عکاسی مفهومی

عکاسی مفهومی (Conceptual photography) شاخه‌ای از عکاسی است که در آن هنرمند به دنبال خلق یک مفهوم یا ایده توسط یک عکس است. عکس مفهومی باید بیننده را به تفکر وادارد. عکس‌های همهٔ دسته‌های عکاسی می‌توانند در صورت القای مفهومی خاص به بیننده در این دسته نیز قرار گیرند.

اما عکاسی مفهومی می‌تواند در گونه‌های مختلفی ظهور و بروز داشته باشد. در مواردی می‌توان از عکاسی مفهومی به عنوان یک روش برای تجسم یک مفهومی از پیش تعیین شده برای مقاصد تبلیغاتی و تصویرسازی نام برد. در اینجا عکاسی مفهومی، یک روش برای انتقال مفهومی خاص است.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: بهترین رینگ لایت های سال 2021

 

اما عکاسی مفهومی می‌تواند به عنوان یک ژانر نیز بروز و ظهور یابد. در اینجا منظور این است که عکاسی مفهومی کاربردهای زیادی در هنر معاصر دارد که به لحاظ ژانر با هم متفاوت هستند؛ و عکاسی مفهومی می‌تواند در هر یک از این ژانرها مورد استفاده قرار گیرد.

نوع دیگر عکاسی مفهومی نیز، کماکان در حوزه هنرهای زیبا قرار دارد که می‌توان از آثار سیندی شرمن نام برد. اما عکاسی مفهومی، خود نیز می‌تواند به عنوان هنرمفهومی، عمل کند. ادوارد روچا علاوه بر این که خود را یک عکاس معرفی نمی‌کند، مدیوم عکاسی را صرفاً به عنوان یک زمین بازی برای خودش می‌داند.

 

هنرمندان مفهومی بسیاری می‌توان یافت که عکاسی را به عنوان هنر مفهومی (نه برای مستندسازی و …) مورد استفاده قرار داده‌اند. مانند آثار جان بالدساری، misha gordin و dave nitsche. بنابراین کثرت مصالح هنری در هنرمفهومی که خود ناشی از دیدگاه پلورالیستیک معاصر است، سبب‌ساز استفاده کثیر هنرمندان از انواع و اقسام مصالح هنری شد.

عکاسی نیز، در کنار تمام نقشهایی که در هنر داشت، در هنرمفهومی نیز جایگاه ویژه‌ای پیدا کرد. چنان‌که فراتر همه تعاریف مدرن عکاسی، توانست مستقلاً، نه به عنوان ژانر، هنر زیبا یا یک متد، بلکه به عنوان اثر هنری مفهومی، عملکردی نوین یافت.

 

ما در اینجا نکات مهمی را در خصوص عکاسی مفهومی توضیح خواهیم داد.

زمینه خود را با سوژه تعامل دهید

زمینه ها اغلب برای تکمیل یک موضوع یا برجسته شدن آن بکار می روند. شما می توانید از نقاشی های خیابانی برای جان بخشیدن به عکس مفهومی خود استفاده کنید.

 

از اشیاء روزمره برای نهاد سازی طبیعت استفاده کنید

بسیاری از ما در مکانهایی زندگی می کنیم که مملو از نهادهای طبیعت هستند. نکته زیبا در مورد عکس های بی جان مانند عکس فوق این است که می توان آنها را به طرق مختلف تفسیر کرد. اگر هیچ شی پیدا نکردید می توانید از دستان خود استفاده کنید.

 

برای ایجاد جلوه ای چشمگیر در آب عکاسی کنید

عکس های گرفته شده در رو یا زیر آب چشمگیر و احساسی. اینها آب را به سوژه ای مناسب برای پرتره های مفهومی تبدیل می کند.

نمونه هایی از عکس هایی که می توانید با آب ثبت کنید به صورت زیر است:

در یک روز تاریک عکس های سورئال بگیرید.

 

ساعت طلایی در ساحل عکاسی کنید.

 

یک بار در زیر آب عکس بگیرید.

اگر هیچ ساحلی در نزدیکی شما نیست می توانید در وان حمام یا در آب روان عکس بگیرید.

 

رویاهای کودکی خود را برای یک حس نوستالژیک دوباره بسازید

بسیاری از عکاسان مفهومی دوست دارند از رویاهای کودکی خود به عنوان الهام برای کار خود استفاده کنند عکاسی مفهومی می تواند شامل مهارت تخصصی ویرایش و پس زمینه های عجیب باشد. تصویر زیر ویرایش شده است به طوری که قایق بادبانی تقریبا به نظر می رسد که در آسمان شناور است.

برای باز آفرینی رویاها نیازی به استفاده از تجهیزات فانتزی ندارید و می تواند بسیار ساده باشد. عکس بالا رویایی از خوابیدن یک دختر کوچک و پوشیده از ستاره های طلایی است که نمونه کامل یک پرتره مفهومی ساده و در عین حال نوستالژیک است.

 

درک خود از زمان را با دیگران به اشتراک بگذارید

زمان برای شما چه معنی دارد؟ آیا همانند یک آبشار بی پایان است یا به آرامی حرکت می کند؟ در تصویر زیر ریزش شن وماسه از بین انگشتان می تواند نشان دهنده این باشد که زمان از دست شما خارج است.

 

برای ایجاد یک بازتاب سورئال از یک قطعه شیشه استفاده کنید

بازتاب یکی از روشهای مناسب برای ایجاد پرتره های مفهومی است. می توان آنها را نماد عزت نفس ظاهر در مقابل باطن و بسیاری از موضوعات مهم دیگر قرار داد.

آینه شیشه سطح آب یا حتی صفحه نمایش تلفن همراه می توانند به عنوان سطح بازتابنده مورد استفاده قرار گیرند.

برای ایجاد عکس های سورئال از Motion Blur استفاده کنید

تاری حرکت یک روش محبوب در ایجاد عکس های مفهومی است.

اشیاء مورد علاقه خود را به صورت شناور نشان دهید

این روش می تواند نشان دهنده نمادی از آرامش درونی یا اشتیاق به ماجراجویی باشد. همچنین می توانید برای تاکید بر عشق از روش Levitation استفاده کنید.

 

تنهایی را از طریق عکس های پرتره مفهومی تعریف کنید

عکاسی پرتره به روش سلفی روشی عالی برای بیان احساسات خود بدون کلمات است. سعی کنید تنهایی را با استفاده از تجربیات خود با آن تعریف کنید.

 

مطالب مرتبط:  عکاسی ورزشی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *