عکاسی ورزشی

انجام عکاسی ورزشی از فرزندان دوستان یا هم تیمی های شما راهی عالی برای ثبت خاطرات زیبا در هنگام ورزش است.می توانید بجای اینکه در کنار زمین بنشینید و فقط به تماشا مشغول شوید دوربین خود را برداشته و لحظات ناب را ثبت کنید. در این مقاله نکات مهمی را در خصوص عکاسی ورزشی توضیح خواهیم داد.

قواعد بازی را بیاموزید

درک قوانین ورزشی که قصد عکاسی از آن را دارید بسیار مهم است. هرچه قوانین را بهتر بشناسید می توانید عکسهای بهتری ثبت کنید. می توانید از منابع آنلاین که در آنها قوانین ورزشی بهترین موقعیت های عکاسی انواع نمونه عکس و تجهیزات مورد نیاز وجود دارند استفاده کنید.

 

استفاده از دوربین خود را بیاموزید

اگر تازه وارد هستید باید مدتی را صرف شناختن تنظیمات دوربین خود کنید. عکاسی به صورت کاملا خودکار امکانات کمی را در اختیار شما قرار می دهد.

 

از سرعت شاتر سریع استفاده کنید

در عکاسی ورزشی اگر می خواهید بهترین صحنه ها را ثبت کنید باید از سرعت شاتر سریع استفاده کنید. مثلا از سرعت 1/500 الی 1/2000  ثانیه استفاده کنید. شاید بتوانید در مسابقه شنا از سرعت شاتر آهسته تر استفاده کنید. اما در یک مسابقه فوتبال باید سرعت شاتر بالاتر باشد.

 

موقعیت های مناسب برای عکاسی را انتخاب کنید

در عکاسی ورزشی به طور کلی شما باید در موقعیتی قرار بگیرید که سوژه همواره به سمت شما قرار گیرد. مثلا در مسابقه دو باید در قسمتی از منحنی پیست قرار بگیرید که دونده کاملا به سمت شما باشد.

 

از لنز زوم تله استفاده کنید

استفاده از لنز زوم تله به شما این امکان را می دهد که هر صحنه ای را در موقعیتی مناسب عکاسی کنید.

مثلث نوردهی را بشناسید

درک مثلث نوردهی که شامل سرعت شاتر دیافراگم و ایزو می باشد در ثبت عکس های عالی بسیار تاثیر گذار است. در عکاسی ورزشی معمولا شما یک سرعت شاتر سریع دیافراگم باز و ایزوی متغیر وابسته به نور محیط نیاز دارید.

 

به مقامات مربیان ورزشکاران و کارمندان در همه حال احترام بگذارید

حضور شما در یک رویداد ورزشی یک امتیاز است. اگر مسئولی به شما گفت که این کار را انجام دهید و بالعکس. اگر اختلاف نظر دارید آن را به بعد از مسابقه موکول کنید.

 

به آنچه در اطراف شما می گذرد دقت کنید

برای ایمنی خود بهتر است کاملا مراقب اطراف باشید. هرگز خود را با گوشی تلفن همراه و یا چک کردن عکس های گرفته شده قبلی مشغول نکنید. چون ممکن است در یک مسابقه فوتبال توپ یا بازیکن به صورت و بدن شما برخورد کند حتی ممکن است به دوربین عکاسی و تجهیزات شما نیز آسیب برساند.

 

از فلاش استفاده نکنید

از استفاده فلاش حتی فلاش اکسترنال در روشن کردن سوژه شما بی تاثیر خواهد بود. علاوه بر این نور فلاش حواس ورزشکاران و تماشاگران را پرت می کند.

 

در برخی از موارد از لنزهای واید استفاده کنید

علی رغم اینکه بیشتر عکس های ورزشی با لنز تله فوتو گرفته می شوند. گاهی اوقات ثبت عکس هایی با زاویه دید عریض این احساس را به بیننده منتقل می کند که او در ورزشگاه حضور دارد.

 

سعی کنید در عکس های خود مفهوم خاصی را روایت کنید

عکس های ورزشی می توانند حاوی پیام و مفاهیم خاصی باشند. مثلا وقتی یک تیم فوتبال برنده می شود چهره اعضای تیم بیانگر یک حس پیروزی و غرور می باشد. یا وقتی که دو دونده می خواهند همزمان از خط پایان عبور کنند می توانید بکارگیری حداکثر تلاش برای پیروز شدن را در چهره و اندام آنها ثبت کنید.

همیشه پشت به خورشید باشید

هنگام عکاسی ورزشی در فضاهای باز سعی کنید همیشه پشت به خورشید قرار بگیرید. زیرا تابش مستقیم نور خورشید به دوربین شما عکس های شما را خراب می کند.

 

از حالت فوکوس خودکار مداوم استفاده کنید

وقتی از فوکوس خودکار در حالت مداوم استفاده کنید. حتی با حرکت سوژه یا حرکت خودتان سوژه همواره در فوکوس باقی می ماند. تمام دوربین های عکاسی DSLR و بدون آینه به این قابلیت مجهز هستند.

 

وقایع را پیش بینی کنید

شما باید فعال باشید نه واکنش پذیر. اگر نسبت به عملی که در زمین اتفاق می افتد واکنش نشان می دهید در واقع آن لحظه را از دست داده اید. ریتم ورزش را بیاموزید و به دنبال نشانه های لحظات قریب الوقوع باشید.

 

علاوه بر ورزشکاران می توانید از حواشی اطرافتان مانند تماشاگران دستفروش ها و یا کارمندانی که در آنجا حضور دارند صحنه های جالبی را عکاسی کنید.

 

مطالب مرتبط:  عکاسی تایم لپس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *