شناخت لنزهای کانن

شناخت لنزهای کانن

داشتن گزینه ها برای خرید یک محصول همیشه خوب است. هر چند گزینه های زیاد می تواند گیج کننده باشد. اگر شما یک عکاس آماتور هستید که به دنبال ارتقاء کیت دوربین خود هستید ، ممکن است دشوار باشد که بدانید در بین تعداد بالای لنزهای کانن از کجا شروع کنید.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: << رینگ لایت حرفه ای >>

 

دو نوع اصلی لنز وجود دارد: Prime و Zoom. لنزهای پرایم دارای فاصله کانونی ثابت هستند و معمولاً واضح تر هستند و کنتراست را بهتر تولید می کنند. لنزهای زوم دارای طیف وسیعی از فاصله های کانونی هستند و کارایی آنها را بیشتر می کند. علاوه بر این ، سه نوع لنز وجود دارد: واید ، استاندارد و تله فوتو ، و هر کدام می توانند شامل لنزهای پرایم و زوم شوند.

اگر لنز دارای فاصله کانونی 30 میلی متر (یا از آن عبور کند) ، یک لنز واید است.
اگر لنز دارای فاصله کانونی 50 میلی متر (یا از آن عبور کند) ، یک لنز استاندارد است. (چشم انسان به تنهایی معادل یک لنز 50 میلی متری را می بیند.)
اگر فاصله کانونی یک لنز بیش از 100 میلی متر باشد ، یک لنز تله فوتو است.
لنزها در سه دسته فرعی طبقه بندی می شوند. در برخی موارد ، این فقط یک گسترش کلاس است-به عنوان مثال ، زوم اولترا واید یا لنزهای فوق تله. در موارد دیگر ، به آنچه که لنز برای انجام آن طراحی شده است مربوط می شود-به عنوان مثال ، لنزهای ماکرو یا تیلت شیفت.

در اینجا ما مشخص کردیم که هر لنز برای چه نوع عکاسی مناسب است ، ویژگی های مشخص هر لنز و ویژگی های تصاویری که هر لنز تولید می کند. در این مقاله ما به شما کمک می کنیم تعیین کنید که کدام لنز برای آنچه که می خواهید ثبت کنید بهترین کار را می کند و شما را به دانش نحوه ثبت تصاویر مجهز می کند.

لنزهای زوم استاندارد کانن

اگر این اولین ارتقاء لنز کیت شما باشد ، نمی توانید اشتباه کنید. یک لنز زوم استاندارد عکس هایی با ظاهر طبیعی می گیرد-یعنی آنچه را که چشم شما در واقع می بیند ثبت می کند. کوچکتر و سبک تر از سایر لنزها ، آن را به گزینه ای مناسب برای گردش در اطراف تبدیل می کند. اگر می خواهید روز خود را در گشت و گذار در شهر بگذرانید ، یک لنز زوم استاندارد به شما امکان می دهد تقریباً از هر چیزی که در سفر خود با آن روبرو می شوید عکس های فوق العاده ای بگیرید. 

لنزهای تله فوتو استاندارد و متوسط کانن

مشابه لنزهای زوم استاندارد ، با این لنزها آنچه می بینید همان چیزی است که دریافت می کنید – یعنی آنچه که با چشم می بینید همان چیزی است که دوربین شما ضبط می کند. لنزهای پرتره نیز نامیده می شوند و برای عکاسی از یک سوژه ایده آل هستند. این لنز به شما اجازه می دهد تا سوژه های خود را نیز جدا کرده و آنها را بدون توجه به پس زمینه در فوکوس قرار دهید.

تله فوتو

در حالی که لنزهای تله معمولی و متوسط و زوم استاندارد آنچه را که چشم شما می بیند ثبت می کنند ، لنزهای تله به شما اجازه می دهند دورتر از آنچه می توانستید با چشمان خود ببینید. همانطور که در بالا ذکر شد ، هر لنز با فاصله کانونی بیش از 100 میلی متر یک لنز تله فوتو است – تصویری که تولید می کند نسخه بزرگنمایی شده از آنچه در واقع وجود دارد است. لنزهای تله فوتو ، که کمی سنگین تر از بقیه هستند ، برای ثبت حیات وحش و صحنه های ورزشی ایده آل هستند – آنها شما را به صورت مجازی به سوژه ای نزدیک می کنند که از نظر فیزیکی نمی توانید به آن نزدیک شوید. فاصله کانونی بیشتر فاصله بین سوژه و لنز را فشرده می کند ، بنابراین می توانید جزئیات و احساس یک صحنه دور را ثبت کنید.

زوم تله فوتو

در حالی که یک لنز تله یک لنز پرایم است و دارای فاصله کانونی ثابت است ، یک لنز زوم تله انعطاف پذیری یک لنز زوم خوب را ارائه می دهد. اینها نیز برای گرفتن عکسهای ورزشی سریع و یا حیوانات وحشی در حال فرار مناسب هستند. اینها فاصله واقعی بین اجسام را در عکس کاهش می دهند – یعنی اشیاء در پیش زمینه و پس زمینه آنطور که در عکس دیده می شوند نزدیک نیستند. اما از این لنزها می توان برای پرتره نیز استفاده کرد. لنز زوم در محدوده 70-200 میلی متر برای کار با گروه های مختلف افراد، تطبیق پذیری را فراهم می کند. 

سوپر تله فوتو

یک لنز فوق تله برای عکاسان حرفه ای در نظر گرفته شده است. آنها بیشتر برای عکاسی از حیات وحش و ورزش استفاده می شوند ، در حالی که سوژه اساساً غیرقابل دسترسی است. کوتاهترین فاصله کانونی در لنزهای سوپر تله کانن 200 میلی متر و طولانی ترین 800 میلی متر است.

لنز واید کانن

عکاسی منظره و شهری دو مورد از محبوب ترین کاربردهای این لنزها هستند. آنها میدان دید وسیع تری نسبت به بیشتر لنزها ثبت می کنند و بخش وسیعی از یک صحنه را در یک عکس ثبت می کنند (هرچه عدد فاصله کانونی کوچکتر باشد ، بیشتر می تواند در کادر جا بگیرد). به عنوان مثال ، اگر شما در کنار صخره های دریاچه لوئیز ایستاده باشید و عکس بگیرید ، دریاچه – و بازتاب آن – در پیش زمینه به همان اندازه زنده خواهد بود که کوه های راکی در پس زمینه. لنزهای واید برای “مناظر” داخلی نیز مناسب هستند. میدان دید وسیع آنها همه چیز را در یک اتاق بزرگ به در کادر جای می دهد. آنها برای فضای داخلی کوچک نیز همین کار را می کنند و با فوکوس کردن کل کادر ، فضاهای کوچک را بزرگ نشان می دهند.

لنز ماکرو کانن

یک لنز ماکرو اشیاء کوچک-حشرات ، گل ها ، میوه ها ، جواهرات ، دانه های برف و غیره-را در نمای بزرگ نشان می دهد. برای نمایش الگوها و جزئیات پیچیده مناسب است – به نقطه های کفشدوزک ، پرز هلو ، دانه های چوبی مداد فکر کنید. برای اینکه یک لنز به عنوان ماکرو طبقه بندی شود ، باید نتیجه ای را ایجاد کند که حداقل 1: 1 باشد. یعنی تصویر روی سنسور باید همان اندازه یا بزرگتر از خود شی باشد. (برخی از لنزهای ماکرو سوژه ها را تا پنج برابر اندازه واقعی خود بزرگنمایی می کنند.) برای بهترین نتایج ، با عکاسی با استفاده از لنز 50 میلی متری شروع کنید. هنگامی که به سمت موجودات زنده می روید ،از لنز  به  میلیمتری استفاده کنید ، لنز بلندتر شما را در فاصله ایمن از سوژه قرار می دهد.

لنز تیلت شیفت کانن

لنزهای tilt-shift که برای عکاسی معماری محبوب هستند ، بیشتر برای عکاسی پیشرفته طراحی شده اند.این لنز از یک طرف به طرف دیگر کج می شود، همچنین به بالا و پایین تغییر می کند. به عنوان مثال تصویری از برج بلندمرتبه ای که از سطح خیابان برداشته شده نشان می دهد که ساختمان کج است. یک لنز شیب دار این تصور غلط را تصحیح می کند و یک ساختمان بلند را همانطور که واقعا است ، راست نشان می دهد. وقتی نمی توانید از نظر فیزیکی کل ساختمان را در یک عکس قرار دهید ، لنز حرکت می کند. شما همچنین می توانید یک اثر مینیاتوری ایجاد کنید: لنز را روی یک قطعه کوچک از یک صحنه بزرگتر فوکوس کنید ، در حالی که پس زمینه را تار نگه می دارید. 

مطالب مرتبط:  دوربین مناسب برای هنرجویان عکاسی
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *