عکاسی پرتره با موبایل

قابلیت های دوربین های امروزی گوشی های هوشمند چیزی باورنکردنی نیست. شما می توانید انواع عکس ها را از عکاسی خیابانی ، عکاسی حیات وحش ، عکاسی پرتره و موارد دیگر ثبت کنید.

اما اگر قصد دارید عکاسی پرتره انجام دهید ، باید آن را به درستی انجام دهید تا بهترین نتایج ممکن را بدست آورید. در زیر چند مرحله و نکاتی وجود دارد که به شما کمک می کند عکس های پرتره خوبی با تلفن همراه خود بگیرید.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: << رینگ لایت رنگی RGB >>

 

1- فوکوس بر نزدیکترین چشم به گوشی

چشم ها در عکاسی پرتره کانون توجه هستند. اگر آنها در عکس واضح نباشند ، عکسهای پرتره شما کسل کننده و بی روح به نظر می رسند. این اولین و مهمترین نکته برای هر عکاس پرتره است – روی چشم ها فوکوس کنید!

اما شما نمی توانید به طور همزمان بر روی هر دو چشم فوکوس کنید مگر اینکه آنها در یک سطح قرار بگیرند و در این صورت ، سایر موارد در آن صفحه نیزواضح به نظر می رسند. اما کاری که می توانید انجام دهید این است که روی هر یک از چشم ها فوکوس کنید – ترجیحا نزدیکترین چشم به شما. 

2- کادربندی خارج از مرکز

ترکیب بندی عکاسی تلفن های هوشمند خارج از مرکز از نظر بصری جذاب تر از ترکیباتی هستند که سوژه اصلی درست در وسط کادر قرار دارد. این امر مستقیماً از قاعده یک سوم ناشی می شود. قانون یک سوم نه تنها قاعده ای است که در عکاسی بیشترین صحبت راجع به آن می شود ، بلکه بیشترین استفاده را نیز دارد.

استفاده از این قانون ساده است. تصور کنید که کادر به 9 جعبه مربع با اندازه مساوی تقسیم شده است. هنگامی که کادر را به این شکل تقسیم کردید ، همه چیز از آنجا آسان است. سوژه خود را در یکی از چهار نقطه متقاطع (دو در دو طرف قاب) جایی که گوشه باکس ها به هم می رسند ، قرار دهید. از این موارد به عنوان نقاط شیرین روی یک کادر یاد می شود. قرار دادن هر چیزی روی یکی از این چهار نقطه به طور خودکار بر سوژه تأکید می کند و آن را برجسته می کند.

3- از ویژگی Touch To Focus on smartphone خود استفاده کنید

آیفون دارای آن است و این ویژگی است که کار را برای علاقه مندان به عکاسی پرتره با تلفن های هوشمند بسیار آسان می کند. این ویژگی واقعا چیست؟ مانند این است که سوژه خود را فوکوس کنید ، اما به جای استفاده از حلقه فوکوس دستی روی لنزهای DSLR ، روی صفحه ای که سوژه شما در آن ظاهر می شود ضربه بزنید.

تلفن بلافاصله روی آن نقطه فوکوس می کند. این ویژگی در برخی از دوربین های DSLR حرفه ای موجود است. این یک روش سریع و قابل اعتماد برای دقت فوکوس بیشتر است. متأسفانه ، این فناوری در همه مارک های تلفن هوشمند موجود نیست.

4- نوردهی مناسب برای پرتره

در اینجا نکته ای است که اگر از علاقه مندان جدی به عکاسی پرتره با تلفن هوشمند هستید ، بسیار دوست دارید از آن استفاده کنید. هر دوربینی و حتی کوچکترین دوربین تلفن هوشمند دارای یک مکانیسم نورسنجی در داخل آن است.

نورسنجی به معنای ارزیابی متوسط درخشندگی یک صحنه ، ارزیابی میزان دیافراگم و سرعت شاتر برای نوردهی مناسب است. 

در اکثر تلفن های هوشمند قدیمی ، هیچگونه تغییر دستی بر مقدار نوردهی مناسب وجود نداشت. 

اگر تلفن هوشمند شما دارای این گزینه است (به شما اجازه می دهد مقادیر نوردهی را به صورت دستی تنظیم کنید) به طور کامل از آن استفاده کنید. اگر اینطور نیست و شما فقط به انتخاب ناحیه اولویتی که باید اندازه گیری شود محدود می شوید ، از حالت تشخیص چهره یا حالت نورسنجی جزئی برای تأکید بر چهره در صحنه و نه کل صحنه استفاده کنید.

5- با نور طبیعی فراوان عکس بگیرید

دوربین موبایل در اصل یک دوربین فاصله کانونی ثابت است که دور یک سنسور کوچک با اندازه پیکسل بیش از 1.5 میکرومتر پیچیده شده است. در واقع ، عملکرد در نور کم همیشه با چنین سنسورهای کوچکی مشکل ساز خواهد بود. حتی با وجود فناوری سنسور با نور پس زمینه در گوشی های هوشمند که نوید بهبود قابل توجهی در عملکرد نور کم را می دهند ، اینها در اصل واحدهای حسگر کوچکی هستند و مستعد ایجاد نویز در تصویر هستند.

نور کم باعث بدتر شدن اوضاع برای این سنسورهای کوچک می شود. بنابراین ، بهتر است در شرایط روشن ، به ویژه در روز ، عکس بگیرید.

مطالب مرتبط:  چرا به دوربین DSLR نیاز داریم؟
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *