عکاسی مینیمال چیست؟

 

در سال های اخیر مینیمالیسم کلمه ای است که زیاد درباره آن شنیده اید. مینیمالیسم در جنبه های مختلف زندگی مانند سازماندهی برنامه ریزی و فعالیت های روزمره وجود دارد. عکاسی مینیمال (ساده گرایانه) زیر مجموعه ای از عکاسی است شبیه به عکاسی سیاه وسفید منظره یا طبیعت.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: موارد استفاده از رینگ لایت

اصول عکاسی مینیمال

بهترین برای درک عکاسی مینیمال تعریف مینیمالیسم و درک آن به عنوان یک مفهوم کلی است. در اصل عکاسی مینیمال ارزش نهادن به یک سوژه خاص در عکس و از بین بردن سایر زوایه بصری برای برجسته نمودن و انتقال هرچه بیشتر مفهوم آن سوژه است.

ابتدا بر ترکیب عکاسی مینیمال تمرکز کنید

از بین عناصری که عکاسی مینیمال را تشکیل می دهند ترکیب یکی از آسانترین و بهترین تنظیمات است.

در عکاسی مینیمال عکس معمولا از عناصر کمتری تشکیل می شود. بعضی اوقات فقط یک موضوع در پس زمینه ساده همان چیزی است که برای روایت یک داستان لازم است. عکاسی مینیمال باید بیانگر سادگی باشد.

اهمیت فضای منفی را بیاموزید

افزودن فضای منفی احتمالا مهمترین مفهوم ترکیب عکاسی مینیمال است. این فضا معمولا از نظر ترکیب و بافت ساده است. بر موضوع تاکید دارد و باعث تحریک بصری آن می شود. تاثیر فضای منفی را می توان با ترکیب رنگ های متضاد بین سوژه و فضای اطراف آن نیز تقویت کرد.

از آنچه که دارید بیشترین استفاده را ببرید

یکی از جذاب ترین ویژگی های عکاسی مینیمال این است که توانایی استفاده از حداقل تجهیزات را نیز به شما معرفی می کند. این شامل دوربینی است که همیشه با خودمان داریم یعنی همان تلفن همراه.

دوربین های گوشی های هوشمند این روزها عملکرد بسیار خوبی دارند حتی در سطح دوربین های عکاسی مبتدی. یکی از بخش هایی که گوشی های هوشمند در آن توانایی رقابت ندارند ایجاد بوکه و عمق میدان کم است. سنسورهای کوچک تلفن های همراه توانایی ایجاد بوکه را ندارند. البته بوکه جزو عناصر ضروری در عکاسی مینیمال نیست.

از کنتراست رنگ استفاده کنید

کنتراست رنگ می تواند عکاسی مینیمال را بسیار قدرتمند کند و باعث برجسته تر شدن آن شود. سعی کنید ترکیباتی از رنگ را در عکاسی مینیمال استفاده کنید که چشم نواز باشد مانند مجموعه های متضاد سیاه و سفید یا تاریک و روشن. روش دیگر در عکاسی مینیمال استفاده از رنگ های مکمل است. رنگ های مکمل در چرخ رنگ روبروی هم قرار می گیرند. یک گل زرد کمرنگ در دریایی از بوته های سبز ممکن است چندان به چشم نیاید ولی یک گل قرمز در همان زمینه سبز بسیار خود نمایی می کند.

از بافت در عکس های خود استفاده کنید

بافت یکی دیگر از روش های عالی برای ایجاد عکاسی مینیمال ساده و قدرتمند است. یک بافت هنگامی که به عنوان یک عنصری برای پر کردن کادر یا به عنوان الگویی تکرار شونده مورد استفاده قرار گیرد می تواند به سوژه تبدیل شود.

با بزرگ نمایی اجسام برای دیدن بافت آنها اجازه می دهید که خود بافت به کانون تصویر تبدیل شود. این تاثیرات هم در طبیعت و هم جهان ساخته شده توسط بشر بدون محدودیت است. استفاده از یک سوژه دارای بافت در برابر پس زمینه صاف و ساده این تاثیر را به حداکثر می رساند. در اینجا به جای رنگ بافت تاثیر لازم برای جلب توجه بیننده را ایجاد می کند.

عکاسی مینیمال سیاه و سفید

یک عکس سیاه و سفید می تواند به عنوان یک عکس مینیمال استفاده شود. زیرا عدم وجود انواع رنگها حواس بیننده را فقط به عناصر اصلی عکس معطوف می کند.

ولی این بدان معنا نیست که هرعکس سیاه وسفید می تواند عکس مینیمال باشد. در عکاسی سیاه وسفید اطمینان حاصل کنید که از ترکیب و فضای منفی استفاده کرده اید.

از خطوط برای هدایت چشم بیننده استفاده کنید

خطوط تمیز و اشکال ساده با حفظ سادگی روش دیگری برای ایجاد تصاویر جذاب است. شما می توانید از خطوط افقی عمودی و حتی خطوط مورب برای هدایت چشم بیننده استفاده کنید. خطوط می توانند چشم ها را به سمت سوژه اصلی هدایت کنند. ترکیب کنتراست رنگ و خطوط می توانند یک تجربه بصری قدرتمند را ارائه دهند.

سعی کنید با عکاسی مینیمال داستان بگویید

به عنوان یک عکاس شما وظیفه دارید با بیان یک داستان علاقه بیننده را جلب کنید. این داستان می تواند با چند عنصر و یک پس زمینه ساده بیان شود. تصور کنید دو پرنده روی یک سیم برق در برابر آسمانی صاف و بدون ابر نشسته اند. داستان پشت این تصویر چه می تواند باشد؟

اگر خودتان نتوانید با نگاه کردن به عکس داستانی برای آن بسازید مطمئنا بیننده هم قادر به این کار نخواهد بود. پس ایجاد یک داستان در ذهن بیننده بسیار مهم است.

 

مطالب مرتبط: فضای منفی در عکاسی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *