فریز کردن حرکت در عکاسی

عکاسان آماتور اغلب با عکاسی با حرکت فریز دست و پنجه نرم می کنند. هنگامی که با یک سوژه متحرک روبرو هستید ، توانایی گرفتن عکس های واضح می تواند چالش برانگیز باشد.

وقتی آن سوژه مانند دویدن یا رقص به سرعت حرکت می کند ، می تواند چالش برانگیزتر شود.

در اینجا نحوه فریز کردن اکشن در عکاسی خود آورده شده است.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: رینگ لایت برای عکاسی مد (Fashion)

 

با انتخاب حالت فوکوس صحیح شروع کنید

یک نقطه شروع خوب برای ثابت نگه داشتن حرکت در عکس ها ، انتخاب فوکوس مداوم است. این به این دلیل است که اولین چالش در زمینه فریز کردن تصاویر این است که اطمینان حاصل کنید که بر قسمت صحیح تصویر فوکوس کرده اید.

مشکلی که هنگام تلاش برای فوکوس روی یک سوژه متحرک با آن مواجه می شوید این است که به محض فوکوس ، سوژه شما حرکت کرده است. برای مثال ، تصور کنید فردی دوچرخه سواری به سمت شما انجام می دهد.

اگر از حالت فوکوس تک شات استفاده می کنید ، تا زمانی که دوربین عکاسی کرده است ، دوچرخه سوار به شما نزدیکتر می شود. نقطه فوکوس تغییر می کرد.

حالت فوکوس مداوم بر سوژه شما ادامه می دهد. وقتی دکمه شاتر را تا نیمه فشار می دهید ، فوکوس دوربین ادامه می یابد. وقتی حرکتی در عکاسی وجود دارد ، این بهترین حالت برای استفاده است.

حالت الویت شاتر را انتخاب کنید

وقتی از هر چیزی که در حال حرکت است عکاسی می کنید ، زمان تغییر یا تنظیمات را ندارید. بنابراین انتخاب حالت نیمه اتوماتیک این کار را کمی ساده تر می کند. با انتخاب اولویت شاتر می توانید حداقل سرعت شاتر خود را تنظیم کنید.

این باعث می شود که دوربین دیافراگم را انتخاب کرده و ISO را مطابق با آن انتخاب کند تا به شما این سرعت شاتر را برسد. این به این دلیل است که سرعت شاتر شما مهمترین عنصر عمل انجماد است.

اکثر دوربین های DSLR همچنین به شما امکان می دهند حداکثر ISO را انتخاب کنید. این امر به این دلیل است که دوربین آن را تا حدود 6400 بالا نبرد.

البته اگر از انجام این کار اطمینان دارید ، می توانید از حالت دستی استفاده کنید. یا اگر اقدامات تکراری را از همان مکان مشاهده می کنید.

اگر در یک غرفه نشسته اید و ماشین های مسابقه از کنار آن عبور می کنند ، آنها همچنان دور می زنند. تنظیمات شما نباید از دور به دور چندان تغییر کند. اما برای ایمن بودن ، همیشه حالت نیمه خودکار مانند اولویت شاتر را انتخاب می کنم.

از سرعت شاتر سریع استفاده کنید

تنظیم مهم دیگر برای درست شدن ، سرعت شاتر شماست. برای هر نوع عکاسی با حرکت فریز ، سرعت شاتر شما باید سریع باشد. این که سرعت این شاتر چقدر باید باشد ، به آنچه شما از آن عکاسی می کنید بستگی دارد.

اگر می خواهید حرکت کسی که راه می رود را مسدود کنید ، ممکن است به سرعت شاتر 1/200 ثانیه نیاز داشته باشید. اما اگر می خواهید در یک مسابقه فرمول یک حرکت را متوقف کنید ، سرعت شاتر شما ممکن است به سرعت 1/2000 ثانیه نیاز داشته باشد.

شاید برایتان سوال باشد که چگونه بدانید چه سرعت شاتر را انتخاب کنید؟ تجربه نقش مهمی را ایفا می کند و هرچه بیشتر از سناریوهای مختلف عکس بگیرید ، طبیعی تر خواهد شد.

به عنوان یک قاعده کلی ، برای تثبیت حرکت در عکاسی ، سریع ترین سرعت شاتر را که می توانید انتخاب کنید.

حداقل 1/250 ثانیه را هدف قرار دهید اما به خاطر داشته باشید که ممکن است لازم باشد سریعتر حرکت کنید. اما در عین حال سعی کنید ISO خود را تا حد ممکن پایین نگه دارید. بالا بردن ISO بسیار بالا بر وضوح تصاویر شما تأثیر منفی می گذارد.

برای سرعت شاتر سریع تر ایزوی خود را افزایش دهید

البته مواقعی وجود دارد که شما چاره ای جز انتخاب ISO بالاتر ندارید. بدون انجام این کار ممکن است به این معنی باشد که نمی توانید یک سرعت شاتر به اندازه کافی سریع برای تثبیت عملکرد انتخاب کنید.

از بالا بردن ISO خود نترسید بلکه فقط آن را به میزان لازم بالا ببرید. می توانید از نرم افزار پس پردازش برای حذف مقداری نویز از تصاویر خود استفاده کنید.

اگر بیش از حد باشد ، بر وضوح تصویر تأثیر می گذارد.

از دیافراگم باز استفاده کنید

سومین عنصر مثلث نوردهی دیافراگم است. هرچه دیافراگم شما کوچکتر باشد ، این شانس بیشتر است که بتوانید هنگام حرکت کل سوژه خود را واضح بگیرید. این بدان معنا نیست که باید دیافراگم های بسیار کوچکی مانند f/16 را انتخاب کنید.

مسئله اینجاست که هرچه دیافراگم شما کوچکتر باشد سرعت شاتر شما کندتر می شود. تنها راه افزایش سرعت شاتر افزایش ISO است.

این به نوبه خود به معنی نویز بیشتر است که به معنی فقدان وضوح است.

علاوه بر این ، جنبه خلاقانه ای برای انتخاب دیافراگم کوچک در این سناریو نیز وجود دارد. معمولاً ، وقتی می خواهید حرکت را فریز کنید ، چیز خاصی را شامل می شود. ماشین ، شخص یا حتی حیوان.

باید سعی کنید اطمینان حاصل کنید که تمرکز چشم بیننده بر روی آن موضوع است. شما نمی خواهید آنها را با عناصر دیگر اطراف تصویر منحرف کنید.

انتخاب دیافراگم گسترده تر ، زمینه را تار می کند و فوکوس را به سوژه اصلی می کشاند. به عنوان نقطه شروع به دنبال سرعت شاتر f/4.5 باشید و از آنجا به سمت بالا حرکت کنید.

از روش پنینگ استفاده کنید

Panning یکی از رایج ترین ترفندهای عکاسی است. ممکن است کمی مشکل باشد و برای تکمیل این تکنیک باید تمرین کنید.

Panning شامل حرکت دوربین به دنبال سوژه متحرک شما پس از فشار دادن دکمه شاتر می شود. این فقط با سرعت شاتر کندتر کار می کند.

اگر از اتومبیل عکاسی می کنید ، دکمه شاتر را فشار داده و دوربین خود را با همان سرعتی که ماشین در حال حرکت است حرکت می دهید. این باعث می شود ماشین در عین تار شدن پس زمینه تیز به نظر برسد.

این یک تکنیک خوب برای زمانی است که همه چیز در حال حرکت است (یعنی اگر چیزی به سمت شما بیاید کار نمی کند). این کار به تمرین و آزمایش زیادی نیاز دارد ، اما این راهی دیگر برای ثابت نگه داشتن حرکت در عکاسی است.

ایجاد موشن بلور برای تصاویر پویاتر

یکی از نکات جالب در مورد حرکت در تصاویر شما این است که پویایی را به چیزی ثابت اضافه می کند. بنابراین در حالی که تثبیت عملکرد فوق العاده است ، گاهی اوقات گرفتن حرکت از طریق تاری حرکت نیز بسیار عالی است.

نکته اصلی این است که اطمینان حاصل کنید که در حال انجام عکاسی با فریز به منظور استفاده از ترکیب بندی هستید. نگران نباشید که گاهی اوقات تصاویری را ثبت کنید که همیشه فریز نیستند.

مطالب مرتبط:  تنظیمات دوربین سونی SONY A7RIV
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *