فضای منفی در عکاسی

فضای منفی در عکاسی چیست؟

فضای منفی در عکاسی یکی از قدرتمندترین روش ها برای بهبود ترکیب شماست. می توانید از آن برای جلب توجه بیننده و به تصویر کشیدن احساس استفاده کنید. این روش عکاسی نباید زیاد مورد استفاده قرار گیرد ولی اگر به خوبی استفاده شود منجر به خلق عکس های زیبایی می شود.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: رینگ لایت برای عکاسی مد یا فشن

 

می توانید نمونه هایی از فضای منفی را در هنر معماری موسیقی و طراحی پیدا کنید. فضای منفی به فضای اطراف موضوع اصلی در عکس شما اشاره دارد. فضای منفی رابطه مناسبی بین نقطه فوکوس و پس زمینه ایجاد می کند. فضای مثبت هم به موضوعات اصلی عکس اشاره دارد. فضای مثبت و منفی در کنارهم می توانند اثر مناسبی ایجاد کنند.

ترکیبات فضای منفی

در همه ترکیبات می توان از فضای منفی استفاده کرد. فضای منفی به شما امکان می دهد تا عکس هایی ایجاد کنید که حالت دراماتیک داشته باشد. فضای منفی در ابتدا بیننده را جذب می کند سپس چشم های او را به سمت منطقه کوچکتر یعنی فضای مثبت سوق می دهد. فضاهای منفی باید بیشتر از فضای مثبت عکس را اشغال کنند. این امر باعث می شود که توجه بیننده بیشتر و بیشتر به سمت سوژه اصلی جلب شود. وقتی از فضای منفی استفاده می کنید می توانید دو سوژه اصلی یا حتی بیشتر هم داشته باشید ولی بیشتر از دو سوژه در فضای توصیه نمی شود.

روانشناسی فضای منفی

تاثیر فضای منفی در عکاسی معمولا ایجاد تصاویر ساکت است. اختلاف اندازه بین سوژه اصلی و اطراف آن می تواند سوژه اصلی را به اصطلاح ایزوله کند. این امر می تواند احساس تنهایی آرامش تامل و تفکر عمیق و یا حتی اهمیت را به عکس شما اضافه کند که این به موضوع عکس نیز بستگی دارد.

آیا فضای منفی باید خالی باشد؟

بیشتر اوقات فضای منفی به عنوان تصویری با فضای خالی زیاد تصور می شود مانند آسمان چمن یا آب. ولی فضای خالی در یک عکس لازم نیست که حتما فضای خالی یا سفید باشد. همه چیز می تواند در فضای منفی باشد اما هرگز نباید سوژه اصلی در فضای منفی تکرار شود.

نکاتی برای استفاده از فضای منفی در عکاسی

قوانین یا مراحل خاصی برای استفاده از فضای منفی در عکاسی وجود ندارد. شما می توانید با گرفتن عکس های زیاد به فضای منفی برسید. وقتی سوژه اصلی را مشاهده کردید سرعت خود را کم کنید و به منطقه اطراف آن نگاه کنید. به اطراف سوژه بروید تا ببینید آیا می توانید آن را با فضای منفی ترکیب کنید. به دنبال فضاهایی باشید که وقتی آن را با سوژه اصلی ترکیب کردید سوژه اصلی را به اصطلاح ایزوله یا منزوی کند.

بعضی اوقات نزدیک شدن به سوژه به شما کمک می کند تا کادر را با یک الگوی جالب پر کنید و در موارد دیگر دورشدن از سوژه باعث می شود که سوژه کوچکتر به نظر برسد و این موضوع تاثیر فضای منفی را در عکس بیشتر می کند.

برای اینکه در ایجاد فضای منفی در عکاسی مهارت پیدا کنید فقط و فقط به تمرین زیاد احتیاج دارید. تمرین باعث می شود که ذهن شما در شناسایی فضاهای منفی و ایجاد خلاقیت مهارت پیدا کند.

 

مطالب مرتبط: تکنیک های عکاسی از گلها

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *