فاصله هایپر فوکال چیست؟

فاصله هایپر فوکال می تواند موضوعی گیج کننده باشد، هم برای عکاسان مبتدی و هم برای عکاسان متخصص. با این حال، اگر می‌خواهید واضح‌ترین تصاویر ممکن را بگیرید، به‌ویژه عکس‌های منظره، بسیار ارزشمند است. در این مقاله، فاصله هایپرفوکال را توضیح می دهم و روش های مختلفی برای گرفتن واضح ترین عکس های ممکن با حداکثر عمق میدان ارائه می دهم. این مقاله نمودارهای فاصله هایپر فوکال و همچنین سایر روش‌های ساده‌تر برای یافتن فاصله هایپرفوکال شما را پوشش می‌دهد.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: استفاده از رینگ لایت در آرایش

 

فاصله هایپرفوکال چیست؟

فاصله هایپرفوکال ، در ساده ترین حالت، فاصله فوکوس است که به عکس های شما بیشترین عمق میدان می دهد. به عنوان مثال، منظره ای را در نظر بگیرید که می خواهید همه چیز – پیش زمینه و پس زمینه – واضح به نظر برسد. اگر روی پیش زمینه فوکوس کنید، پس زمینه در تصویر تار به نظر می رسد. و اگر روی پس زمینه فوکوس کنید، پیش زمینه خارج از فوکوس به نظر می رسد! چه طور درستش کردی؟ ساده: شما در نقطه خاصی بین پیش زمینه و پس زمینه فوکوس می کنید، که باعث می شود هم پیش زمینه و هم عناصر پس زمینه صحنه نسبتا واضح به نظر برسند. این نقطه فوکوس فاصله هایپرفوکال نامیده می شود.

در دنیای نوری، فاصله هایپرفوکال کمی متفاوت تر است. تعریف فنی نزدیکترین فاصله فوکوس است که به اجسام در بی نهایت اجازه می دهد تا به طور قابل قبولی شارپ باشند. منظور از “بی نهایت” به هر جسم دور است – مثلاً افق یا ستارگان در شب.

1. در یک تفسیر، فاصله هایپرفوکال لنز شما با دیافراگم متفاوت خواهد بود. چرا؟ در مورد آن اینگونه فکر کنید – اگر دیافراگم شما باز است، مانند f/2، برای اینکه اشیا در بی نهایت در فوکوس ظاهر شوند، باید خیلی دور فوکوس کنید. با این حال، در دیافراگم کوچک f/11 یا f/16، اشیاء دور همچنان واضح هستند، حتی اگر لنز شما با دقت بیشتری فوکوس شود. بنابراین، در این مورد، با استفاده از دیافراگم های کوچکتر، فاصله هایپرفوکال به لنز شما نزدیک تر می شود.

2. با این حال، با تفسیر دیگری، فاصله هایپرفوکال با دیافراگم متفاوت نیست. چرا که نه؟ در این تفسیر، فاصله هایپرفوکال فاصله فوکوس است که وضوح برابر بین پیش زمینه و پس زمینه را فراهم می کند. این چیزی نیست که با تغییر دیافراگم خود تغییر کند (حتی وقتی هم پیش زمینه و هم پس زمینه در دیافراگم های باز بیشتر و بیشتر از فوکوس خارج می شوند).

3. دلیل این تفاسیر متفاوت عبارت کلیدی “قابل قبول واضح” در تعریف فاصله هایپرفوکال است. برای برخی افراد، شارپ قابل قبول یک مقدار دقیق است، در حالی که برای افراد دیگر، «تیز قابل قبول» به این معنی است که وضوح پس‌زمینه با پیش‌زمینه برابر است. هیچ کدام از این دو تفسیر اشتباه نیست و تعریف فاصله هایپر کانونی به ما اجازه می دهد که از هر کدام استفاده کنیم. با این حال، تفسیر دوم این مزیت را دارد که واضح‌ترین عکس کلی را از جلو به عقب ارائه کند، زیرا وضوح پس‌زمینه را بر وضوح پیش‌زمینه اولویت نمی‌دهد.

فاصله کانونی شما نیز تاثیر زیادی بر فاصله هایپر کانونی دارد. همانطور که بزرگنمایی می کنید، فاصله هایپر کانونی شما دورتر و دورتر می شود. برای یک لنز 20 میلی متری، ممکن است لازم باشد فقط چند فوت از لنز خود فوکوس کنید تا افق (پس زمینه دور در بینهایت) به طور قابل قبولی واضح باشد. از سوی دیگر، برای یک لنز 200 میلی متری، فاصله هایپرفوکال شما ممکن است صدها فوت دورتر باشد.

توجه به این نکته مهم است که اگر در فاصله هایپرفوکال فوکوس کنید، عکس شما از نصف آن نقطه تا بی نهایت شارپ خواهد بود. بنابراین، اگر فاصله کانونی شما برای یک دیافراگم و فاصله کانونی معین ده فوت باشد، همه چیز از پنج فوت تا افق واضح به نظر می رسد.

مطالب مرتبط: راهنمای خرید دوربین بدون آینه
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *