عکاسی از اجسام براق

از بسیاری جهات ، عکاسی در فضای داخلی و رومیزی برای مبتدیان ایده آل است. با استفاده از نور کنترل شده و اشیایی که نمی توانند به تنهایی حرکت کنند ، عکاسی در داخل منزل خود ، کلی مزیت دارد. گرفتن عکس در داخل خانه در استودیوی رومیزی خود راهی عالی برای یادگیری درمورد نور بدون مشکل زمان یا فشارهای ناشی از عکاسی از سوژه های زنده است. 

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: راهنمای خرید رینگ لایت

 

اما عکاسی رومیزی بدون چالش نیست و اگر شما هر زمانی را در خانه با آزمایش اشیا مختلف گذرانده اید ، مطمئناً منظور ما را می دانید. حتی ممکن است شما به طور آگاهانه از برخی از سوژه های خاص مانند انواع ساخته شده از فلز ، شیشه یا پلاستیک بسیار بازتابنده اجتناب کنید.

چرا عکاسی از اجسام براق سخت است؟

برای درک اینکه چرا عکاسی از اجسام براق بسیار دشوار است ، ابتدا باید چند نکته در مورد نور را بفهمید و اینکه چرا به نظر می رسد از بعضی اشیا منعکس می شود ، اما از بعضی دیگر خیر. واقعیت این است که همه اشیا نور را منعکس می کنند. شاید فکر کنید بری اشیا نور را منعکس نمی کنند ، اگر چنین چیزی وجود داشته باشد ، نامرئی است. ما برای دیدن جسم به آن نور منعکس شده نیاز داریم.

هر منبع نوری طیفی از رنگ را ساطع می کند. هنگامی که این طیف روی سطح یک جسم فرود می آید ، برخی از آن رنگ ها جذب می شوند و برخی از آنها کمی قبل از اینکه بازتاب شوند به سطح آن جسم نفوذ می کنند. این بازتاب ها هستند که به ما می گویند رنگ یک شی چیست.

جسمی که دارای یک سطح خشن یا مات باشد ، نور را همانطور که یک جسم با سطح براق نشان می دهد ، منعکس می کند ، اما تمام آن صفحات و زاویه های مختلف (هرچقدر هم کوچک باشند) در سطح جسم نور را در زوایای مختلف منعکس می کنند و آن را پراکنده می کنند. این باعث می شود سطح یک جسم به جای براق ، مات به نظر برسد.

پخش نور

اکنون که فهمیدید چرا عکاسی از چیزهای براق چالش برانگیز است ، امیدواریم پاسخ این مسئله واضح به نظر برسد برای از بین بردن آن بازتاب های ناخواسته از سطح سوژه براق خود ، باید نور را قبل از رسیدن به آن سطح بازتابنده پخش کنید.

یکی از ساده ترین راه ها برای این کار خرید چادر سبک است که مکعبی است که از یک ماده سفید و پخش شده ساخته شده است. سوژه خود را درون مکعب قرار دهید و چراغ ها را خارج از چادر قرار دهید. مواد سفید نور را پراکنده می کند ، که باعث انعکاس نرم شده و عکسبرداری از سوژه شما را بسیار آسان می کند.

اگر چادر نوری ندارید ، می توانید از رول کاغذ پخش نیز استفاده کنید – فقط کاغذ را بین سوژه و نور قرار دهید. سپس می توانید زاویه نور و فاصله نور و سوژه را تغییر دهید تا سایه های سوژه شما تغییر کند و جسم نمایشی تر یا سه بعدی به نظر برسد.

تنظیمات و تجهیزات دوربین

اکنون که این انعکاس را از بین بردید ، بیایید فقط به تنظیمات و تجهیزات اولیه دوربین بپردازیم که برای به دست آوردن نتایج خوب باید از آنها استفاده کنید. اگر قبلاً زمان زیادی را برای گرفتن عکس در استودیوی رومیزی خود صرف کرده اید ، احتمالاً می دانید که باید برای یک دیافراگم کوچک (عدد بزرگ f) و ISO پایین تلاش کنید. این دیافراگم کوچک به شما در دستیابی به وضوح از پیش زمینه تا پس زمینه کمک می کند ، که در هر عکسی که هدف شما گرفتن جزئیات است بسیار مهم است. به یاد داشته باشید که هرچه به سوژه خود نزدیکتر شوید ، عمق میدان کمتری خواهید داشت – بنابراین دیافراگم های کوچک تنها راهی هستند که شما می توانید این وضوح را در سرتاسر سوژه خود بدست آورید. به همین ترتیب ، ISO کم برای این عکسهای نمای نزدیک لازم است زیرا نمی خواهید نویز تمام جزئیات را پنهان کند. ISO های بالا همچنین می توانند وضوح رنگ و دامنه تناوب را تحت تأثیر قرار دهند ، بنابراین مقدار کم ایزو را انتخاب کنید و به آن پایبند باشید.

به دو دلیل ، در هر زمان که در استودیوی داخلی از اشیا کوچک عکسبرداری می کنید ، سه پایه ضروری است. 1- زیرا ممکن است بخاطر ترکیبی از ISO کم و دیافراگم کوچک ، از سرعت شاتر پایین استفاده کنید و لازم است که برای جلوگیری از وارد کردن لرزش دوربین در صحنه ، دوربین خود را تثبیت کنید. 2- هر زمان که به یک جسم بسیار نزدیک شوید ، حفظ نقطه فوکوس شما بسیار دشوار است. فقط یک تغییر موقعیت کوچک می تواند به معنای تفاوت بین سوژه واضح و سوژه ای باشد که تار است ، بنابراین مهم است که هنگام یافتن و قفل کردن آن نقطه فوکوس ، دوربین خود را روی سه پایه نصب کنید.

برای به حداقل رساندن لرزش دوربین علاوه بر سه پایه می توانید از ریموت شاتر نیز استفاده کنید.

در مورد اشیای بزرگتر چطور؟

قرار نیست هر شی براق که می خواهید از آن عکس بگیرید در داخل یک چادر روشن جای بگیرد. بسیاری از اشیا بزرگ و براق نیز وجود دارند.

بیایید اتومبیل ها را مثال بزنیم. یک اتومبیل نو همیشه صیقل داده می شود ، به این معنی که سطح آن دقیقاً مانند مجموعه ظروف نقره ای است. اکنون بدیهی است که شما نمی توانید یک رول کاغذ بین خورشید و اتومبیل خود قرار دهید ، مگر اینکه رول کاغذ بسیار بزرگی داشته باشید ، اما در صورت ایده آل بودن نور می توانید از آن اتومبیل عکس بگیرید. روزهای روشن و آفتابی نزدیک به ظهر بدترین زمان برای عکسبرداری از تقریباً هر چیزی هستند ، اما به ویژه سوژه های بازتابنده در این شرایط نوری تابش خیره کننده زیادی خواهند داشت. درعوض ، زمان پس از طلوع آفتاب یا ساعتی درست قبل از غروب آفتاب را که نور به طور طبیعی پخش و نرم است انتخاب کنید. همچنین می توانید یک روز ابری را انتخاب کنید – بعضی از عکاسان این وضعیت نوری خاص را “سافت باکس طبیعت” می نامند زیرا ابرها همان کار رول کاغذ را در پخش نور قبل از رسیدن به سوژه شما انجام می دهند.

مطالب مرتبط:  کدام سبک عکاسی برای شما مناسب است؟
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *