عکاسی از خورشید گرفتگی(کسوف)

خورشید گرفتگی کامل یک اتفاق نادر است. حتی وقتی این اتفاق می افتد فقط می توانید آن را از مکانهای خاص و برای مدت زمان کوتاه مشاهده کنید. ما در این مقاله به شما نشان خواهیم داد که چگونه از یک خوشید گرفتگی کامل عکاسی کنید.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: رینگ لایت RGB و کاربرد آن

 

خورشید گرفتگی چیست؟

خورشید گرفتگی زمانی است که ما بین زمین و خورشید قرار می گیرد و حداقل بخشی از خورشید را می پوشاند. گرفتگی به موقعیت نسبی زمین ماه و خورشید بستگی دارد.

 

اگر این تراز آسمانی کامل باشد و اگر در مکان مناسبی قرار داشته باشید خورشید گرفتگی را به طور کامل مشاهده خواهید کرد.

جای تعجب نیست که مردم در دوران باستان خورشید گرفتگی را نشانه ای بد می دانستند. زیرا هنگام خورشید گرفتگی کامل آسمان همچون شب تاریک می شود.

چگونه می توان برای عکاسی از خورشید گرفتگی برنامه ریزی کرد؟

دانشمندان خورشید گرفتگی را براساس چرخه های مداری پیش بینی می کنند. خورشید گرفتگی یا کسوف در همه جای کره زمین به طور یکسان قابل مشاهده نیست. به عنوان مثال یک خورشید گرفتگی کامل در سال 2017 در کارولینای شمالی مشاهده شد در حالی که در همان زمان در ایالت تگزاس کسوف به طور جزئی مشاهده شد.

 

سازمان ناسا یک وبسایت راه اندازی کرده که در آن زمان و مکان وقوع کسوف در سالهای آتی را می توانید مشاهده کنید. همچنین بهترین نقاط کره زمین برای مشاهده کسوف کامل را نیز مشخص کرده است.

مراحل وقوع خورشید گرفتگی

کسوف در پنج مرحله کلی اتفاق می افتد. به تصاویر زیر دقت کنید.

 

مدت زمان وقوع یک کسوف کامل ممکن است بین 5 تا ده دقیقه طول بکشد.

بررسی وضعیت هوا برای عکاسی از خورشید گرفتگی

برای عکاسی از کسوف به آسمان صاف نیاز دارید. پوشش ابر در زمان نامناسب عکاسی از کسوف را کاملا خراب می کند. برنامه هایی که برای پیش بینی وضع هوا در عکاسی نجوم استفاده می شوند در عکاسی از خورشید گرفتگی نیز کمک می کنند.

 

محافظت از چشم

برای مشاهده خورشید گرفتگی قبل از شروع این پدیده باید از عینک های مخصوص استفاده کنید. این عینک ها با ماده مخصوصی پوشانده شده اند که مانع از آسیب به چشم می شود.

عینک های آفتابی نمی توانند از چشمان شما محافظت کنند. شما می توانید از عینک های جوشکاری نیز استفاده کنید. وقتی کسوف کامل شد می توانید عینک محافظ را برداشته و مستقیم به خورشید پنهان شده در پشت ماه نگاه کنید.

 

استفاده از نمای زنده دوربین عکاسی

نگاه کردن به خورشید از طریق منظره یاب نوری می تواند کاملا به چشم شما آسیب برساند اگر منظره یاب الکترونیکی استفاده می کنید حتما یک فیلتر خورشیدی روی لنز خود نصب کنید. ولی بهترین راه استفاده از نمای زنده (Live view) می باشد که توسط اکثر عکاسان حرفه ای توصیه می شود.

 

انتخاب دوربین و لنز مناسب برای عکاسی از خورشید گرفتگی

شما تقریبا با هر دوربین DSLR می توانید از کسوف عکاسی کنید. ولی با استفاده از لنزهای تله فوتو مثلا لنز پرایم 300 یا لنز زوم 80-400 نتایج بهتری را کسب خواهید کرد. در صورت استفاده از لنز واید خورشید در عکس شما کوچک به نظر خواهد رسید و نمی توانید جزئیات آن را ثبت کنید.

 

سه پایه

یکی از تجهیزات ضروری در عکاسی از کسوف سه پایه می باشد. سه پایه به شما در ترکیب و کادربندی مناسب کمک می کند

تنظیمات مناسب دوربین در عکاسی از خورشید گرفتگی

برای عکاسی از کسوف باید در فرمت RAW عکاسی کنید. از کمترین ایزوی ممکن مثلا ایزوی 100 یا 200 استفاده کنید. اگر از سه پایه استفاده می کنید هرگونه لرزشگیر را غیر فعال کنید.

 

فوکوس دوربین را در بی نهایت قرار داده و فوکوس خودکار را خاموش کنید. دیافراگم دوربین را روی 5.6 تا 8 تنظیم کنید. البته در کسوف کامل ممکن است بخواهید دیافراگم را بازتر کنید.

در مورد سرعت شاتر دقت کنید که هنگام کسوف کامل باید همانند عکاسی از آسمان شب عمل کنید.

 

مطالب مرتبطفوکوس دکمه پشتی در دوربین عکاسی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *