فاصله کانونی مناسب برای عکاسی

درک فاصله کانونی کلید درک نحوه عملکرد دوربین شما است. فاصله کانونی یک لنز تعیین می‌کند که دوربین شما روی چه چیزی می‌تواند فوکوس کند و تصاویر شما چگونه ظاهر می‌شوند. از انتخاب لنز مناسب گرفته تا گرفتن عکس‌های بی‌نقص.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد فاصله کانونی و تأثیر آن بر عکاسی، ادامه مطلب را بخوانید.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: استفاده از رینگ لایت برای عکاسی از محصول

 

فاصله کانونی فاصله (اندازه گیری شده در میلی متر) بین نقطه همگرایی لنز شما و سنسور یا فیلم ضبط کننده تصویر است. فاصله کانونی لنز دوربین شما تعیین می کند که دوربین شما چه مقدار از صحنه را می تواند ثبت کند. اعداد کوچکتر زاویه دید بیشتری دارند و بیشتر صحنه را نشان می دهند، در حالی که اعداد بزرگتر زاویه دید باریکتری دارند و مقدار کمتر را نشان می دهند.

فاصله کانونی چگونه روی تصویر تأثیر می گذارد؟

فاصله کانونی از چند جهت بر ظاهر و کیفیت عکس تاثیر می گذارد:

میدان دید

فاصله کانونی تعیین می کند که چه مقدار از یک صحنه در یک تصویر گرفته شده است. لنزهای با فاصله کانونی کوتاه تر، لنزهای زاویه باز یا واید نامیده می شوند، زیرا به شما امکان می دهند میدان دید وسیع تری را در یک تصویر به دست آورید. لنزهایی با فواصل کانونی زیاد، لنزهای تله فوتو نامیده می شوند و میدان دید کمتری دارند.

عمق میدان

لنزهایی با فواصل کانونی زیاد، عمق میدان کم دارند، به این معنی که می‌توانند روی اجسام کوچک (حتی آنهایی که دور هستند) در فواصل مشخص فوکوس کنند. در همین حال، لنزهایی با فواصل کانونی کوتاه، عمق میدان بیشتری دارند، که آنها را قادر می‌سازد تا محدوده وسیع‌تری از عناصر را در فوکوس دریافت کنند.

چشم انداز

فاصله کانونی همچنین می تواند پرسپکتیو و مقیاس تصاویر شما را تغییر دهد. یک لنز با فاصله کانونی کوتاه‌تر، پرسپکتیو را گسترش می‌دهد و فضای بیشتری بین عناصر عکس شما ایجاد می‌کند. در همین حال، لنزهای تله فوتو تمایل دارند عناصر را در کادر کنار هم قرار دهند تا پرسپکتیو را “فشرده” کنند.

لرزش تصویر

لرزش تصویر باعث تاری و کاهش کیفیت تصویر می شود که از لرزش فشار دادن شاتر به وجود می آید. هنگام استفاده از لنز با فاصله کانونی طولانی و پرسپکتیو فشرده، لنز و دوربین شما به کوچکترین حرکت حساس تر هستند. با استفاده از سه پایه می توان از لرزش تصویر جلوگیری کرد.

مقایسه فاصله کانونی در لنزهای دوربین

طیف گسترده ای از لنزهای دوربین و در نتیجه فواصل کانونی متفاوتی در دسترس عکاسان تازه کار است. لنزهای خاص برای انواع خاصی از عکاسی مناسب تر هستند. به عنوان مثال، لنزهای اولترا واید برای عکاسی از منظره عالی هستند در حالی که تله فوتو گزینه بهتری برای عکاسی حیات وحش است.

لنزهای اولترا واید (فاصله کانونی 8 میلی متر تا 24 میلی متر)

به این لنزها گاهی لنزهای چشم ماهی نیز گفته می شود که محدوده دید بسیار وسیعی دارند. در حالی که آنها می توانند تصویری تا 180 درجه از اطراف لنز بگیرند، تصویر را به طور قابل توجهی تحریف می کنند و همه چیز را تقریباً مانند داخل یک کره ظاهر می کنند.

لنزهای واید (فاصله کانونی 24 تا 35 میلی متر)

فاصله کانونی کوچکتر و زاویه بازتر می تواند تصاویر را مخدوش کند. با عدسی با این اندازه، اعوجاج حداقل است و تصویر طبیعی تر به نظر می رسد. تقریباً همه چیز در فوکوس است، مگر اینکه سوژه شما بسیار نزدیک به دوربین باشد و اعوجاج فضایی کمتری نسبت به یک لنز اولترا واید وجود داشته باشد، اما همچنان باعث می‌شود که چیزها دورتر از آنچه هستند به نظر برسند.

لنز استاندارد (فاصله کانونی 35 تا 70 میلی متر)

این لنزهای همه کاره تقریباً برای هر نوع عکاسی، از پرتره گرفته تا مناظر، مناسب هستند. این لنزهای همه کاره تصاویر را تقریباً به همان شکلی که چشم انسان دنیا را می بیند ارائه می دهند و بسته به دیافراگم به راحتی در عمق میدان کم یا زیاد تنظیم می شوند.

لنز تله فوتو (فاصله کانونی 70 میلی‌متر تا 300 میلی‌متر یا بیشتر)

این لنزها برای تشخیص سوژه‌های دور ایده‌آل هستند، مانند تلسکوپ. برای فشرده‌سازی سوژه و پس‌زمینه خوب است، که باعث می‌شود پس‌زمینه بسیار نزدیک‌تر به سوژه ظاهر شود. لنزهای تله فوتو اغلب دارای عمق میدان کم هستند، مگر اینکه سوژه خیلی دور باشد.

چگونه ضریب برش سنسور بر فاصله کانونی تأثیر می گذارد؟

ضریب برش یک اصطلاح عکاسی برای تفاوت بین اندازه سنسور دوربین شما و یک فیلم سنتی 35 میلی متری است. فاکتور برش بر فاصله کانونی شما تأثیر می‌گذارد زیرا سنسور «برش‌خورده» کمتر از یک سنسور «فول فریم» تصویر ارائه‌شده را می‌گیرد و در نتیجه عکس با بزرگ‌نمایی بیشتر به نظر می‌رسد. برای مثال، برخی از برندهای دوربین، از جمله کانن و نیکون، DSLR می‌سازند. دوربین هایی با سنسورهای کوچکتر از 35 میلی متر. دوربین های DX نیکون دارای ضریب برش 1.5 هستند که به این معنی است که اندازه آنها فقط 75 درصد از یک فریم فیلم سنتی است.

دوربین‌هایی با فاکتور برش بالاتر، میدان دید باریک‌تری تولید می‌کنند که می‌تواند احساس فاصله کانونی طولانی‌تری را ایجاد کند، حتی اگر از لنزی با فاصله کانونی مناسب برای سوژه خود استفاده می‌کنید. برای جلوگیری از گرفتن عکس هایی که بیش از حد زوم شده اند، فاصله کانونی هر لنزی را که قصد استفاده از آن را دارید در ضریب برش سنسور دوربین خود ضرب کنید، سپس از عدد حاصل (فاصله کانونی موثر یا معادل) برای انجام هرگونه تنظیماتی در تجهیزات خود استفاده کنید. .

نحوه انتخاب لنز دوربین برای فاصله کانونی

استفاده از لنز تله فوتو برای پرتره به اندازه تلاش برای عکاسی از اسب آبی از راه دور، تنها با استفاده از یک لنز اولترا واید پرایم، سخت است. قبل از خرید لنز جدید، مطمئن شوید که در مورد آنچه که در حال عکاسی هستید کاملاً آگاه هستید. این راهنمای مفید برای لنزهای دوربین را بررسی کنید که فاصله کانونی مناسب برای هر سوژه را در اختیار شما قرار می دهد.

بهترین لنز دوربین مبتدی

لنز 50 میلی‌متری محبوب‌ترین لنز برای شروع است، زیرا تعادل خوبی بین میدان دید و عمق میدان ایجاد می‌کند و برای ایجاد یک تصویر واضح نیازی به تغییر فاصله کانونی ندارد. در اینجا با انواع لنزهای دوربین بیشتر آشنا شوید.

بهترین لنز برای عکاسی در سفر

عکاسی در سفر از این نظر منحصر به فرد است که شما می خواهید سبک سفر کنید، اما می توانید جزئیات زیادی را ثبت کنید. یک لنز زوم استاندارد به شما امکان می دهد فاصله کانونی خود را تنظیم کنید و انعطاف کافی برای گرفتن هر عکس به شما می دهد. در راهنمای جامع ما در اینجا درباره عکاسی سفر بیشتر بیاموزید.

بهترین لنز برای عکاسی ورزشی

لنزهای زوم تله فوتو فواصل کانونی طولانی تری را ارائه می دهند که برای گرفتن صحنه های اکشن از دور ایده آل هستند. 

بهترین لنز برای عکاسی منظره

قبل از رفتن به یک ماجراجویی در فضای باز، دو لنز را در نظر بگیرید: یک لنز واید (یا با زاویه دید فوق العاده) و همچنین یک لنز استاندارد. برای عکاسی منظره، می‌خواهید انعطاف‌پذیری داشته باشید تا هم مقیاس و هم جزئیات را ثبت کنید. 

بهترین لنز برای عکاسی پرتره

لنزهای ثابت (همچنین به عنوان لنزهای پرایم شناخته می شوند) با فواصل کانونی بین 35 تا 70 میلی متر، این لنزها پرتره های فوق العاده ای می سازند. فقدان گزینه‌های زوم در لنز پرایم، وضوح تصویر را برای پرتره تضمین می‌کند (بنابراین چهره‌های مبهم یا تار وجود ندارد). 

بهترین لنز برای عکاسی ماکرو

یک لنز تله فوتو حداقل 200 میلی متری برای عکاسی ماکرو بهترین است. فاصله کانونی این لنز قدرتمند می تواند جزئیات ظریف را از دور ثبت کند. 

بهترین لنز برای عکاسی معماری

یک لنز واید استاندارد دارای میدان دید مناسبی برای ثبت بیشتر، اگر نه همه، یک ساختمان یا منظره شهری است.

بهترین لنز برای عکاسی خیابانی

مانند عکاسی پرتره، عکاسی خیابانی از ظاهر منحصر به فرد و شفافی که لنزهای ثابت استاندارد ایجاد می کنند، سود می برد. با این حال، اگر می‌خواهید خلاق باشید، لنز زوم استاندارد را انتخاب کنید و از فواصل کانونی برای بازی با اندازه سوژه خود نسبت به پس‌زمینه استفاده کنید. 

بهترین لنز برای عکاسی از حیات وحش

لنزهای زوم تله فوتو برای موقعیت‌های بالقوه خطرناک یا سناریوهایی که می‌خواهید صحنه‌ای را بدون ایجاد مزاحمت برای سوژه‌ها ثبت کنید، مفید هستند. حیات وحش می تواند غیرقابل پیش بینی باشد، و لنز تله فوتو با فاصله کانونی زیاد کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که می توانید فاصله کافی بین خود و حیات وحش را حفظ کنید.

مطالب مرتبط: راهنمای استفاده از گیمبال
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *