عکاسی بهتر با ایزوی بالا

امروزه، دوربین های ما دارای محدوده ایزو و عملکردی هستند که 10 سال پیش غیرقابل باور تلقی می شد. اما علیرغم این واقعیت که دوربین های مدرن به طور چشمگیری از نظر عملکرد ایزو بهبود یافته اند، عملکرد ایزو بالا تقریباً همیشه زمینه ای است که ما عکاسان می خواهیم بهبود یابد.

نکته اصلی این است؛ هرچه ایزو بالاتر باشد، قدرت تفکیک کمتر، نویز بیشتری در تصویر و دامنه دینامیکی کمتر می شود. همه اینها بر کیفیت کلی تصویر تأثیر می گذارد. ما همیشه کیفیت تصویر بهتری می‌خواهیم، و این در ایزوهای بالاتر سخت‌ترین کار است.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: رینگ لایت RGB و کابرد آن

 

درک ایزو

برای اینکه بتوانید بهترین عکاسی را با ایزوی بالا داشته باشید، باید کمی در مورد این که ایزو چیست و چگونه کار می کند، بدانید تا بدانید که چگونه با محدودیت های آن مقابله کنید.

ایزو چیست؟

ISO مخفف عبارت International Standards Organization است (برای من یک نام غیر توصیفی است، اما باید گفت). عدد ایزو مربوط به حساسیت سنسورها (در ابتدا فیلم ها) به نور است و یک مقیاس استاندارد است که در سراسر صنعت عکاسی استفاده می شود (بنابراین ISO 400 باید برای همه دوربین ها کم و بیش یکسان باشد).

ایزوی بالا چیست؟

این بستگی به دوربین و توانایی های آن دارد. برخی از DSLR های سطح مبتدی، ایزوی بالا 1600 است، در حالی که مانند سایر DSLR های گران تر، ایزوی بالا 12800 یا بالاتر در نظر گرفته می شود. ما ایزو بالا را نقطه ای در نظر می گیرم که در آن کیفیت تصویر به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. اما مهم نیست که چه دوربینی دارید، این اقدامات اعمال می شود.

چرا نویز دریافت می کنیم؟

نویز در یک تصویر نتیجه پایین بودن نسبت سیگنال به نویز است. این اساساً به این معنی است که میزان نوری که به آن قسمت برخورد می کند تا سنسور آنقدر کم است که هر سیگنالی که ایجاد می کند به سیگنال پایه پس زمینه خود سنسور نزدیک است. از آنجایی که هم سیگنال ناشی از نور و هم سیگنال خط پایه (نویز) بسیار نزدیک هستند، پردازنده برای تعیین اینکه چه چیزی واقعی است و چه چیزی نیست مبارزه می کند. وقتی ایزو را افزایش میدهید حساسیت سنسور رو افزایش میدهید که به نوبه خود نویز پس زمینه رو افزایش میدهد یعنی نسبت سیگنال به نویز کم میشود (خوب نیست). این را با این واقعیت ترکیب کنید که به دلیل شرایط تاریک از ایزوی بالا استفاده می کنید، به این معنی که نور کمتری به لنز برخورد می کند، و شما تأثیر ترکیبی دارید… شما نور کمتر و سیگنال پایه پس زمینه بیشتری دارید.

هرچه ایزو بالاتر باشد دامنه داینامیک کمتر است

یکی دیگر از پیامدهای ISO بالاتر کاهش دامنه دینامیکی (DR) است. DR محدوده حساسیت بین آنچه دوربین شما سیاه و سفید در نظر می گیرد است. هرچه محدوده دینامیکی بزرگتر باشد، دوربین شما در هر دو جهت بیشتر می تواند جزئیات را تشخیص دهد. در اصل اندازه‌گیری فاصله بین مقدار نور (EV) مورد نیاز برای اشباع کردن یک پیکسل (روشن‌ترین که می‌تواند تشخیص داده شود) و کمترین مقدار نور لازم برای تولید سیگنال بالاتر از نویز پس‌زمینه (نزدیک‌ترین به سیاهی) است. به نظر می رسد که دقیقاً چرا این اتفاق می افتد بسیار پیچیده است. ساده‌ترین و سریع‌ترین راه برای توضیح آن این است که افزایش سیگنال پایه پس‌زمینه، محدوده تشخیص سیگنال را کاهش می‌دهد، بنابراین کل DR را کاهش می‌دهد. خط پایین، ایزوی بالاتر، دامنه داینامیکی پایین تر!

با افزایش ایزو وضوح تصویر کاهش می یابد

متأسفانه، این یک نقطه ضعف دیگر است… دوباره به دلیل افزایش حساسیت خط پایه در شرایط ISO بالا، تصاویر شما وضوح کمتری خواهند داشت.

ایزو بالا منجر به یک ضربه کلی به کیفیت تصویر می شود، پس چرا باید از ISO بالا استفاده کنیم؟

افزایش نویز در تصویر، دامنه داینامیکی کمتر و کاهش وضوح تصویر ایده خوبی به نظر نمی رسد، پس چرا ما از آن استفاده می کنیم؟ فرض کلی این است که هر چه ایزو کمتر باشد کیفیت تصویر بهتر است، اما گاهی اوقات، برای اینکه سرعت شاتر کافی داشته باشیم، باید ایزو را زیاد کنیم. بارها دیده‌ایم که مردم عکس‌های خود را در طبیعت از دست می‌دهند، زیرا می‌ترسیدند ISO خود را بالا ببرند تا سرعت شاتر را به اندازه‌ای بالا ببرند که بتوانند عمل را انجام دهند. وقتی علت را از آنها می‌پرسیم، می‌گویند: “اگر ایزو را پایین نگه ندارم، تصویر نویز زیادی خواهد داشت”. نویز ISO چیزی است که می توانید با آن کنار بیایید، لرزش دوربین به دلیل سرعت شاتر بسیار پایین چندان آسان نیست. این یک تعادل است و با هر ترکیب دوربین و لنز متفاوت است.

بهترین روش برای عکاسی با ایزوی بالا

گرفتن بهترین تصاویر در ISO بالا به دلایل زیادی دشوار است، بنابراین مهم است که بدانید چگونه بهترین تصاویر ممکن را دریافت کنید. بنابراین در اینجا نکات و توصیه های من برای دریافت بهترین تصاویر از همان ابتدا وجود دارد.

1- در فرمت RAW عکاسی کنید

تصاویر پر نویز ممکن است به پس پردازش نیز نیاز داشته باشند (که هفته آینده به آن می پردازم)، بنابراین با فرمت RAW عکاسی کنید زیرا برای کامل کردن تصویرتان، عرض بیشتری به شما می دهد.

2- از نوردهی طولانی استفاده کنید

کاهش دامنه دینامیکی در ISO بالا به این معنی است که شما عرض جغرافیایی کمتری برای اصلاحات در ویرایش در این زمینه دارید، بنابراین باید دقیقاً آن را درست انجام دهید. همچنین به همین دلیل است که مردم با ایزوی بالا دست و پنجه نرم می کنند، زیرا دریافت نوردهی مناسب برای بسیاری از افراد همیشه آسان نیست.

چگونه در تنظیمات دوربین به تعادل برسید؟

دیافراگم را به حداقل عددی که می توانید به دست بیاورید یا به آن نیاز دارید تغییر دهید و تا حد امکان نور وارد شود.
سرعت شاتری را تا جایی که می توانید  کم کنید. برای یک سوژه ساکن این ممکن است 1/50 باشد، برای یک سوژه متحرک 1/1000.
برای انجام تنظیمات فوق کمترین ایزو را داشته باشید.
برای حیات وحش، معمولاً در حالت اولویت دیافراگم عکس می‌گیریم، بنابراین دیافراگم خود را به f/عدد مورد نظر تغییر می‌دهیم. این به طور خودکار سرعت شاتر را برای جبران تغییر می دهد. بنابراین تنها کاری که باید انجام دهید این است که ایزوی خود را تغییر دهید تا به سرعت شاتر مورد نظر خود برسید.

3- برای حالت های مختلف نوردهی کنید

این چهارمین مؤلفه مورد نیاز برای دریافت نوردهی صحیح است. جبران نوردهی خلاصه این که دوربین‌ها همیشه سعی می‌کنند همه چیز را یکسان در معرض دید قرار دهند، بنابراین باید به آنها بگویید که آیا یک صحنه تاریک است یا یک صحنه روشن. در موقعیت های تاریک، باید تصویر خود را کم نور کنید تا کمبود نور منعکس شود و در موقعیت های روشن باید بیش از حد آن را نوردهی کنید! با توجه به اینکه ما از ISO بالا در شرایط تاریک تر استفاده می کنیم، به یاد داشته باشید که بر این اساس نوردهی کمتری داشته باشید!

4- ETTER

ETTR (Expose To The Right) تکنیکی است که در آن تصویر خود را کمی بیش از حد مطلوب نوردهی کنید. اساس آن این است که بیشترین نویز، از دست دادن جزئیات و DR را در نواحی تاریک صحنه دریافت می‌کنید، با کمی نوردهی بیش از حد تصویر، آن اطلاعات را دریافت خواهید کرد. برای بهترین نتیجه، این را با جبران نوردهی ترکیب کنید.

5- به دنبال تصاویر با کنتراست بالا باشید

گفتیم که ایزوی بالا با محدوده دینامیکی کمتری همراه است. هرچه محدوده دینامیکی کمتر باشد، کنتراست بیشتری در تصویر خود خواهید داشت، بنابراین از این به نفع خود استفاده کنید و به دنبال صحنه هایی با کنتراست بالا برای عکاسی باشید. این برخی از جنبه های منفی DR پایین را نفی می کند.

6- از بهترین تجهیزات استفاده کنید

سنسورهای فول فریم عملکرد ایزوی بهتری دارند و لنزهای سریع‌تر می‌توانند نور بیشتری را وارد کنند… بنابراین اگر می‌خواهید در نور کم، زیاد عکس بگیرید، ممکن است بخواهید به دنبال ارتقای تجهیزات خود باشید تا بهترین شروع را داشته باشید. 

مطالب مرتبط: آشنایی با مبانی لنز
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *