عکاسی در ساعت آبی

حتما خیلی از شما عکاسی در ساعت طلایی را شنیده اید اما ممکن است تعداد کمی از افراد عکاسی در ساعت آبی را شنیده باشند.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: رینگ لایت عکاسی

 

ساعت آبی چه زمانی است؟

ساعت آبی زمانی است که خورشید به مقدار مشخصی در افق فرو رفته است یعنی قبل از اینکه آسمان کاملا تاریک شود به رنگ آبی دیده می شود.

ساعت آبی قبل از طلوع و غروب آفتاب رخ می دهد. در ساعت آبی ممکن است رنگ قرمز یا صورتی در نزدیکی خط افق دیده شود.

برخلاف نامش ساعت آبی یک ساعت کامل طول نمیکشد. مدت زمان آن حدود 20 الی 40 دقیقه است. این که ساعت آبی چه مدت زمانی طول می کشد بستگی به فصل و مکان زندگی شما دارد.

برای عکاسی در زمان آبی برنامه ریزی کنید

نکته منفی در مورد ساعت آبی این است که شما وقت چندانی برای عکاسی در این ساعت ندارید. بنابراین قبل از عکاسی در ساعت آبی حتما برنامه ریزی کنید. مکانی را که قرار است در آن عکاسی کنید به خوبی شناسایی کنید و زمان وقوع ساعت آبی را نیز باید دقیق بدانید اگر شما به موقع در آن محل حضور پیدا نکنید ممکن است ساعت آبی را از دست بدهید و آسمان روشن و یا تاریک شود.

تجهیزات ضروری برای عکاسی در ساعت آبی

اصلی ترین وسیله برای عکاسی در ساعت آبی سه پایه است. کمترین سرعتی که بدون سه پایه می توان عکاسی کرد 1/60 ثانیه است اگر با سرعتی پایین تر از آن عکاسی می کنید باید از سه پایه استفاده کنید.

مورد دیگری که برای عکاسی در ساعت آبی مفید است ریموت شاتر میباشد. اگر ریموت شاتر ندارید نگران نباشید می توانید دوربین خود را روی تایمر تنظیم کنید تا پس از چند ثانیه عکس بگیرد.

استفاده از فیلتر ND و پلاریزه نیز می تواند در بهبود کیفیت و رنگ های شما تاثیر گذار باشد.

تنظیمات دوربین

تنظیمات دوربین در عکاسی آبی بستگی به نوع عکاسی شما دارد. مثلا اگر از خط افق یک شهر عکاسی می کنید باید هم پس زمینه و هم پیش زمینه در عکس واضح باشد بنابراین می توانید از F/8 شروع کنید.

معمولا هر چه دیافراگم بسته تر و سرعت شاتر آهسته تر باشد عکس هایی که در ساعت آبی می گیرید بهتر خواهد بود. ولی دقت کنید اگر دیافراگم بالاتر از F/22 باشد با پدیده پراش لنز مواجه خواهید شد.

با تمام این اوصاف تنظیمات نهایی دوربین به نوع عکاسی شما بستگی خواهد داشت.

آینه دوربین را قفل کنید

اگر از دوربین DSLR استفاده می کنید قفل آینه را فعال کنید یا از نمای زنده استفاده کنید. زیرا هنگام فشردن دکمه شاتر آینه به صورت مکانیکی بالا می رود و این بالا رفتن آینه باعث ایجاد لرزش در دوربین می شود که در سرعت شاتر پایین تاثیر منفی برروی عکس می گذارد.

ویرایش عکس ها

شما می توانید در صورت نیاز عکس هایی را که در ساعت آبی گرفته اید پردازش کنید. البته در این مورد باید ظرافت را رعایت کنید زیرا پردازش بیش از حد باعث می شود که عکس های شما جعلی به نظر برسد.

 

مطالب مرتبط:  عکاسی سیاه و سفید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *