عکاسی پانوراما

عکاسی پانوراما چیست؟

عکاسی پانوراما که به آن عکاسی با فرمت عریض نیز گفته می شود تکنیک خاصی است که در آن چندین عکس را بهم وصل می کنند تا یک عکس عریض افقی یا عمودی ایجاد کنند.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: بهترین رینگ لایت های سال 2021

 

اصطلاح پانوراما در یونانی به معنای دید کامل است. این اصطلاح ابتدا از نقاشان گرفته شده است که می خواستند منظره ای وسیع را بطور کامل به تصویر بکشند.

اولین عکس های پانوراما از بهم چسباندن نسخه های چاپی نگاتیو درست شدند که نتیجه چندان خوبی نداشتند ولی به مرور با پیشرفت فناوری و ظهور کامپیوتر امکان ایجاد عکس های پانوراما به بهترین کیفیت فراهم شده است. امروزه عکاسی پانوراما نه تنها بین عکاسان منظره بلکه بین عکاسان معماری و شهری نیز رایج شده است.

بسته به کاری که می خواهید انجام دهید عکاسی پانوراما می تواند بسیار پرهزینه باشد. به عنوان مثال ایجاد عکس های پانوراما در عکاسی معماری مستلزم کالیبراسیون مناسب دوربین و لنز بر روی تجهیزات ویژه پانوراما است تا از خطوط منحنی، اعوجاج و پیوندهای نامناسب اجسام جلوگیری شود. البته بدون تجهیزات گران قیمت نیز می توان عکس های پانورامای خوب گرفت به شرطی که کار به درستی انجام شود.

انواع پانوراما

پانورامای عریض

پانورامای 180 درجه

پانورامای 360 درجه

پانورامای کروی

 عکس های پانورامای افقی و عمودی

گرفتن عکس های افقی روشی آسان برای ایجاد پانورامای سریع است، جایی که وضوح مهم نیست.

ولی در روش عمودی باید عکس های بیشتری را بهم متصل کنید در عوض تصویر نهایی دارای کیفیت بالاتری خواهد بود.

تجهیزات مورد نیاز برای عکاسی پانوراما

1-دوربین عکاسی DSLR

یک دوربین عکاسی DSLR که دارای تنظیمات دستی باشد در عکاسی پانوراما ضروری است.

2-لنز

معمولا در عکاسی پانوراما استفاده از لنزهای زوم توصیه می شود زیرا در شرایطی که امکان جابجایی وجود ندارد به شما کمک خواهد کرد.

3-فیلتر

هنگام عکاسی پانوراما فیلترها را از روی لنز خود بردارید حتی استفاده از فیلتر پولاریزه می تواند باعث بهم ریختگی عکس شما شود.

4-سه پایه

یکی از مهمترین تجهیزات مورد نیاز در عکاسی پانوراما سه پایه است. سه پایه باید دارای پایه های محکم و سر انعطاف پذیر باشد تا بتوانید به راحتی دوربین را برروی آن به چپ و راست حرکت دهید.

5-ریموت شاتر

استفاده از ریموت شاتر نیز برای ثبت تصاویر واضح توصیه می شود اما چندان ضروری نیست.

6-پکیج کامل عکاسی پانوراما

این پکیج شامل تمام تجهیزات مورد نیاز برای عکاسی پانوراما می باشد ولی قیمت آن کمی گران است و برای عکاسان مبتدی توصیه نمی شود.

تنظیمات دوربین

برای عکاسی پانوراما باید دوربین را در حالت دستی قرار دهید. لنز خود را نیز روی حالت فوکوس دستی تنظیم کنید. لنز خود را روی بی نهایت فوکوس کنید سپس به فوکوس دستی بروید. زیرا نباید هر بار که عکس می گیرید فوکوس شما تغییر کند.

-ایزو

ایزو را به حالت تنظیم دستی برگردانید و آن را روی عدد 100 الی 200 تنظیم کنید.

-دیافراگم و سرعت شاتر

دیافراگم را باید روی عددی تنطیم کنید که همه چیز را در فوکوس داشته باشید. نباید قسمتی از عکس تار بیفتد. معمولا دیافراگم F10 یا بالاتر مناسب است.

-فاصله کانونی

معمولا لنزهای واید دارای اعوجاج هستند که این می تواند ترازبندی صحیح و دوخت تصاویر را دشوار کند. فاصله کانونی مناسب برای دوربین های فول فریم بین 28 تا 50 میلی متر و برای دوربین های کراپ سنسور بین 18 تا 35 میلی متر است.

سعی کنید همیشه با فرمت RAW عکاسی کنید و وایت بالانس دوربین را روی حالت خودکار تنظیم کنید.

مراقب باد و سایر اشیاء متحرک باشید. همچنین از عکاسی از امواج آب در حال حرکت خودداری کنید زیرا اینها باعث خرابی عکس های شما می شوند.

استفاده از هد پانوراما در گرفتن عکسهای پانورامای بی نقص بسیار به شما کمک می کند. با کمک این هد شما می توانید دوربین خود را به راحتی به اطراف حرکت دهید.

مرحله نهایی چسباندن عکس ها به هم

این کار توسط نرم افزارهای خاصی مانند فتوشاپ، لایت روم و غیره انجام می شود که نحوه انجام آن در مقاله دیگری در مجله مینیاتور آمده است.

مطالب مرتبط:  زوم اپتیکال در مقابل زوم دیجیتال

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *