فضاسازی در عکاسی چیست؟

آیا تا به حال درباره قانون فضاسازی در عکاسی چیزی شنیده اید؟ احتمالاً نه. اما یادگیری آن یک قاعده مهم است.

آیا تا به حال مشغول عکاسی بوده اید و با خود فکر کرده اید که “سوژه را کجا باید در این تصویر قرار دهم؟” این معما جایی است که قاعده فضا مطرح می شود. قانون فضا در عکاسی به شما کمک می کند تا بدانید سوژه خود را کجا قرار دهید.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: بهترین سایز رینگ لایت

 

قانون فضاسازی در عکاسی چیست؟

قانون فضا در عکاسی صرفاً عبارت است از افزودن فضای بصری در مقابل مسیری که یک جسم در حال حرکت است ، یا به نشانه حرکت و جهت و هدایت چشم بیننده است.

کاملاً ساده است. این قانون می گوید که فضای بصری را در کجا قرار دهیم یا به عبارت دیگر ، سوژه خود را در کجا قرار دهیم.

به تصویر زیر نگاهی بیندازید. گربه به دلیل قانون فضا در سمت راست تصویر قرار می گیرد.

دوباره به تصویر نگاه کنید و به این فکر کنید که ابتدا کجا را نگاه می کنید. به گربه نگاه کردید. دوم کجا نگاه کردید؟ به احتمال زیاد ، شما به سمتی نگاه کردید که گربه به دنبال آن بود تا آنچه را که در آن نگاه می کرد ، ببیند و چون چیزی در آنجا نیست ، چشم شما به سمت گربه برگشت.

اینگونه است که مغز انسان کار می کند. و دانستن این امر به عکاس قدرت عظیمی در نحوه ایجاد تصویر و محل قرار دادن سوژه در تصویر برای حداکثر جذابیت می دهد.

به تصویر گوزن در زیر نگاه کنید:

بدن گوزن در سمت چپ است ، اما چشمان آهو به سمت راست اشاره می کند و به ما می گوید که فضای بصری باید در سمت راست باشد. وقتی بیننده به این تصویر نگاه می کند ، ابتدا گوزن را می بیند و سپس جهت چشم گوزن را به سمت تصویر دنبال می کند.

قانون فضاسازی احساس حرکت را به عکس اضافه می کند

به دو تصویر زیر توجه کنید. کدام تصویر از قاعده فضا در عکاسی پیروی می کند؟

تصویر اول چنین است. خودرو به سمت چپ نشانه رفته است و بنابراین آن را در سمت راست قرار می دهید نه تنها احساس حرکت و جهت به خودرو می دهد ، بلکه چشم بیننده را نیز به سمت تصویر هدایت می کند. تصویر دوم چشم بیننده را از تصویر خارج می کند.

با قرار دادن فضا در مقابل یک جسم متحرک ، احساس حرکت و جهت می دهید. و به عنوان یک امتیاز ، بیننده را به تصویر خود هدایت می کنید.

قانون فضا سازی با سایر قوانین ترکیبی ترکیب می شود

نکته ای که باید به خاطر بسپارید این است که برای اینکه یک تصویر از نظر ترکیبی سالم باشد ، باید از قانون فضا به همراه سایر قوانین ترکیب مانند قانون یک سوم یا قاعده تعادل استفاده کنید.

قانون فضا را نه یک قانون کامل در ترکیب بندی ، بلکه یک قانون بدانید که به شما کمک می کند بدانید سوژه خود را در کجا قرار دهید تا تصویری دلپذیر ایجاد کند و چشم بیننده را به سمتی که می خواهید هدایت کند. 

تصویر زیر از قانون یک سوم پیروی می کند اما از قانون تعادل پیروی نمی کند. حتی اگر تعادل خاموش باشد ، تصویر به دلیل قانون فضا از نظر ترکیب قوی باقی می ماند.

چشم بیننده وارد تصویر سگ می شود ، سپس چشمان او را در فضای باز تصویر دنبال می کند. هیچ چیز در آنجا وجود ندارد ، که باعث می شود ذهن متعجب شود که او چه می کند؟ او به چه چیزی نگاه می کند؟

این فضا بیننده را مجبور می کند که جای خالی را پر کند یا داستان را بگوید. انرژی زمانی ایجاد می شود که بیننده تصور می کند سگ به چه چیزی نگاه می کند.

سگ را بردارید و یک جسم بی جان مانند شیر آتش نشانی جایگزین او کنید و تصویر دیگر از نظر ترکیب قوی نیست و فقط تصویری ضعیف از یک شیر آتش نشانی است.

مطالب مرتبط:  چرا نیکون نباید دوربین بالای 36 مگاپیکسل تولید کند؟
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *