عکاسی از طلوع و غروب خورشید

وقتی از ما می خواهند به سوژه های محبوب برای عکاسی از مناظر بپردازیم ، بلافاصله تصاویری از غروب خورشید و طلوع آفتاب زیبا به ذهن خطور می کند.

در ذهن اکثر مردم ، گرفتن عکس از طلوع و غروب خورشید امری آسان است.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: استفاده از رینگ لایت در پرتره های حرفه ای

 

متأسفانه اینطور نیست. باید دانش (در این مورد هشت) داشته باشید تا بتوانید آن طلوع یا غروب خورشید را به خوبی عکاسی کنید.

درک هیچ یک از این دستورالعمل ها دشوار نیست ، و همه آنها می تواند شانس شما را در گرفتن صحیح یکی از باورنکردنی ترین رویدادهای طبیعت بسیار بهبود بخشد.

مکان درست را انتخاب کنید

برنامه ریزی برای عکاسی از طلوع یا غروب آفتاب ، شانس موفقیت را تا حد زیادی افزایش می دهید. اولین چیزی که باید تعیین کنید بهترین مکان برای عکسبرداری است.

مکانی را انتخاب کنید که از ترافیک جاده و پیاده دور باشد ، جایی که احتمالاً مزاحمتی برای شما ایجاد نکند. قبل از عکاسی ، در روز روشن به محل بروید و اطمینان حاصل کنید که نمای شما از افق بدون مانع و بدون خطر است.

مهمترین عامل بعد از مکان ، زمان روز است. بدیهی است که این امر بسته به اینکه طلوع یا غروب خورشید را گرفته اید متفاوت خواهد بود.

اما با بررسی وضعیت آب و هوا شروع کنید. اگر زمان عکسبرداری شما با طوفانی که نزدیک می شود یا به تازگی به پایان رسیده است همزمان باشد ، نتایج می تواند حیرت آور باشد. ابرهای بارانی و طوفانی می توانند یک لایه چشمگیر به صحنه اضافه کنند.

طلوع یا غروب خورشید؟

اگر با دمای رنگ آشنا باشید ، می دانید که در ظاهر نور هنگام غروب آفتاب در مقابل طلوع آفتاب تفاوت کمی وجود دارد. نور اوایل صبح نسبت به نور در اواخر شب خنک تر (آبی بالاتر) است ، که به سمت رنگ گرم متشکل از نارنجی و قرمز متمایل است.

از آنجا که در اینجا دمای رنگ های مختلفی وجود دارد ، ممکن است لازم باشد عکس های خود را تنظیم کنید ، بسته به ظاهری که دنبال آن هستید. شما می توانید این کار را از طریق تنظیمات تعادل رنگ سفید دوربین خود ، از طریق فیلترهای گرم کننده یا خنک کننده یا از طریق ویرایش انجام دهید. جایی که برای دستیابی به عکس نهایی عالی باید دمای رنگ را اضافه یا حذف کنید.

توجه داشته باشید که فیلترهای فیزیکی قرار داده شده روی لنز شما کیفیت تصویر را کمی کاهش می دهد ، زیرا مانع دیگری برای عبور نور است ، بنابراین تنظیم دمای رنگ با تنظیمات دوربین یا در ویرایش اغلب انتخاب بهتری است.

برای عکس های خود برنامه ریزی کنید

یک قدم مهم دیگر برای انجام قبل از عنوان کردن ، برنامه ریزی برای آنچه که می خواهید در عکس طلوع یا غروب خورشید به دست بیاورید است.

دنبال چه نوع تصویری می گردید؟ آیا سوژه مشخصی را که با نور خورشید روشن می شود ثبت خواهید کرد یا غروب خورشید خود سوژه اصلی خواهد بود؟

اگر تصمیم دارید از تکنیک HDR استفاده کنید ، باید دوربین خود را برای نوردهی در براکت آماده کنید تا طیف وسیعی از تون های رنگی را در صحنه ضبط کند.

 HDR می تواند کمی مشکل باشد ، اما یک روش عالی برای تولید برخی از تصاویر کاملاً چشمگیر است!

تجهیزات مناسب بردارید

بدون تجهیزات مناسب نمی توانید عکس مناسب را بگیرید ، بنابراین قبل از بیرون رفتن مطمئن شوید که همه چیز را آماده کرده اید.

اول و مهمترین چیز، سه پایه خود را بیاورید. طلوع و غروب خورشید موقعیت هایی با نور کم هستند (بسته به بخشی از غروب خورشید که می خواهید ضبط کنید) ، بنابراین به یک پایه ثابت برای دوربین خود نیاز خواهید داشت.

دوم ، لنز مناسب را تعیین کنید. در حالی که با استفاده از فاصله کانونی 50 میلی متر تا 85 میلی متر می توان مناظر زیبا را ثبت کرد ، یک لنز واید ترجیح داده می شود ، از جمله لنزهای زوم که می توانند در 40 میلی متر یا پایین عکس بگیرند. اگر لنز پرایم در محدوده 12 میلی متر تا 40 میلی متر دارید ، شانس بیشتری برای ثبت تصویر واضح تر خواهید داشت و استفاده از لنز واید به شما امکان می دهد قسمت وسیع و گسترده ای از صحنه را بگیرید.

آیا برای دوربین خود فیلترهای پیچ دار دارید و از آنها استفاده می کنید؟

اگرچه استفاده از فیلترها می تواند کیفیت تصویر را کمی کاهش دهد ، اما برخی از آنها می توانند در اینجا مفید باشند. به عنوان مثال ، یک فیلتر GND (چگالی خنثی درجه بندی شده) قسمت بالایی آسمان را تاریک کرده و آن را حتی بدون تکنیک های HDR به خوبی در معرض دید و چشمگیر نگه می دارد.

از طرف دیگر ، یک فیلتر پلاریزه ممکن است در این شرایط مانعی ایجاد کند ، بنابراین توصیه می کنم از آنها اجتناب کنید.

(پلاریزه ها میزان نوری که به سنسور وارد می شود را کاهش می دهند و باعث افزایش زمان نوردهی می شوند که اگر بخواهید حرکت را فریز کنید ، مانند امواج اقیانوس ، ایده آل نخواهد بود.)

از تنظیمات مناسب استفاده کنید

قبل از رسیدن به مقصد عکسبرداری خود ، می توانید تنظیمات دوربین خود را انتخاب کنید.

از آنجا که در حال عکس گرفتن از یک منظره هستید ، می خواهید از دیافراگم کوچکتر مانند f / 8 ، f / 11 یا حتی بالاتر استفاده کنید تا عمق میدان را به حداکثر برسانید و جزئیات واضح را در سراسر عکس بگیرید. اگر از سه پایه استفاده می کنید، نباید مشکلی باشد.

اگرچه می توانید در حالت دستی یا الویت دیافراگم عکس بگیرید ، به این ترتیب می توانیم دیافراگم را قفل کنیم و اجازه دهیم دوربین سرعت شاتر مناسبی را انتخاب کند. از آنجا که شرایط کم نور مانند این می تواند دوربین را گیج کند و شما در معرض خطر نوردهی بیش از حد قرار دارید ، همیشه می توانید از تنظیمات جبران نوردهی دوربین خود استفاده کنید تا کمی روشنایی کاهش یابد.

در صورت امکان ، باید اطمینان حاصل کنید که نویز زیادی در عکس نهایی وجود ندارد ، از ISO پایین مانند 100 یا 200 استفاده کنید. اگر با سه پایه کار می کنید ، این امر بسیار قابل دستیابی است. با این حال باید ISO را بالا ببرید تا سرعت شاتر به اندازه کافی سریع باشد تا از یک عکس تار جلوگیری کنید.

اگر دنبال یک تصویر گرم و نارنجی هستید ، وایت بالانس خود را روی گزینه Shadow ، Cloudy یا Daylight تنظیم کنید. و البته ، همیشه با RAW عکس بگیرید! تا حدی ، سایه ها و هایلایت های از دست رفته در یک عکس را می توان با پردازش بازیابی کرد – اما فقط در صورت داشتن فایل RAW. 

بر اساس علاقه ترکیب بندی کنید

حالا که آماده سازی تمام شد ، به قسمت سرگرم کننده می رسیم! هنگامی که در مکان قرار گرفتید و آماده عکس گرفتن هستید ، باید ترکیب خود را در نظر بگیرید.

رایج ترین خطا هنگام عکاسی از غروب خورشید یا طلوع آفتاب ، قرار گرفتن افق دقیقاً در وسط عکس است. گرچه این می تواند کارساز باشد ، اما به طور معمول باعث تقارن بیش از حد می شود و می تواند تصویر را خراب کند.

لحظه ای نگاه کنید و صحنه خود را مرور کنید. از خود بپرسید: کدام قسمت از طلوع یا غروب آفتاب چشمگیرترین است؟ آیا قسمتهایی وجود دارد که جالب نباشد؟

هنگامی که این کار را انجام دادید ، به سادگی ترکیب را بسازید تا چشمگیرترین مناظر را شامل شود. اگر آسمانی خشمگین و ابری دارید که نور خورشید را برجسته می کند ، بگذارید که دو سوم بالایی صحنه را اشغال کند. اگر پیش زمینه یا منظره جالبی دارید، اجازه دهید این دو سوم تصویر پایین را اشغال کند.

شما می خواهید بیننده را به سمت ترکیب هدایت کنید و سپس اجازه دهید چشم او به دراماتیک ترین قسمت تصویر برسد.

مطالب مرتبط:  نرخ فریم مناسب برای فیلمبرداری
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *