شناخت تجهیزات نورپردازی

نور طبیعی همیشه الزامات یک عکاسی حرفه ای را برآورده نمی کند. دیر یا زود، اکثر عکاسان باید نورپردازی استودیو را یاد بگیرند.

این به شما امکان می دهد تا سناریوی روشنایی استودیویی را که مشتری شما به دنبال آن است، ایجاد کنید. و شما قادر خواهید بود از تصویری به تصویر دیگر سازگاری ایجاد کنید.

در اینجا همه چیزهایی را که باید در مورد تجهیزات و نکات نورپردازی استودیو بدانید خواهیم گفت.

جهت مشاهده مطلب روی آن کلیک کنید: بهترین رینگ لایت برای کاشت مژه

 

انواع مختلف نورهای استودیویی

انواع مختلفی از چراغ های عکاسی در استودیو با قیمت های مختلف استفاده می شود. چراغ‌هایی که انتخاب می‌کنید به میزان انرژی مورد نیاز شما بستگی دارد و تحت تأثیر بودجه شما قرار می‌گیرد.

خوشبختانه، برندهای ارزان تری برای نورپردازی عکاسی مانند Godox وجود دارند. آنها تجهیزات مناسبی را با قیمتی مقرون به صرفه تولید کردند. اگر می‌دانید نور عکاسی چگونه کار می‌کند، برای به دست آوردن بهترین نتایج به تجهیزات پیشرفته نیاز ندارید.

با توسعه حرفه خود و به دست آوردن مشتریان پردرآمد، می توانید روی چراغ های عکاسی گران تری سرمایه گذاری کنید.

در اینجا خلاصه ای از رایج ترین تجهیزات نورپردازی استودیویی آورده شده است.

استروب

نورهای استروب نوعی نورپردازی فلاش هستند که بر دنیای نورپردازی استودیویی حاکم است. وقتی در مورد نورهای استودیویی صحبت می کنیم، اغلب به چراغ های استروب فکر می کنیم.

یک چراغ استروب می تواند یک سر مونو باشد، مانند Neewer SK300، که باتری و نور را در یک واحد جمع و جور قرار می دهد. یا می تواند چراغی باشد که باید به یک باتری پرقدرت وصل شود.

با هر دوی این نوع استروب ها می توان قدرت خروجی فلاش را کنترل کرد.

توان آنها را می توان در وات-ثانیه اندازه گیری کرد. برخی از موقعیت‌های روشنایی استودیویی به خروجی فلاش بیشتری نسبت به بقیه نیاز دارند.

برای مثال، عکاسی از غذا یا محصول (رومیزی) ممکن است به یک نور با قدرت 400 یا 500 وات نیاز داشته باشد، مانند Godox SK400II. این به این دلیل است که صحنه معمولاً کوچک است.

یک صحنه بسیار بزرگتر مانند یک پرتره گروهی ممکن است به نورهای دو برابر یا اضافی نیاز داشته باشد.

اگرچه برخی از استروب ها هستند که نیازی به وصل شدن ندارند. آنها با باتری کار می کنند و می توانند در فضای باز نیز استفاده شوند.

این روزها می توانید یک استروب قدرتمند را با قیمت پایین خریداری کنید. این قدرت نیست که یک استروب را گرانتر از دیگری می کند.

اغلب کیفیت ساخت/دوام و کیفیت و ثبات خروجی فلاش است.

با چراغ‌های استروب، به یک دستگاه همگام‌سازی نیاز دارید که به شما کمک کند استروب خود را با دوربینتان همگام‌ کنید.

روشنایی پیوسته

نورهای پیوسته برای عکاسی که به عنوان نورهای “گرم” نیز شناخته می شوند، “فلاش نمی زنند”. بلکه منبع روشنایی مداوم هستند. آنها به شما اجازه می دهند قبل از اینکه شاتر را فشار دهید، دقیقاً نحوه تابش نور روی سوژه را مشاهده کنید.

این یک مزیت بزرگ برای عکاسی از محصول یا انواع دیگر عکاسی از طبیعت بی جان است. اما نورپردازی مداوم به اندازه واحدهای فلاش محبوب نبوده است.

قدرت کمتری دارند. و تطبیق نور با سایر منابع نور محیطی که می توانند بر صحنه تأثیر بگذارند یک چالش است.

یکی دیگر از معایب این است که آنها می توانند بسیار گرم شوند، از این رو به آن “چراغ های گرم” می گویند.

البته چراغ‌های LED چهره روشنایی مداوم را تغییر می‌دهند. آنها مانند سایر روشنایی های مداوم گرم نمی شوند و کیفیت بالایی از نور ثابت را ارائه می دهند.

اسپید لایت ها

اسپید لایت نوعی فلاش کوچک است که در داخل و خارج از استودیو استفاده می شود. آنها نور را فراهم می کنند، یا در مورد نور روز در فضای باز، نور پرکننده را اضافه می کنند.

آنها منبع تغذیه نسبتاً ضعیفی در مقایسه با روشنایی استروب هستند. آنها حدود 1/4 توانی را که یک استروب متوسط می تواند تولید کند، ساطع می کنند.

آنها همچنین به دلیل اندازه کوچک خود یک پرتو باریک نور تولید می کنند. این می تواند منجر به سایه های سخت تر و ظاهری مصنوعی شود.

همانطور که گفته شد، آنها نسبتا ارزان هستند. چندین نورافکن که در کنار هم استفاده می شوند می توانند نور استودیویی عالی ایجاد کنند. 

چراغ‌های اسپیدلایت را می‌توان روی هات‌شوی دوربین نصب کرد تا فلاش روی دوربین ارائه شود.

برای بهترین نتیجه، اسپیدلایت ها باید به پایه نور بسته شوند و خارج از دوربین استفاده شوند.

اصلاح کننده برای روشنایی استودیو

اصلاح کننده نوعی لوازم جانبی نور است که به منبع نور استودیو شما متصل می شود. این به شما کمک می کند نور خود را کنترل و شکل دهید.

تغییر دهنده ای که انتخاب می کنید به هدف شما برای تصویر بستگی دارد.
به عنوان مثال، اگر در حال عکاسی از غذا هستید، 99٪ مواقع به نور ملایم و پراکنده نیاز دارید.

نور ملایم به شما سایه های ملایمی می دهد و بهترین کیفیت ها را در سوژه شما نمایان می کند.

سافت باکس

سافت باکس می تواند به شکل مربع یا مستطیل یا هشت ضلعی باشد. در این مورد، به عنوان octobox شناخته می شود.

سافت باکس ها احتمالاً محبوب ترین اصلاح کننده های استودیویی هستند. این به دلیل نور نرم و پراکنده آنها است.

این کیفیت جذاب نور برای اکثر ژانرهای عکاسی بسیار خوب عمل می کند. می توانید از آن برای هر چیزی از پرتره گرفته تا غذا استفاده کنید.

استریپ باکس

استریپ باکس، سافت باکسی است که مستطیل شکل و بسیار باریک است. برای عکاسی که به یک پرتو باریک و طولانی از نور مداوم نیاز است، مانند عکاسی از نوشیدنی، ایده آل است. 

همچنین می‌توان از آن برای تولید نور حاشیه‌ای در پشت سوژه پرتره استفاده کرد.

پرتو نور باریک تر است. به همین دلیل، هنگام استفاده از استریپ باکس، می توانید کنترل بیشتری روی مکان تابش نور داشته باشید.

چتر

چتر یکی دیگر از اصلاح کننده های رایج است. در مقایسه با سایر اصلاح کننده ها، همیشه بهترین نتایج نور استودیویی را ایجاد نمی کند. آنها به رنگ نقره ای یا سفید هستند.

نور به داخل چتر تابیده می شود تا دوباره به صحنه منعکس شود. این به شما کمک می کند منبع نوری بزرگتر و در نتیجه نرمتر ایجاد کنید.

بیوتی دیش

بیوتی دیش یک اصلاح کننده عالی برای عکاسی پرتره، زیبایی و مد است. به دلیل شکل منحصربفردش نور را از همه جهات روشن می کند. برای نگهداری راحت تر می توانید یک بیوتی دیش جمع شونده مانند بیوتی دیش جمع شونده Fovitec خریداری کنید.

با یک بیوتی دیش، نور به دور سوژه می‌پیچد. هم سایه های زیبا و هم هایلایت ایجاد می کند.

توری ها

توری ها در اندازه ها و اشکال مختلفی وجود دارند. آنها نوعی پیوست هستند که می توانید با سایر اصلاح کننده ها برای ایجاد نور با درجه کنتراست بیشتر استفاده کنید.

برخی از این توری ها از مواد سخت ساخته شده اند و می توان آنها را به یک بیوتی دیش متصل کرد. یا می توانند نرم باشند و به قسمت جلوی سافت باکس یا استریپ باکس متصل شوند.

در مورد یک توری سخت، آنها اغلب به شکل لانه زنبوری و در اندازه های مختلف هستند. هدف از توری افزودن کنتراست و کنترل کیفیت نور و ناحیه تحت پوشش است.

اسنوت

اسنوت یک اصلاح کننده بسیار خاص است که به شما امکان می دهد یک پرتو نور بسیار متمرکز ایجاد کنید.

زمانی که می خواهید نور متمرکزی را به یک ناحیه بسیار خاص بتابانید، برای عکاسی روی میز بسیار مفید است.

لوازم جانبی مورد نیاز برای نورپردازی استودیویی

شما به چندین لوازم جانبی نیاز دارید که به شما امکان می دهد بهترین بهره را از نورپردازی خود ببرید. 

استندهای C

استندهای C در هر استودیو ضروری هستند. آنها برای تنظیم اصلاح کننده های شما، نگه داشتن بازتابنده ها و دیفیوزرها یا حتی نصب دوربین روی مجموعه شما استفاده می شوند.

هر عکاس حرفه ای چندین استند C در استودیوی خود دارد. برای مشاغل بزرگ، حتی بیشتر اجاره می دهند.

نورسنج

برای تنظیم قدرت روشنایی خود و رسیدن به نوردهی مناسب، به یک نورسنج نیاز دارید.

نورسنج به شما این امکان را می دهد که ببینید آیا نور کافی در صحنه شما می افتد یا خیر. به این ترتیب، می توانید تنظیماتی را در خروجی فلاش یا دیافراگم خود انجام دهید.

بازتابنده ها

بازتابنده های نقره ای و طلایی در اشکال و اندازه های مختلف وجود دارند. هدف آنها تأثیرگذاری بر سایه ها در یک صحنه است.

طلایی کمی به صحنه شما گرما می بخشد. نقره ای صحنه روشن تری ایجاد می شود ایجاد می کند.

می توانید بازتابنده را در مقابل نور قرار دهید تا مقداری نور پرکننده را به سوژه شما بتاباند. همچنین می توان آن را در دامان سوژه پرتره قرار داد تا سایه های زیر چشم و چانه را نرم کند.

دیفیوزرها

علاوه بر استفاده از اصلاح کننده صحیح، ممکن است نیاز به انتشار منبع نور خود نیز داشته باشید. هنگام خرید کیت بازتابنده، معمولاً یک دیفیوزر گنجانده می شود.

ژل

ژل ها روشی بسیار ارزان و مفید برای تصحیح رنگ هنگام عکاسی در شرایط نوری کمتر از مطلوب هستند.

برای مثال، ممکن است از چراغ هایی استفاده کنید که دمای رنگ متفاوتی دارند. می توانید با قرار دادن رنگ مناسب ژل روی اصلاح کننده خود، آنها را تنظیم کنید.

همچنین می توانید از ژل ها خلاقانه استفاده کنید. آن‌ها می‌توانند کمی رنگ به تصاویر شما بیافزایند بدون اینکه به نظر برسند فیلتری به آن‌ها اضافه شده است.

چک کننده رنگ

چک‌کننده رنگ وسیله‌ای است که به شما کمک می‌کند تا رنگ‌های دقیقی را در تصاویر خود دریافت کنید. اگر نورپردازی خود را با هم ترکیب کنید، بسیار مفید است. همچنین به شما کمک می کند تا تعادل سفیدی مناسبی را در تصاویر خود داشته باشید. 

مطالب مرتبط: عکاسی از غذا با نور طبیعی
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *