عکاسی از دود

                           تجهیزات مورد نیاز برای عکاسی از دود

1-دوربین عکاسی DSLR

2-سه پایه

3-پارچه سیاه

4-یک بازتابنده

5-چوب عود و کبریت یا فندک

6-یک لامپ

7-یک رادیو فلاش

جهت مشاده مطلب روی آن کلیک کنید: بهترین رینگ لایت برای ZOOM

 

پارچه سیاه را از یک دیوار بزرگ آویزان کنید. عود را داخل یک ظرف مناسب قرار داده و آن را روی میز مقابل پارچه سیاه قرار دهید (تقریبا به اندازه یک پا جلوتر) لامپ را طوری قرار دهید که نور مستقیما در نوک عود قرار گیرد. همانطور که بعدا خواهید نور لامپ بر تصویر نهایی تاثیر نمی گذارد.

فلاش خود را در مقابل لامپ قرار دهید تا مستقیما در نوک چوب عود قرار گیرد. برای شروع کار قدرت فلاش را روی 1/16 تنظیم کنید. بازتابنده را مستقیما مقابل فلاش قرار دهید به طوری که نور فلاش از بازتابنده منعکس شود. به اطراف اتاق نگاه کنید و مطمئن شوید که همه فن ها خاموش هستند و پنجره ها نیز باید بسته باشند. تمام چراغ های اضافی را خاموش کنید.

تنظیمات دوربین عکاسی

سعی کنید با فرمت RAW عکاسی کنید تا بعدا امکان پردازش تصاویر را داشته باشید. ولی اگر قصد ویرایش عکس ها را ندارید در فرمت JPEG هم می توانید عکاسی کنید. البته باید یادآور شد که فرمت RAW تعادل نوردهی و وایت بالانس را راحت تر خواهد کرد اگر چه فضای حافظه بیشتری را اشغال می کند.

 

دیافراگم شما باید در حدود F/8 باشد تا اطمینان حاصل کنید که تمام دود در فوکوس قرار می گیرد. سرعت شاتر باید روی سرعت همگام سازی فلش تنظیم شود که در حدود 1/200 یا 1/250 ثانیه است. مقدار ایزو را روی 100 تنظیم کنید تا عکس نهایی کمترین مقدار نویز را داشته باشد.

 

وایت بالانس شما در صورت عکاسی در فرمت RAW مهم نیست ولی ترجیحا آن را روی حالت خودکار تنظیم کنید. برای فوکوس کردن تصویر دوربین خود را روی سه پایه قرار دهید تا لامپ را روشن کنید و روی نوک چوب فوکوس کنید. فوکوس دوربین را در حالت دستی قرار دهید.

 

دقت کنید که چوب عود نباید در عکس شما دیده شود و فقط دود آن باید در عکس دیده شود. حالا می توانید عود را روشن کنید. سرعت فلاش باید با سرعت شاتر همگام سازی شود و نور لامپ نباید برعکس شما تاثیر بگذارد. چند عکس آزمایشی بگیرید و شدت نور فلاش را تنظیم کنید. می توانید یک چوب عود دیگر اضافه کنید تا طرح های پیچیده تری ایجاد شود.

عکس های خود را پردازش کنید

اینجا جایی است که لذت شروع می شود. می توانید عکس خود را در یک نرم افزار مانند فتوشاپ باز کنید. حال می توانید کنتراست مقدار روشنایی و سایر المان های تصویر را تغییر دهید. همچنین می توانید پس زمینه را به رنگ سفید تغییر دهید و حال و هوای جدیدی به عکس خود ببخشید.

 

اگر به دود رنگی علاقه دارید یک لایه جدید ایجاد کنید. روی ابزار گرادیان کلیک کنید و سپس گرادیان خود را با رنگهای مورد علاقه خود ایجاد کنید، سپس می توانید لایه را با آن گرادیان پر کنید و سپس حالت لایه را روی Multiply قرار دهید.

 

هنگام عکاسی از دود امکانات شما نامحدود است. می توانید هر نوع خلاقیتی را درعکس خود اعمال کنید. حتی برای ایجاد جذابیت بیشتر می توانید بمب های رنگی کوچک و ارزان قیمت را خریداری کنید و از آنها در عکس های خود استفاده کنید.

 

مطالب مرتبط: تکنیک اورتون در عکاسی چیست؟

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *