فضای رنگی و فضای منفی در عکاسی

فضا عنصری ضروری در هر هنری است. در عکاسی (به خصوص در عکاسی منظره و طبیعت)، فضای رنگی و فضای منفی می تواند بر نتیجه نهایی در تصاویر شما تأثیر بگذارد.

چه عکاس مبتدی باشید یا عکاس حرفه ای ، مهم است که بفهمید این فضاها به چه معنا هستند – و اهداف آنها چیست.

اما آیا می دانید فضای رنگی و فضای منفی دقیقا به چه معناست؟ آنها دو چیز کاملاً متفاوت هستند. 

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: رینگ لایت

 

فضای رنگی چیست؟

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چرا وقتی عکس هایتان را به صورت آنلاین آپلود می کنید، اغلب متفاوت ظاهر می شوند؟ بیشتر اوقات، رنگ‌های آن‌ها روشن‌تر یا کمی متفاوت به نظر می‌رسند. زمانی که تنظیم فضای رنگی انتخاب شده ایده آل نباشد، این اتفاق می افتد. رسانه های اجتماعی و اکثر وب سایت ها معمولاً از فضای رنگی sRGB هنگام نمایش تصاویر استفاده می کنند. و به همین دلیل است که تصاویر شما متفاوت و با رنگ های تغییر یافته به نظر می رسند.

اکثر دوربین های مدرن از sRGB (قرمز، سبز، آبی) استفاده می کنند. دو مورد دیگر ProPhoto RGB و Adobe RGB هستند. در بین این سه، sRGB محدودترین محدوده رنگ را دارد. به همین دلیل است که عکس‌های شما پس از آپلود آنلاین، «رنگ اصلی» خود را از دست می‌دهند. ProPhoto RGB گسترده ترین را دارد.

منظور از فضای رنگی همین است. این مربوط به محدوده یا طیف رنگی است که توسط دوربین، مانیتور، چاپگر یا هر دستگاهی قابل مشاهده است. فضای رنگی تمام رنگ هایی را که در یک تصویر یا عکس یافت می شود، مشخص می کند. بنابراین هنگامی که نیاز به انتقال فایل دارید (مانند زمانی که در حال آپلود آنلاین هستید) یا اگر قصد دارید یک تصویر را بازتولید کنید، برای اطمینان از عدم تغییر رنگ های اصلی به فضای رنگی تکیه می کنید.

نکاتی برای استفاده از فضای رنگی

اولین کاری که باید انجام دهید این است که تنظیمات دوربین خود را تنظیم کنید تا فضای رنگی مناسب را به دست آورید. فضای رنگی که هنگام عکس گرفتن استفاده می کنید باید همان فضای رنگی باشد که برای ویرایش و چاپ (یا آپلود) استفاده می کنید. 

علاوه بر این، شما همچنین باید فضاهای رنگی دستگاه های خود مانند مانیتور خود را بشناسید. شناسایی فضای رنگی که مانیتور شما استفاده می کند بسیار مهم است. این به شما کمک می کند تا نحوه بیرون آمدن تصویر (و به ویژه رنگ) پس از چاپ را تنظیم کنید.

همچنین، از آنجایی که فضاهای رنگی بزرگ عکس‌های زنده‌تر و روشن‌تری تولید می‌کنند، باید از AdobeRGB برای دوربین خود استفاده کنید. با این حال، اگر قصد اصلی شما این است که تصاویر خود را آنلاین قرار دهید، بهتر است به فضای رنگی sRGB بروید. اگر از فضای رنگی بزرگ‌تری استفاده می‌کنید و سپس عکس‌های خود را به‌صورت آنلاین آپلود می‌کنید، تصاویر پاک‌شده ظاهر می‌شوند زیرا مرورگرهای وب و سایت‌ها از فضای رنگی sRGB در نمایش تصاویر استفاده می‌کنند.

با این حال، برخی از عکاسان هستند که ترجیح می دهند در فضای رنگی Adobe RGB عکاسی کنند و سپس در صورت نیاز، تصویر(ها) خود را به sRGB تبدیل کنند. هنگامی که تصاویر تبدیل شدند، روشنایی و اشباع را تنظیم می کنند تا عکس ها رنگ اصلی خود را حفظ کنند.

فضای منفی

فضای منفی برای عکاسان به اندازه فضای رنگی مهم است. به عبارت ساده، فضای منفی یا فضای سفید همان ناحیه ای است که در اطراف و بین اشیاء در عکس می بینید. بنابراین، این فضایی است که سوژه اصلی عکس را احاطه کرده است – به خصوص زمانی که از منظره و طبیعت عکاسی می کنید. شاید یک مفهوم ساده باشد، اما می تواند کارهای زیادی انجام دهد و عکس های معمولی را به عکس های خارق العاده تبدیل کند.

برای کمک به تجسم فضای منفی، عکسی را تصور کنید که آسمان وسیع و خورشید را نشان می دهد. خورشید که سوژه اصلی است فضای مثبت نامیده می شود. آسمان که سوژه را احاطه کرده، فضای منفی است.

کاری که فضای منفی با یک تصویر انجام می دهد تاکید بر سوژه اصلی آن است. به بینندگان دلیلی می دهد که به سمت سوژه کشیده شوند. 

علاوه بر این، فضای منفی به بینندگان کمک می‌کند هنگام تماشای عکس، چشمان خود را آرام کنند. این فضایی است که می توانید مدتی در آن استراحت کنید. این فضای تنفس است و بنابراین به جلوگیری از تصاویر درهم ریخته کمک می کند. به این ترتیب، به عکاسان کمک می کند تا عکس های خود را بسازند.

نکاتی برای استفاده از فضای منفی

قبل از گرفتن عکس، تصویر خود را به خوبی کادربندی کنید و مطمئن شوید که فضاهای مثبت و منفی متعادل هستند. از گذاشتن فضاهای خالی نترسید، زیرا این کار به شما کمک می کند از پر شدن تصاویر جلوگیری کنید. می توانید با استفاده از عکس های قدیمی و برش دادن آنها تمرین کنید تا به جلوه دلخواه خود برسید.

در اینجا چهار راه برای استفاده از فضای نگاتیو در عکس‌هایتان وجود دارد:

1- از فضای منفی می توان برای تاکید بر سوژه و جلب توجه به آن استفاده کرد. دیوار خالی پشت مادر و دختری که از خیابان عبور می کنند، بینندگان را به سمت اکشن/سوژه اصلی می کشاند. غروب خورشید در تصویر ظاهر می شود زیرا در یک آسمان خالی وسیع غروب کرده است. فضای منفی در پس زمینه باقی می ماند در حالی که بر سوژه به عنوان مثبت تاکید می شود.

2- از فضای منفی می توان برای ایجاد روحیه یا احساس استفاده کرد. این بستگی به رنگ هایی دارد که برای تصویر خود استفاده می کنید. بنابراین، اگر دیوار خالی پشت مادر و دختری که در حال عبور از خیابان هستند، رنگی گرم باشد، بینندگان این احساس را به عنوان گرمی ناشی از عشق مادری تعبیر می کنند.

3- از فضای منفی می توان برای ایجاد سادگی و مینیمالیسم در یک تصویر استفاده کرد. گاهی اوقات ساده ترین تصاویر زیباترین هستند. یک عروس سفیدپوش که در وسط یک میدان سبز ایستاده، در مقایسه با عروسی با رنگ‌های متضاد و انبوهی از اشیاء، منظره‌ای دیدنی تر است. این سادگی به عروس اجازه می دهد تا بدرخشد – او در مرکز توجه قرار می گیرد.

4- فضای منفی به عکاسان این امکان را می دهد تا فضایی را برای متن، به ویژه برای کسانی که قصد دارند از تصاویر خود برای تبلیغات و نشریات (مانند مجلات) استفاده کنند.

فضای منفی به عکس های شما کمک می کند که فوق العاده به نظر برسند. با این حال مهم است که زیاده روی نکنید.

مطالب مرتبط: نکاتی در مورد عکاسی شهری
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *