عکاسی پانوراما با پهپاد

پهپادها به عکاسان اجازه می دهد تا از پرسپکتیو های منحصر به فرد و نقاط دید ، تصاویر و فیلم ها را ثبت کنند. اگرچه دوربین های دیجیتالی در پهپادهای مدرن سطح بالا هستند ، اما در مورد اندازه و وضوح سنسورها هنوز کاملاً محدود هستند. در نتیجه ، تصاویری که از پهپادها بیرون می آید ، اغلب فاقد میزان جزئیات لازم برای چاپ با کیفیت بالا هستند.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: رینگ لایت RGB و کابرد آن

 

فاصله کانونی – فوکوس – تنظیمات نوردهی

روند عکسبرداری از پانورامای هوایی با پهپاد می تواند تا حدودی پیچیده باشد ، زیرا تعدادی متغیر در حال بازی هستند. اول از همه ، شما باید فاصله کانونی پهپاد را بررسی کنید و ببینید چه نوع عکاسی پانوراما را می توانید با آن انجام دهید (به طور معمول ، هرچه فاصله کانونی لنز پهپاد بیشتر باشد ، برای عکاسی با پهپاد بهتر است).

در حالی که اکثر پهپادهای موجود در بازار مجهز به لنز واید هستند (معمولاً معادل 24 میلی متر یا 28 میلی متر FoV در حالت فول فریم) ، برخی از آنها دارای لنزهای بلندتر هستند یا حتی به طور بالقوه محدوده زوم را ارائه می دهند. به عنوان مثال ، Mavic 2 Zoom دارای فاصله کانونی معادل 24-48 میلی متر است که می تواند برای انجام پانورامای هوایی بسیار مفید باشد.

حال شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که چرا لنزهایی با فاصله کانونی بیشتر در پهپادها برای عکاسی پانوراما مناسب تر هستند. دلیل اصلی این امر همانند عکاسی پانوراما بر روی سه پایه با لنز اولترا واید است.  اگر روی پهپاد خود لنز زوم دارید ، قبل از شروع عکاسی پانورامای هوایی حتماً آن را زوم کنید.

دومین متغیری که باید مورد توجه قرار گیرد دیافراگم است. در حالی که اکثر پهپادهای درجه یک دارای یک دیافراگم ثابت هستند ، پهپادهای پیشرفته تر ممکن است کنترل دیافراگم کامل را ارائه دهند و به شما این امکان را می دهند که لنز را متوقف کنید تا کنتراست و وضوح بیشتری به دست آورد. این به وضوح به شرایط عکاسی بستگی دارد – اگر نور کافی وجود ندارد ، بهتر است به جای سرعت شاتر طولانی تر ، دیافراگم بازتری را انتخاب کنید ، به خصوص اگر با شرایط باد مواجه هستید.

بسومین مورد سرعت شاتر است. اندازه و وزن کلی پهپاد بر ثبات آن در هوا تأثیر می گذارد ، به ویژه در مورد مقابله با بادهای سبک (به طور کلی ، پهپادهای بزرگتر و سنگین تر با ثبات بیشتری در مقایسه با نمونه های قابل حمل و سبک وزن خود پرواز می کنند). در نتیجه ، سرعت شاتر انتخاب شده به عوامل مختلفی مانند شرایط عکاسی ، اندازه / وزن پهپاد و ثبات کلی پهپاد در هنگام پرواز بستگی دارد. حتی اگر برخی از پهپادها حالت سه پایه را داشته باشند ، این بدان معنا نیست که می توانید از نوردهی طولانی استفاده کنید – مواردی مانند ارتعاشات روتور پهپاد و باد به راحتی می توانند باعث لرزش شوند،  بنابراین این را در نظر داشته باشید.

پانورامای هوایی افقی – عمودی – چند ردیفی

چه با یک پهپاد که دارای یک لنز با فاصله کانونی ثابت است و چه با یک پهپاد که دارای یک لنز زوم است ، عکاسی کنید ، می توانید تعدادی از انواع مختلف پانوراما را با آن عکاسی کنید. یک پانورامای هوایی افقی معمولاً شامل دو یا چند تصویر پهپادی در یک ردیف است که منجر به یک تصویر پانورامای افقی نازک می شود. عکسهای پانورامای افقی ساده ترین هستند ، زیرا تنها کاری که باید انجام دهید این است که دوربین پهپاد را از چپ به راست یا برعکس بچرخانید ، سپس تصاویر را ضبط کنید در حالی که بین 20 تا 30 درصد بین آنها همپوشانی دارد.

یک پانورامای هوایی عمودی معمولاً با دو یا چند تصویر گرفته می شود که منجر به یک پانورامای عمودی واحد می شود ، که گاهی اوقات به عنوان “ورتوراما” نیز نامیده می شود. اگر هدف شما گرفتن یک تصویر عمودی نازک است که سوژه شما و همچنین آسمان را به نمایش بگذارد ، یک vertorama نسبتاً آسان است و می توان با هر پهپادی عکس گرفت. هنگام استفاده از لنزهای واید ، توصیه ما این است که میزان همپوشانی بین تصاویر هنگام عکاسی با لنزهای واید را به 50 یا بیشتر افزایش دهید.

پانورامای هوایی چند ردیفی پیچیده ترین نوع پانوراما برای عکاسی است. این امر نیاز به برنامه ریزی مناسب دارد و بسته به فاصله کانونی لنز ، ممکن است نیاز به همپوشانی زیادی داشته باشد ، علاوه بر این مقدار زیادی از اعوجاج در نرم افزارهای پردازش مانند Photoshop نیز اصلاح می شود. پانورامای چند ردیف کمی تمرین می طلبد ، اما هنگامی که یاد گرفتید چگونه این کار را به درستی انجام دهید ، بهترین نتایج را ایجاد کنید. بهترین نامزدها برای پانورامای چند ردیفی ، پهپادها هستند که دارای لنزهایی با فاصله کانونی 35 میلی متر و بیشتر (در 35 میلی متر / معادل فول فریم) هستند.

مطالب مرتبط:  عکاسی از پروانه ها
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *