عکاسی لانگ اکسپوژر چیست؟

عکس هایی با زمان نوردهی طولانی برای ثبت تاری حرکت و مسیرهای نور عالی هستند. ساختن یک عکس با نوردهی طولانی در یک دوربین SLR یا DSLR یک فرآیند ساده است. تنها چیزی که لازم است کمی دانش و تمرین است.

 

خرید انواع رینگ لایت اورجینال در فروشگاه مینیاتور

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: دلایل استفاده از رینگ لایت

 

عکاسی لانگ اکسپوژر چیست؟

عکاسی با نوردهی طولانی (لانگ اکسپوژر) یک تکنیک عکاسی است که از سرعت شاتر آهسته برای پرکردن نور در حسگر تصویر دوربین استفاده می کند. اکثر سبک های عکاسی از سرعت شاتر بالا استفاده می کنند، اما تصاویر با نوردهی طولانی نیاز دارند که شاتر برای یک ثانیه یا بیشتر باز بماند. می‌توانید به یکی از چند راه به این کار دست یابید: با نگه داشتن دکمه شاتر، با استفاده از ریموت، یا با تنظیم یک دوربین DSLR یا گوشی هوشمند برای باز نگه داشتن خودکار شاتر برای مدت طولانی.

در عکاسی منظره، نوردهی طولانی می‌تواند حرکت رودخانه‌ها و مناظر دریا را ثبت کند و هر قسمتی از تصویر را که در آن حرکت وجود دارد، محو و نرم کند. عکاسی با نوردهی طولانی در عکاسی در شب نیز رایج است. نوردهی طولانی ردیابی ستاره ها را در تصاویر آسمان شب ایجاد می کند. در مناظر شهری شبانه، عکس‌های با نوردهی طولانی، اتومبیل‌های متحرک را به مسیرهای خطی چراغ‌های جلو و ترمز تبدیل می‌کنند.

8 نکته برای عکاسی با نوردهی طولانی

تسلط بر عکاسی با نوردهی طولانی هم به مهارت فنی و هم درک نور و ترکیب بندی نیاز دارد.

1. از سه پایه استفاده کنید

عکاسی با نوردهی طولانی شما را در برابر لرزش دوربین آسیب‌پذیر می‌کند، که معمولاً تصاویر را به روش‌های نامطلوبی مخدوش می‌کند. برای ثابت نگه داشتن دوربین از سه پایه برای نوردهی طولانی مدت استفاده کنید. وقتی به مرحله پردازش برسید از خودتان تشکر خواهید کرد.

2. از حالت بالب برای نوردهی طولانی استفاده کنید

اکثر دوربین ها حالت دستی را ارائه می دهند که به شما امکان می دهد زمان های نوردهی را تا 30 ثانیه تنظیم کنید. برای فراتر از این، از حالت بالب دوربین خود استفاده کنید. حالت بالب به شاتر دوربین شما اجازه می‌دهد تا زمانی که می‌خواهید باز بماند. دوربین های DSLR برتر شرکت هایی مانند نیکون، کانن، فوجی فیلم و سونی همگی دارای حالت بالب هستند.

3. به دنبال تصاویر متحرک باشید

حرکت یک عنصر ضروری برای عکاسی با نوردهی طولانی است. بدون حرکت، چیزی در تصویر برای تشخیص گذشت زمان وجود ندارد. زمان مورد نیاز برای گرفتن عکس های با نوردهی طولانی از 15 ثانیه تا 15 دقیقه تا چندین ساعت (برای نوردهی طولانی تر)، بسته به حرکتی که می خواهید بگیرید، متغیر است.

4. پس زمینه های جنبشی را برای سوژه های ایستا انتخاب کنید

عکاسی با نوردهی طولانی با جفت کردن سوژه های بی حرکت با پس زمینه متحرک و بالعکس کار می کند. اگر در طول یک طوفان در حال عبور از یک جسم ساکن مانند یک فانوس دریایی عکس بگیرید، حرکت ابرها آسمانی تار ایجاد می کند که اثر گذر زمان را نشان می دهد و فانوس ایستا را برجسته می کند.

5. قانون 500 را یاد بگیرید

قانون 500 به شما امکان می دهد حداقل زمان مورد نیاز برای ثبت تاری حرکتی در یک عکس با نوردهی طولانی را محاسبه کنید. 500 را بر فاصله کانونی لنز خود تقسیم کنید. ضریب به دست آمده حداکثر تعداد ثانیه هایی است که می توانید قبل از گرفتن مسیرهای نور و سایر انواع تاری حرکت، یک تصویر را نوردهی کنید.

6. میزان نوری که وارد دوربین می شود را تنظیم کنید

اگر از زمان های نوردهی طولانی استفاده می کنید، در معرض خطر قرار گرفتن سنسور تصویر خود با نور زیاد قرار خواهید گرفت. شما می توانید به سه طریق با آن مقابله کنید. یکی استفاده از فیلترهای چگالی خنثی (معروف به “فیلترهای ND” یا “فیلترهای توقف”). این فیلترها پشت یک لنز قرار می گیرند و از ورود نور زیاد به دوربین جلوگیری می کنند. (به این فکر کنید که عینک آفتابی از چشم انسان محافظت می کند.) راه دیگر برای مدیریت نور، عکاسی در شب است. منابع نور در عکاسی در شب – ستارگان کهکشان راه شیری، ماه، چراغ‌های جلوی دوردست – مانند نور خورشید یا نورهای استودیو پرتره، حسگرهای دوربین را تحت تأثیر قرار نمی‌دهند. در نهایت، می توانید با استفاده از دیافراگم کوچک دوربین خود، نوردهی را محدود کنید.

7. چند عکس آزمایشی را امتحان کنید

اولین تلاش شما برای گرفتن عکس با نوردهی طولانی نباید تصویر نهایی باشد. ماهیت عکاسی با نوردهی طولانی همیشه فرصت‌های زیادی را برای انجام عکس‌ها فراهم نمی‌کند – به عنوان مثال، طلوع یا غروب خورشید یک بازه زمانی محدود را ارائه می‌دهد – اما دلیلی برای عجله در این فرآیند وجود ندارد. قبل از گرفتن یک عکس نوردهی طولانی، ابتدا چند عکس نوردهی کوتاه را امتحان کنید تا مطمئن شوید که کادربندی و ترکیب بندی را دوست دارید.

8. تصاویر با نوردهی طولانی را در پردازش تنظیم کنید

اگر تصاویر خود را بر روی رایانه خود آپلود کردید و متوجه شدید که نمی توانید شرایط نور را آنطور که می خواهید ثبت کنید، ممکن است بتوانید با نرم افزار ویرایش مشکل را برطرف کنید. از طریق فناوری دیجیتال، می‌توانید جلوه‌های خاصی از عکاسی با نوردهی طولانی را تقلید کنید.

مطالب مرتبط: تکنیکهای عکاسی در شب
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *