عکاسی از چشم

عنبیه چشم انسان نه تنها زیباست بلکه ظاهری شبیه به کره زمین دارد. به همین دلیل تصاویر ماکرو از چشم ها بسیار جالب هستند.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: بهترین رینگ لایت برای تیک تاک

 

برای حفظ وضوح از لنز ماکرو استفاده کنید

لنزهای معمولی برای گرفتن عکس های ماکرو مناسب نیستند. آنها فقط تا یک فاصله مشخص امکان فوکوس دارند. در مورد عکاسی کلوزآپ چشم بهترین گزینه استفاده از لنز ماکروست. بهترین لنز ماکرو برای عکاسی از چشم لنزی است که فاصله کانونی آن حداقل 100 میلی متر باشد.

 

تنظیمات دوربین برای عکاسی از چشم

تولید عکس های ماکروی جادویی از چشم به استفاده از لنز ماکرو ختم نمی شود. بلکه باید تنظیمات مناسب دوربین را برای عکاسی از چشم انجام دهید.

 

ایزو

اگر می خواهید از وضوح تصاویر خود اطمینان حاصل کنید باید ایزوی خود را به صورت دستی تنطیم کنید ولی دقت کنید ایزوی بالا موجب ایجاد نویز در تصویر می شود. سعی کنید ایزوی دوربین را بین 100 تا 800 تنظیم کنید. اگر مقدار نور محیط کافی باشد از ایزوی 100 استفاده کنید در غیر اینصورت می توانید ایزو را تا 800 بالا ببرید.

دیافراگم

با شروع عکاسی ماکرو عمق میدان لنز شما کوچکتر می شود. برای اینکه بتوانید بهتر فوکوس خود را حفظ کنید باید همیشه از تنظیم دیافراگم مناسب استفاده کنید. از دیافراگم های بزرگ مانند F1.8 دوری کنید. عمق میدان کم آن حتی اگر نزدیک به سوژه باشید گرفتن تصویر واضح را برای شما دشوار می کند. سعی کنید از دیافراگم های کوچکتر مانند F8 یا F11 استفاده کنید.

سرعت شاتر

در عکاسی ماکرو سرعت شاتر به اندازه دیافراگم مهم نیست. بنابراین می توانید دوربین را در حالت اولویت دیافراگم قرار دهید و اجازه دهید که خود دوربین سرعت شاتر را انتخاب کند. ولی دقت کنید که سرعت شاتر نباید از 1/60 ثانیه کمتر باشد زیرا باعث تاری عکس خواهد شد. اگر سرعت شاتر به زیر 1/60 ثانیه رسید می توانید از دیافراگم های پایین تر استفاده کنید.

مثلا اگر دیافراگم شما روی 11 تنظیم شده از دیافراگم 8 استفاده کنید تا دوربین سرعت شاتر بالاتری را انتخاب کند. اگر بازهم سرعت شاتر به بالای 1/60 ثانیه نرسید کمی نور به صحنه اضافه کنید تا نورسنج دوربین مقدار نور اضافی را دریافت کرده و سرعت شاتر را بالا ببرید. همچنین می توانید ایزو را بالا ببرید تا زمانی که ایزوی شما از 800 بالاتر نرفته نگران نویز در عکس ها نباشید.

 

صلبیه یا سفیدی چشم می تواند حساس باشد. اگر شخص استرس زیادی را پشت سر بگذارد. ممکن است سفیدی چشم قرمز شود و در تصاویر شما زشت به نظر برسد. اگر می خواهید صلبیه را در عکس خود قرار دهید مطمئن شوید که سوژه شما از استراحت کافی برخوردار باشد.

به سوژه خود بگویید از انجام فعالیتهایی که باعث خستگی چشم می شوند قبل از عکاسی خودداری کند. در صورت قرمزی بیش از حد در چشم می توانید از قطره های چشم استفاده کنید ولی در این کار زیاده روی نکنید.

برای حفظ فوکوس سوژه خود را ثابت نگه دارید

وقتی یک عکس ماکرو می گیرید متوجه خواهید شد که حرکات جزئی نیز می توانند تصویر شما را از فوکوس خارج کنند. به همین دلیل است که همیشه باید دوربین و سوژه خود را ثابت نگه دارید. ولی چگونه می توانید اطمینان حاصل کنید که سوژه شما در هنگام عکاسی بی حرکت باقی می ماند؟ را ه آسان این است که از آنها بخواهید بنشینند یا دراز بکشند.

اطمینان حاصل کنید که آنها راحت هستند و از پشتیبانی کافی گردن برای جلوگیری از حرکت برخوردار هستند. بهتر است دوربین خود را روی سه پایه قرار دهید تا ثابت بماند. هنگام عکاسی می توانید از ریموت شاتر استفاده کنید تا از لرزش های ناگهانی جلوگیری شود.

 

از نور کافی استفاده کنید

هنگام عکاسی از چشم، نورمحیط بسیار مهم است. اگر محیطی که در آن عکاسی می کنید دارای نور کافی باشد تصویر عنبیه در داخل چشم مانند یک کره روشن ظاهر می شود.

 

نور می تواند دارای منابع مختلفی باشد.

-نور طبیعی

این شکل از نورپردازی در بیشتر شرایط به خوبی کار می کند. ما به شما توصیه نمی کنیم که در زیر نور مستقیم خورشید عکس بگیرید زیرا می تواند به چشمان سوژه آسیب بزند.

سعی کنید در کنار پنجره های بزرگ عکس بگیرید زیرا پنجره ها معمولا ترکیبی مناسب از سایه ها و هایلایت ها را برای ثبت جزئیات به شما ارائه می دهند.

-نور مصنوعی

بهترین گزینه های منابع نور مصنوعی رینگ لایت ها و سافت باکس ها هستند. این منابع نوری نوربسیار نرم و یکنواختی را به سوژه می تابانند .

 

همیشه منابع نوری را در کنار دوربین قرار دهید و هرگز آن را در بالای دوربین قرار ندهید زیرا باعث ایجاد سایه های تند و زشت در عکس می شوند. وقتی منبع نور را روشن کردید از سوژه بخواهید که تا قبل از شروع عکاسی چشمان خود را آرام ببندد تا نور مستقیم چشمان او را آزار ندهد.

 

در پایان پس از انجام عکاسی می توانید عکس های خود را با نرم افزارهای مخصوص پردازش کنید تا نقاط ضعف آن را برطرف کرده و به بهترین حالت از لحاظ وضوح و رنگ در تصویر دست یابید.

 

مطالب مرتبط: بوکه در عکاسی چیست؟

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *