عکاسی به روش HDR

عکاسی HDR

شاید بارها کلمه HDR را شنیده و یا در منوی دوربین عکاسی خود با آن مواجه شده اید ولی از کارکرد آن اطلاعی ندارید. اگر به عکاسی علاقه مند هستید ما در این مقاله سعی خواهیم کرد شما را با معنی واژه HDR ،نحوه کارکرد و تاثیر آن بر روی عکسها آشنا کنیم. HDR مخفف کلمه HIGH DYNAMIC RANGE می باشد و به معنی محدوده داینامیکی گسترده می باشد.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: رینگ لایت حرفه ای

 

اما محدوده داینامیکی چیست؟ نسبت روشن ترین قسمت یک تصویر به تاریک ترین قسمت آن را محدوده داینامیک می نامند. زمانی که ما گزینه HDR را در دوربین خود فعال می کنیم در واقع باعث افزایش محدوده داینامیکی می شویم. در بسیاری از عکسها قسمتهای خیلی تاریک یا خیلی روشن وجود دارند که دوربین عکاسی قادر به ثبت جزئیات در آن قسمتها نمی باشد یعنی کنتراست آن خارج از محدوده دوربین شما می باشد.  

برای حل این مشکل می توانیم  از گزینه HDR در دوربین عکاسی استفاده کنیم. به زبان ساده HDR ترکیبی از 3 الی 5 عکس با نوردهی متفاوت است. پس از ترکیب این عکس ها نقاط بسیار تاریک و بسیار روشن آن از بین خواهد رفت و تصویر حاصل دارای جزئیات بیشتر و به تصویر قابل رویت با چشم انسان بسیار نزدیک خواهد بود.

در عکاسی از مناظری که دارای کنتراست بسیار بالاست می توان از HDR استفاده کرد مثلا در عکاسی منظره معمولا نور بسیار شدیدی در آسمان وجود دارد که باعث میشود ابرها و رنگ آبی آسمان در عکس دیده نشوند همچنین این نور شدید می تواند بر روی سوژه های مقابل دوربین هم تاثیر منفی بگذارد. 

هنگام عکاسی در غروب آفتاب و محیط های کم نور بسیاری از جزئیات در عکس قابل رویت نمی باشد بنا بر این استفاده از تکنیک HDR در ثبت جزئیات عکس با حفظ حالت دراماتیک آن بسیار موثر خواهد بود. 

اما در برخی موارد ما نباید از HDR استفاده کنیم که در ذیل به برخی از آنها اشاره می کنیم:

1- HDR را هنگامی که صحنه شما دارای کنتراست پایین است ، انجام ندهید. اما چگونه می دانید که صحنه شما دارای کنتراست پایین است؟ در این موارد می توان از نمودار هیستوگرام کمک گرفت. به عنوان مثال در زیر یک تصویر خام از برگ و تنه درخت به همراه نمودار هیستوگرام ان را مشاهده می کنید.

هیستوگرام دوربین عکاسی برای عکس بالا کنتراست را کم نشان می دهد.

حال ، ببینم چه اتفاقی می افتد وقتی که آن تصویر را با استفاده از تکنیک های HDR پردازش می کنیم. 

HDR روی تصویری که نیازی به آن ندارد اعمال شد. در اینجا به عدم وجود کنتراست مناسب و اینکه چگونه تصویر صاف و بی جان می شود توجه کنید، تصویر بیش از حد اشباع و “جعلی” به نظر می رسد.
تصویر بالا نمونه ای از فرآیند HDR است که بطور غیر ضروری اعمال می شود.لطفا این نوع HDR را انجام ندهید.

در پایین همان تصویر بدون HDR و پردازش شده به طور عادی است. کنتراست خوبی دارد و رنگ برگ پرش می کند اما به چشم آسیب نمی رساند.

نمونه دیگری از یک صحنه با کنتراست کم

در پایین همان تصویر ساحلی پردازش شده به طور معمول و بدون HDR با نمایش جزئیات بیشتر بسیار عالی به نظر می رسد.

2- در برخی تصاویر که نیاز به کنتراست بالا دارید از HDR استفاده نکنید. به تصاویر زیر نگاه کنید. طرح موضوع تاریک در برابر آسمان رنگارنگ چیزی است که آنها را بسیار چشمگیر می کند.

شما همیشه نیازی به جزئیات در تصویر خود ندارید.

تصویر شبح گونه از دریاچه ، کوه ها و درختان ، نیازی به HDR ندارد

تصویر شبح وار از یک عکاس و نیمکت در غروب آفتاب ، بدون HDR زیباست.

3 – HDR را برای از بین بردن تمام سایه ها انجام ندهید.

برای تهیه یک عکس و نشان دادن شکل ، ابعاد و عمق تصاویر خود به نور و تاریکی نیاز دارید.

 در زیر دو تصویر یکسان با سایه های برجسته و سایه های روشن مشاهده می کنید.

سمت چپ: تصویر RAW بدون پردازش

سمت راست: تصویر پردازش شده و سایه ها کمرنگ شده اند، می بینید که تصویر چقدر صاف و بی روح است.

اینجا صحنه دیگری است که بوته کوچک در اثر تابش مستقیم نور خورشید توجه شما را به خود جلب می کند. شما  بگویید کدام نسخه تأثیر و درام بیشتری دارد؟

در کدام تصویر بوته بیشتر نمایان بوده و چشم شما را جلب می کند؟ در عکس اول تابش نور به بوته جلوه زیبایی به عکس بخشیده است. در واقع عکس بدون HDR زیباتر به نظر میرسد. ولی در عکس دوم استفاده از HDR سایه ها را کمرنگ کرده و زیبایی عکس را از بین برده است. 

4- هرگز از HDR برای بهبود یک عکس ضعیف از لحاظ ترکیب، محتوا و سوژه استفاده نکنید زیرا موثر نخواهد بود. به عنوان مثال در عکس زیر شاهد یک کنتراست شدید هستیم و شاید شما فکر کنید که با استفاده از HDR می توان جلوه زیبایی به آن بخشید ولی در واقع هیچ عنصر جالب توجهی در این عکس وجود ندارد.

در تصویر زیر همان عکس با استفاده از HDR ثبت شده است

همانطور که می بینید تقریبا تمام جزئیات در تصویر نمایان است ولی این عکس به هیچ عنوان نظر بیننده را جلب نمی کند.

5- هنگامی که HDR را بر روی تصویر انسان انجام می دهید مراقب تصویر نهایی باشید. به عنوان مثال در زیر تصویر نهایی از ترکیب 3 تصویر زیبا به نظر میرسد.

ولی اگر با دقت بیشتری به تصویر نهایی نگاه کنید متوجه مشکلاتی در آن خواهید شد. 

همانطور که مشاهده کردید قسمتهایی از صورت و  بدن شخص در تصویر نهایی حذف شده است.

6- همچنین از سوژه های در حال حرکت با HDR عکاسی نکنید زیرا باعث ایجاد تصویری بهم ریخته و مات خواهد شد. ولی در برخی موارد مانند تصویر زیر می توانید با استفاده نرم افزار فتوشاپ تصویر نهایی را اصلاح کنید.

 

مطالب مرتبط

عمر دوربین عکاسی دیجیتال

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *