو باید تا حد ممکن پایین باشد.

5- سرعت شاتر پایین در اینجا مشکلی ایجاد نمی کند چون از سه پایه استفاده می کنیم.

6- دوربین را روی  Live view تنظیم کنید این کار به شما کمک می کند تا راحت تر روی سوژه فوکوس کنید.

7- نقطه کانونی باید در نزدیکترین قسمت سوژه باشد.

8- برای اطمینان از وضوح مطلوب از حلقه فوکوس استفاده کنید.

9- از نمای زنده برای تنظیم نقطه کانونی در بخش بعدی استفاده کنید. عکس گرفتن را تا رسیدن به نوک جسمی که می خواهید در فوکوس باشد ادامه دهید. دوربین سه پایه یا تنظیمات دیگر را تغییر ندهید زیرا به نتایج متناقضی خواهید رسید.

نکته: گرفتن بین 6 تا 30 عکس برای رسیدن به فوکوس مطلوب مناسب است.

به عکس های زیر دقت کنید:

انواع فوکوس استکینگ

یکی از راههای ایجاد فوکوس استکینگ استفاده از نرم افزار فتوشاپ است. یکی دیگر از نرم افزارهای موجود برای این کار نرم افزار Helicon Soft است.

فوکوس استکینگ در دوربین عکاسی

برخی از دوربین های موجود در بازار قابلیت انجام فوکوس استکینگ را دارند. مانند کانن RP نیکون Z6 و Z7 و همچنین نیکون D850.

روش انجام فوکوس استکینگ در دوربین ها متفاوت است. مثلا در نیکون Z6 به منو می رویم و گزینه Focus Shift Shooting را انتخاب می کنیم.

در مرحله بعد تعداد عکس ها عرض گام فوکوس و فاصله را بعد از شات بعدی تنظیم می کنیم. وقتی تنظیم را به پایان رساندیم یک نقطه کانونی نزدیک به لنز را انتخاب می کنیم و شاتر را فشار می دهیم. سپس آنها را در فتوشاپ یا هلیکون وارد می کنیم و تمام.

 

مطالب مرتبطضریب برش سنسور در دوربین عکاسی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *