فشردگی لنز چیست؟

آیا تابحال از شخصی شنیده اید که بگوید لنز تله پس زمینه را “فشرده” می کند یا تصویری را “صاف” می کند؟ دقیقا چه معنی میدهد؟ فاصله درک شده از سوژه و بقیه صحنه به دو چیز بستگی دارد: جایی که برای گرفتن عکس نسبت به سوژه خود بایستید و فاصله کانونی لنزی که انتخاب می کنید. در این مقاله کوتاه ، ما می خواهم در مورد این نوع تحریف دیدگاه ، و چگونگی استفاده از آن برای ساختن عکسهای هیجان انگیز بحث کنیم.

فشردگی لنز چیست؟

من اغلب شنیده ام که عکاسان می گویند به نظر می رسد تصاویر گرفته شده با لنز تله فاصله سوژه تا پس زمینه کمتری نسبت به عکس های گرفته شده با لنز زاویه باز دارند. این کاملاً درست نیست اگر دقیقاً از یک مکان دو عکس بگیرید ، یکی با لنز زاویه دید عریض و دیگری با لنز تله فوتو ، فاصله درک آنها از جلو به عقب یکسان خواهد بود – به این دلیل که چشم انداز تغییر نکرده است! برای دیدن این ، تصویری که با لنز عریض گرفته شده است را در همان میدان دید لنزهای تله برش دهید. و بله ، کیفیت محصول وحشتناک خواهد بود ، اما این موضوع نیست! نکته این است که محصول یکسان با عکس تله به نظر می رسد.

نگاهی به این دو تصویر بیندازید. اولی در فاصله کانونی 24 میلی متر گرفته شده ، در حالی که دومی در فاصله کانونی 70 میلی متر گرفته شد. هر دو عکس دقیقاً از همان مکان ، روی یک سه پایه گرفته شده است.

اکنون می خواهیم عکس واید را برش دهیم تا ترکیب آن همان عکس تله فوتو باشد. برای مقایسه عکس ها ، ما مجبور شدیم عکس را تقریباً 285٪ بزرگ کنیم ، چیزی که به طور معمول توصیه نمی کنیم انجام دهید! توجه کنید که چگونه این عکس همان شاتی است که در 70 میلی متر گرفته شده است. این پل تحریف نشده است و نرده های اسکله ماهیگیری (در سمت راست) در همان مکان قرار دارد. به عبارت دیگر ، هیچ تحریفی یا “فشرده سازی” با استفاده از فاصله کانونی طولانی تر وجود ندارد.

تنها تفاوت در عمق میدان آنها است. پیش زمینه در عکس گرفته شده در 70 میلی متر آنقدر واضح نیست. به نظر می رسد که عمق میدان یک ویژگی است ، نه تنها از دیافراگم ، بلکه از فاصله کانونی ، فاصله دوربین تا سوژه و اندازه سنسور نیز تاثیر پذیر است. با این حال ، این بحث برای مقاله دیگری است!

نکته مهمی که باید در مثال بالا بدانید این است که فاصله دوربین از سوژه تغییر نکرده است. در نتیجه ، نسبت های تصویر تغییر نکرد. اگر هنگام گرفتن عکس ، پاهای شما تکان نخورد ، تأثیری که یک لنز تله می دهد دقیقاً همان برش است ، اگرچه بدون از دست دادن جزئیات و وضوحی که در یک عکس خواهید یافت.

فشردگی لنز

پس فشرده سازی لنز چیست؟ فشرده سازی لنز هنگامی که با لنز تله عکس می گیرید اتفاق می افتد ، اما به دلیل لنز یا فاصله کانونی آن نیست. به این دلیل است که وقتی از لنزهای بلند استفاده می کنیم تمایل داریم دورتر از سوژه های خود بایستیم. این ترکیب لنز طولانی و فاصله دوربین از سوژه به بیننده این احساس را می دهد که اشیا از آنچه در واقع هستند بزرگتر هستند. در نتیجه ، ظاهری را می دهد که پس زمینه را به موضوع نزدیک تر کرده است. وقتی از لنزهای با زاویه دید عریض استفاده می کنید ، نتیجه عکس آن رخ می دهد. وقتی از لنزهای عریض استفاده می کنیم ، در مقایسه با لنزهای تله تمایل داریم که بسیار نزدیکتر به سوژه های خود بایستیم. به دلیل همین نزدیکی نسبی ، اجسام نزدیک به نسبت بزرگتر از اشیا در فاصله دورتر به نظر می رسند. در نتیجه ، عناصر پس زمینه بسیار کوچکتر شده و دورتر به نظر می رسند.

در اینجا دو نمونه آورده شده است. در این عکس اول از یک لنز بلند استفاده کردم. توجه کنید که کشتی چقدر به پرندگان نزدیک است. در واقع ، آنها احتمالاً حدود یک کیلومتر با یکدیگر فاصله داشتند.

در این عکس از بز ، از یک لنز زاویه اولترا واید استفاده شده ، توجه داشته باشید که سر بز نسبت به بدن او چقدر بزرگ به نظر می رسد.

نکته مهم در اینجا این نیست که من از لنزهای مختلفی استفاده کردم ، بلکه این واقعیت است که موضوع من در فاصله دوربین به شدت در هر عکس متفاوت است. برای عکس پرندگان و باری مسافت دوربین من از سوژه (پرندگان) احتمالاً 100 متر بود. در عکس بز ، دوربین من به معنای واقعی کلمه اینچ فاصله با بینی او فاصله داشت!

این دو مثال آخر فشرده سازی لنز را دقیقاً توضیح نمی دهند ، خصوصاً اینکه آنها از دو سوژه متفاوت هستند. برای روشن کردن دلیل فشرده سازی ، اجازه دهید یک سری عکس را ببینیم. این تصاویر به این منظور گرفته شده اند که سوژه (دختر بسیار همکار و صبور من) در هر عکس نسبتاً یک اندازه به نظر می رسد. برای این کار ، هر وقت فاصله کانونی را افزایش می دادم مجبور شدم دوربین را از او دورتر کنم. این ارزش تکرار دارد. باید فاصله او و دوربین را تنظیم می کردم تا اندازه او در قاب یکسان باشد. به پس زمینه بسیار توجه کنید. 

اولین تصویر در 24 میلی متر گرفته شده است. به گستره وسیع پس زمینه نگاه کنید. به مکان بیننده می دهد. به پرچم و فاصله دور گلدان ها توجه کنید. همچنین ، چون من خیلی نزدیک دخترم ایستاده بودم ، متاسفانه بینی او بزرگتر به نظر می رسد!

 عکس بعدی در فاصله کانونی 70 میلی متر گرفته شده است. پرچم بزرگتر به نظر می رسد. همچنین به آنچه در درختان پس زمینه اتفاق می افتد توجه کنید. 

105 میلی متر دیگر نمی توانید پرچم را ببینید. درختان شکوفه گیلاس برجسته تر می شوند.

فاصله کانونی من اکنون 200 میلی متر است. زمینه هنوز هم نزدیکتر می شود. اکنون احساس مسافت بسیار دشوار است.

این تصویر نهایی در 300 میلی متر گرفته شده است. گلدان ها در واقعیت حدود 10 متر فاصله داشتند ، اما ببینید اکنون چقدر به هم نزدیک هستند.

فشرده سازی در واقع به دلیل فاصله بین دوربین و سوژه است. با فاصله کانونی طولانی تر (که یک میدان دید باریک دارند) ، باید عقب بروید تا سوژه خود را در کادر همان اندازه نگه دارید. یک لنز با زاویه دید وسیع ، میدان دید بسیار گسترده تری دارد. برای اینکه سوژه خود را در یک تصویر با زاویه دید عریض نگه دارید ، باید بسیار به سوژه خود نزدیک شوید. در عکسهای بالا ، فاصله دخترم تا پس زمینه تغییر نکرده است. این فاصله از دوربین تا او بود که با تغییر فاصله کانونی تغییر می کرد.

اینجوری فکر کن اگر جسمی به شما نزدیک باشد ، به نظر می رسد نسبتاً بزرگ باشد. فاصله بین شما و جسم دو برابر شده و اندازه آن نصف می شود. آن فاصله را ده برابر افزایش دهید و اندازه جسم یک دهم است. در موارد زاویه باز ، فاصله دوربین و دخترم در مقایسه با فاصله دخترم و پس زمینه کوتاه است. بنابراین ، لیزا در مقایسه با درختان نسبتاً بزرگ است (چون اجسام با فاصله کوچکتر به نظر می رسند).

در موارد تله ، اندازه لیزا و پس زمینه نزدیک تر به نظر می رسد زیرا هر دو نسبتاً دور از دوربین هستند. با افزایش فاصله بین او و دوربین ، فاصله بین او و پس زمینه کمتر می شود.

فشردگی لنز و ترکیب

وقتی فهمیدید که این فاصله بین دوربین و سوژه است که باعث این اعوجاج می شود می توانید از فشرده سازی لنز به نفع خود استفاده کنید. به عنوان مثال ، اگر می خواهید عکس بگیرید ، و عناصر حواس پرتی زیادی در پس زمینه وجود دارد ، سعی کنید از یک لنز بلند استفاده کنید و از سوژه خود عقب باشید. با قدم زدن به عقب ، می توانید سوژه خود را در مقابل یک عنصر واحد در پس زمینه به جای همه شلوغی ها جدا کنید.

اگر می خواهید وسعت یک منظره را نشان دهید ، با یک لنز زاویه باز به یک عنصر پیش زمینه نزدیک شوید. این تصور ایجاد می کند که ویژگی های دور حتی عالی تر هستند.

بنابراین به طور خلاصه ، هرچه دوربین شما به سوژه نزدیکتر باشد ، پس زمینه دورتر ظاهر می شود. این موضوع ، اندازه و فاصله نسبی موضوع و پس زمینه را اغراق می کند. همانطور که دوربین خود را از موضوع دور می کنید ، پیش زمینه و پس زمینه به هم نزدیکتر به نظر می رسند. برای ایجاد نزدیکی بین سوژه و زمینه ای دور از آن استفاده کنید.

وقتی در حال ساخت عکس های خود هستید ، به فاصله دوربین تا سوژه خود فکر کنید. به جای بزرگنمایی و بزرگنمایی لنز ، سعی کنید پاهایتان را حرکت دهید! با لنز عریض یا دورتر با تله فوتو به سوژه خود نزدیک شوید. با این تکنیک آزمایش کنید و ببینید که چگونه دینامیک عکس های شما تأثیر می گذارد! 

مطالب مرتبط:  تجهیزات ضروری برای شروع عکاسی

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *