عمق میدان کم در عکاسی

چه به عکاسی و چه به فیلمبرداری علاقه مند باشید ، گستره ای از اقدامات انجام شده برای دستکاری تصاویر برای به دست آوردن جلوه های سینمایی نفس گیر را مشاهده کرده اید. هر چند بعضی از آنها به نظر پیچیده نیستند. این مقاله اصول یکی از متداول ترین تکنیک هایی را به تصویر می کشد که تصاویری باورنکردنی ارائه می دهد. عمق میدان کم چیست و چگونه می توانیم از آن استفاده کنیم تا کیفیت مداوم کار خود را بدست آوریم؟

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: بهترین رینگ لایت برای ZOOM

 

عمق میدان کم چیست؟

 عمق میدان کم و عمق میدان کوچک ، اصطلاحاتی هستند که به جای یکدیگر استفاده می شوند. از آنها به عنوان عمق میدان باریک یا حتی نازک نیز یاد می شود. بله ، ممکن است گیج کننده باشد ، اما اگر عمق میدان و دیافراگم را درک کنید ، مفهوم سختی نیست. دیافراگم یکی از تنظیمات لنز است که بر عمق میدان تأثیر می گذارد.

عمق میدان کم ، منطقه کوچک یا باریک در تصویری است که در فوکوس قرار دارد. اغلب ، در حالی که فقط سوژه در فوکوس است ، پس زمینه تار می شود. این عمق میدان کم را می توان با افزایش دیافراگم یا بهتر بگوییم پایین آوردن عدد f / به دست آورد. عمق کم زمینه های تاری را ایجاد می کند و می تواند برای عکس های پرتره به خوبی کار کند. با کاهش عمق میدان و افزایش اندازه دیافراگم می توانید این تاری را ایجاد کنید.

با تغییر فاصله سوژه تا دوربین و تنظیم فاصله کانونی لنز نیز می توانید به این اثر تاری برسید. اگر دوربین به سوژه مورد نظر نزدیکتر باشد ، قسمتهایی از تصویر تار می شوند و فوکوس باریک تر می شوند. به همین ترتیب ، یک فاصله کانونی طولانی تر ، می تواند تاری پس زمینه را ایجاد کند.

چگونه می توان عمق میدان را کاهش داد؟

با سه روش ذکر شده در بالا ، تنظیم دیافراگم ، تغییر فاصله سوژه دوربین و در نظر گرفتن فاصله کانونی می توان عمق میدان را کاهش داد.

گشودگی دیافراگم

باز کردن دیافراگم لنز تا پایین f / stop می تواند عمق میدان را به طور چشمگیری کاهش دهد. هرچه دهانه بزرگتر باشد ، تاری تصاویر بیشتر می شود. اما به خاطر داشته باشید این به این معنی است که شما اجازه می دهید نور بیشتری داشته باشید. دانستن میزان ISO و حتی عملکرد سرعت شاتر برای ایجاد تعادل در نوردهی عکس شما بسیار مهم است.

دوربین را به سوژه نزدیک تر کنید

هرچه دوربین به سوژه شما نزدیکتر باشد ، عمق میدان کمتری خواهد داشت. این موقعیت یابی در پیش زمینه و پس زمینه تاری ایجاد می کند.

سوژه را از پس زمینه دور نگه دارید

هرچه فاصله سوژه از پس زمینه بیشتر شود ، عمق میدان را به طرز چشمگیری کاهش می دهد زیرا به تصویر عمق می بخشد. 

از فاصله کانونی بالاتر استفاده کنید

هرچه فاصله کانونی لنز بیشتر باشد ، می توانید عمق میدان کمتری داشته باشید. اگر دوربینی دارید که دارای لنزهای قابل تعویض است و به طور اتفاقی صاحب یک لنز 85 میلی متری یا طولانی تر هستید ، حالت خوبی خواهید داشت. لنزهای تله در اینجا به خوبی کار می کنند اما نیازی به آنها نیست. اگر توانایی پرداخت هزینه را ندارید نگران نباشید.

می توانید تا حداکثر ظرفیت لنز زوم کنید. فقط مطمئن شوید که دوربین روی سه پایه سوار شده است زیرا زوم تصویر باعث حساسیت بیشتر در لرزش می شود.

مطالب مرتبط:  بررسی دوربین سونی SONY ZV-1
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *