عکاسی سیاه وسفید

از زمان اختراع دوربین عکاسی با نگاتیو سیاه وسفید تنها گزینه موجود درعکاسی بود. اولین عکس رنگی در سال 1861 گرفته شد ولی از سال 1960 عکاسی رنگی بر تمام جهان مسلط شد. ممکن است برخی تصور کنند که عکاسی سیاه وسفید در دنیای مدرن هیچ جایی ندارد اما در واقع چنین نیست.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: روش های خلاقانه در استفاده از رینگ لایت

 

عکس سیاه و سفید یک منظره عجیب و رویایی ایجاد می کند که عکس رنگی هرگز نمی تواند این کار را انجام دهد. عکاسی به روش سیاه وسفید مفاهیمی را برای مخاطب بیان می کند که بعضا عکس رنگی قادر به بیان آن نیست.

 

در گذشته دور که امکان ثبت عکس رنگی وجود نداشت عکاسان به دلیل همین محدودیت مجبور بودند خلاقیت های زیادی را ایجاد کنند تا مردم را مجذوب عکس های خود کنند. بنابراین اگر می خواهید در زمینه ای عکاسی سیاه وسفید پیشرفت کنید باید به عکس های سیاه و سفید قدیمی رجوع کنید و از آنها الهام بگیرید.

 

برنمایش کنتراست تاکید کنید

از آنجایی که عکاسی سیاه و سفید فقط بازی با رنگهای سیاه و سفید و خاکستری میباشد بنابراین بر کنتراست عکس هایی که می گیرید دقت کنید. به عنوان مثال آسمان روشن وقتی در مقابل یک جسم تیره قرار گیرد تضاد خیره کننده ای ایجاد می کند. از عکاسی سیاه وسفید در ژانر فشن و مد، از کنتراست بسیار استفاده می شود.

 

در فرمت RAW عکاسی کنید

اگر می خواهید عکس های رنگی خود را تبدیل به عکس های سیاه وسفید کنید سعی کنید در فرمت RAW عکاسی کنید تا بعدها در پردازش دچار مشکل نشوید.

 

ولی امروزه دوربین های عکاسی DSLR پیشرفته دارای گزینه عکاسی سیاه وسفید هستند که بدون پردازش می توانید عکس های سیاه و سفید ثبت کنید.

 

رنگ سیاه باعث برجسته شدن رنگ سفید می شود

شما می توانید در عکاسی سیاه و سفید رنگ های سفید را برجسته تر کنید. این کار می تواند با تنظیمات دوربین یا در مرحله ویرایش انجام شود. در واقع شما با این کار جزئیات بیشتری از عکس ها را به مخاطب نشان می دهید.

 

از الگوها پیروی کنید

یک عکس خوب می تواند دارای الگو باشد. الگوها می توانند صخره های روی زمین، چمن یا هر شئ و بافت تکرار شونده ای باشند. از آنجایی که در عکس های سیاه وسفید رنگ وجود ندارد وجود الگوها در عکس ها می توانند تصاویر شما را متمایز و جالب توجه کنند.

 

از فیلتر استفاده کنید

استفاده از برخی فیلترها می توانند عکس های سیاه وسفید شما را بسیار جذاب کنند. به عنوان مثال وقتی از یک فیلتر پلاریزه استفاده می کنید این فیلتر بخشی از نورهای اضافی و بازتاب ها را مسدود می کند و حتی می تواند باعث افزایش کنتراست و زیبایی عکس های شما شود.

 

در مواقع لزوم از فلاش استفاده کنید

برای تولید عکس های سیاه وسفید استفاده از فلاش ضروری به نظر می رسد. مثلا وقتی می خواهید از یک صحنه عکس رنگی ثبت کنید شاید استفاده از فلاش ضروری نباشد اما وقتی همان عکس را به سیاه وسفید تبدیل می کنید متوجه خواهید شد که استفاده از فلاش می تواند باعث ایجاد سایه های خاکستری و افزایش کنتراست در عکس شما بشود.

 

هدف از عکاسی سیاه وسفید ابراز احساسات برای مخاطب است نه فقط از بین بردن رنگ ها.

 

وقتی شما یک صحنه ی رنگی را به روش سیاه وسفید ثبت می کنید، در واقع با این کار می خواهید احساس و مفهوم خاصی را بیان کنید اما این مفهوم در مورد تمام سوژه های عکاسی صادق نیست. مثلا عکاسی از صفحه ی شطرنج یا نمای نزدیک از یک گورخر یا آسمان تیره و ابرهای روشن ممکن است حاوی مفهوم خاصی نباشند، چون این عکسها در واقع از سوژ های بدون رنگ گرفته شده اند.

 

مطالب مرتبط:  عکاسی پانوراما

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *