آشنایی با انواع فلاش 

درک روشنایی شاید مهمترین بخش عکاسی باشد. در واقع فلاش ها یکی از ابزارهای جبران کننده کمبود نور در عکاسی هستند و به انواع مختلفی تقسیم می شوند.

فلاش داخلی

امروزه تقریبا بیشتر دوربین های عکاسی دیجیتال چه از نوع DSLR و چه از نوع کامپکت دارای فلاش داخلی هستند. به فلاش دوربین های DSLR اصطلاحا POP-UP یا بازشو هم گفته می شود.

فلاش های داخلی در بدنه دوربین هستند و با لنز دوربین عکاسی در یک راستا قرار دارند یعنی وقتی که شما عکس می گیرید فلاش داخلی دوربین نور را فقط در یک جهت می تاباند.

این مسئله در اکثر موارد باعث ایجاد کنتراست شدید و سایه های عمیق بر روی سوژه و همچنین پس زمینه بسیار تاریک می شود. با ترکیب نور فلاش و نور صحنه و متعادل کردن نور می توانید از این اثر ناخوشایند جلوگیری کنید.

می توانید چند عکس بدون فلاش و چند عکس با فلاش بگیرید و با مقایسه آنها به نور متعادل برسید و بهترین تنظیمات را برای دوربین انتخاب کنید.

فلاش اکسترنال

فلاش اکسترنال فلاشی است که به صورت یک قطعه جداگانه تهیه و در کفشک دوربین (شکافی در بالای بدنه دوربین) قرار می گیرد. فلاش اکسترنال با دوربین ارتباط برقرار می کند و با در نظر گرفتن اطلاعاتی مانند فاصله کانونی، ایزو، سرعت شاتر و دیافراگم بهترین فلاش را تعیین می کنند.

فلاش اکسترنال به چند دلیل بهتر از فلاش داخلی است که مهمترین آنها این است که شما می توانید با تغییر زاویه فلاش از تابیدن نور مستقیم و شدید به سوژه جلوگیری کنید.

همچنین می توانید با تاباندن نور مستقیم به سوژه قبل از زدن فلاش از پدیده قرمزی چشم در عکسها جلوگیری کنید که در برخی از فلاشها با زدن چند فلاش متوالی به صورت خودکار قبل از باز شدن شاتر دوربین باعث کوچک شدن مردمک چشم و عدم بروز پدیده قرمزی چشم در عکسها می شود.

اگر از یک کابل به عنوان رابط دوربین و فلاش استفاده کنید می توانید فلاش را از دوربین جدا کرده و در هر زاویه ای که می خواهید قرار دهید و نتایج شگفت اننگیز آن را در عکس هایتان ببینید.

فلاش حلقه ای ماکرو

فلاش حلقه ای ماکرو روی دهانه لنز نصب می شود و نوری نرم و پراکنده را فراهم می کند که برای عکاسی ماکرو بسیار ایده آل است. عکاسی دارای پارامترهای بسیار حساسی است که شما نمی توانید از فلاش داخلی  یا اکسترنال برای آن استفاده کنید.

فلاش حلقه ای ماکرو به شما اجازه می دهد تا حد ممکن به سوژه نزدیک شوید و فلاش بزنید بدون اینکه کنتراست شدید یا سایه های عمیقی ایجاد شودو می توانید تمام جزئیات را ثبت کنید.

فلاش سر چکشی

این فلاش بر روی کفشک دوربین عکاسی نصب نمی شود بلکه به جای پیچ سه پایه در زیر دوربین وصل می شود و به کمک یک بازوی نگهدارنده در در کنار دوربین قرار می گیرد. فلاش سر چکشی نور ملایمی دارد و نسبت به سایر فلاش ها زاویه بهتری فراهم میکند.

همچنین به خاطر زاویه فلاش با دوربین عکاسی و هم راستا نبودن با لنز دوربین از قرمزی چشم در عکس جلوگیری می کند. این فلاش بسیار مورد توجه عکاسان خبری و عکاسان مجالس است.

آشنایی با انواع تکنیک های فلاش:

1- فلاش پرکننده

فلاش پرکننده یک واحد فلاش جداگانه نیست بلکه یک تکنیک است و هنگامی استفاده می شود که پس زمینه بسیار روشن تر از سوژه شما باشد یا نور محیط به گونه ای است که شاهد کنتراست بالایی در تصویر هستیم.

در واقع همانطور که از نامش پیداست برای اضافه کردن نور و پر کردن قسمت های تاریک سوژه استفاده می شود. به عنوان اگر خورشید در وسط آسمان باشد و سایه ای عمیق بر روی سوژه ایجاد کند از این تکنیک استفاده می کنیم تا تصویری با نور متعادل و دلپذیر را ثبت نماییم.

2- فلاش بازتابی

در این تکنیک شما به جای اینکه نور فلاش را مستقیم به سوژه بتابانید، نور را به یک سطح دیگری می تابانید تا بازتاب نور به سوژه مورد نظر برسد.

این روش نور بسیار نرم، یکنواخت و کنترل شده ای را دراختیار کاربر قرار می دهد. در این روش اگر فلاش را با کابل به دوربین وصل کنید تصاویر زیبا و خیره کننده ای را ثبت خواهید نمود.

خرید تجهیزات عکاسی از فروشگاه مینیاتور

لینک های مرتبط

فلاش

فلاش دوربین 

فلاش عکاسی 

فلاش دوربین عکاسی

فلاش اکسترنال

فلاش نیکون

فلاش کانن

فلاش سونی

فلاش گودوکس

برچسب ها: فلاش ، قیمت فلاش ، فروش فلاش ، خرید فلاش ، مرکز فروش فلاش اکسترنال دوربین عکاسی ، مرکز خرید فلاش اکسترنال دوربین عکاسی ،  فلاش دوربین ، قیمت فلاش دوربین ، فروش فلاش دوربین ، خرید فلاش دوربین ، فلاش عکاسی ، قیمت فلاش عکاسی ، فروش فلاش عکاسی ، خرید فلاش عکاسی ، فلاش دوربین عکاسی ، قیمت فلاش دوربین عکاسی ، فروش فلاش دوربین عکاسی ، خرید فلاش دوربین عکاسی ، فلاش اکسترنال ، قیمت فلاش اکسترنال ، فروش فلاش اکسترنال ، خرید فلاش اکسترنال ، فلاش نیکون ، قیمت فلاش نیکون ، فروش فلاش نیکون ، خرید فلاش نیکون ، فلاش کانن ، قیمت فلاش کانن ، فروش فلاش کانن ، خرید فلاش کانن ، فلاش سونی ، قیمت فلاش سونی ، فروش فلاش سونی ، خرید فلاش سونی ، فلاش گودوکس ، قیمت فلاش گودوکس ، فروش فلاش گودوکس ، خرید فلاش گودوکس